Aby móc z marszu przystąpić do prac malarskich, potrzebujesz w domu kilku praktycznych sprzętów. Dzięki nim przed każdym kolejnym malowaniem wystarczy, że kupisz tylko odpowiednią farbę.

Jeśli planujesz większe prace malarskie, może ci się przydać drabina. W małym mieszkaniu lepiej sprawdzi się krzesło czy taboret, a drabiny i tak nie miałbyś gdzie trzymać. Jednak już osoby mające dom, powinny zainwestować w dobrą, metalową lub drewnianą, bo na pewno przyda się im nie tylko podczas prac malarskich.

Jakie pędzle, jakie wałki?

Choć wałek sznurkowy to najważniejsza rzecz podczas malowania, nie wolno zapominać o pędzlach. To one decydują o starannym wykończeniu ścian, bo pozwalają dokładnie pokryć powierzchnię za kaloryferami czy pod parapetem. Wystarczy 1-2 pędzle uniwersalne szerokie na kilka palców. Z myślą o trudno dostępnych miejscach warto pytać w sklepie o specjalny, zakrzywiony „kaloryferowiec”.

Przechodząc do wałka sznurkowego – istnieje kilka rodzajów, które nadają się do różnego typu farb. Pokryte krótkim włosiem, gładkie, sprawdzają się przy lakierach, a więc raczej do prac stolarskich czy samochodowych. Rodzaje wałków z dłuższym włosiem stosuje się zależnie od używanej farby i powierzchni, jaką malujemy. To spośród nich wybierzesz wałek sznurkowy do malowania ścian w domu. Te o grubszym pokryciu są uniwersalne, bo sprawdzają się również przy ścianach chropowatych. Jeśli malujesz często, wybierz wałek z włosia naturalnego, na przykład z wełny. Jest droższy i przyda Ci się, jeśli na co dzień wykonujesz prace malarskie. Osoby, które malują raz na kilka lat, mogą jednak spokojnie wybrać wałek sznurkowy syntetyczny, którego ceny zaczynają się od kilku złotych. Dobrze, by w czasie malowania mieć większy i mniejszy, co pozwoli wygodnie dopasować je do powierzchni. Te dwa rodzaje wałka sznurkowego znajdziesz w markecie budowlanym Stukpuk.

Czyszczenie pędzli

Do odsączania wałka sznurkowego i podawania farby potrzebujesz kuwety. To tak prosty element, że łatwo o nim zapomnieć i w pośpiechu zastąpić go przypadkowym wieczkiem czy miską. Jednak profesjonalna kuweta będzie najlepsza. Sprawdź koniecznie przed zakupem, czy mieści się w nim większy z Twoich wałków – jeśli nie, trudno będzie Ci nakładać farbę i nie unikniesz rozprysków. Zadbaj też o odpowiednio dużą i wytrzymałą folię malarską, a także taśmę papierową. Zabezpieczysz nimi dokładnie wszystkie kąty, dzięki czemu zachowasz porządek podczas malowania. Taśma jest też niezbędna do zabezpieczania kontaktów.

To już wszystko, czego będziesz potrzebować. Na rynku są dostępne też liczne inne akcesoria, ale te wymienione powyżej powinny wystarczyć do standardowych prac. Jeśli chcesz wyjść poza standard, możesz jeszcze kupić wałek do wzorków, którym łatwo pokryjesz kolorowymi motywami wybrany obszar.

Na koniec warto pamiętać, że to, czy sprzęt posłuży jeden raz, czy przez lata, zależy od jego czyszczenia. Tu jednak nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy, że po skończonym malowaniu – najlepiej jeszcze zanim farba zaschnie – opłuczesz dokładnie wałki, kuwetę i pędzle w ciepłej wodzie z mydłem.