Kwiaty doniczkowe to świetny sposób na piękną dekorację każdego mieszkania. Poza wyglądem, mają także inne zalety, takie jak oczyszczanie powietrza, uspakajanie, poprawianie krążenia.

Niektóre z popularnych kwiatów dodatkowo posiadają przyjemny aromat, dzięki czemu możemy zrezygnować z odświeżaczy powietrza. Które z tych roślin wybrać do mieszkania? Zobacz ranking najładniejszych kwiatów doniczkowych do mieszkania oraz spis tych, które posiadają najpiękniejszy zapach.

Ranking najładniejszych kwiatów doniczkowych

Kwiaty doniczkowe

Cyklamen

1. Cyklamen perski. Pięknie kwitnąca roślina od października do kwietnia. Uznawany jako jedna z najładniejszych roślin doniczkowych. Posiada kwiaty w kolorze różowych, czerwonym, łososiowym i szkarłatnym. Liście z kolei pokryte są srebrzystymi wzorami.

2. Begonia – uwielbiana przez miłośników kwiatów doniczkowych. Ma piękny zapach i wydaje ozdobne białe kwiaty. Liście natomiast pokrywa delikatny meszek.

3. Anturium coraz częściej gości w naszych domach. Nie bez powodu. Ta egzotyczna roślina posiada piękne różowe, czerwone lub kremowe kwiaty, które nadadzą elegancji każdemu pomieszczeniu. Liście natomiast układają się w charakterystyczną kolbę. Co więcej, anturium kwitnie przez cały rok, więc jest rośliną uniwersalną.

4. Paproć – pięknie wygląda samotnie lub jako kompozycja wśród i innych roślin doniczkowych. Ma charakterystyczne liście, które urozmaicą każdy parapet.

5. Guzmania to kolejna w naszym rankingu piękna roślina doniczkowa. Posiada wyróżniającą się łodygę zakończoną wyjątkowych czerwonym, żółtym lub białym kwiatem. Kwitnie przez cały rok, jednak niestety kwitnienie występuje tylko jednorazowo – po czym obumiera.

6. Gwiazda betlejemska, bez której nie wyobrażamy sobie świąt. Kwitnie właśnie w tym okresie – Świąt Bożego Narodzenia, stąd też jej nazwa. Kwiaty przybierają barwę czerwoną, białą bądź różową.

7. Kliwia pomarańczowa to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin do domu. Posiada oryginalny wygląda kwiatów i liści. Kwiaty kliwii mają odcień intensywnej pomarańczy i przybierają kształt kielicha. Ta roślina kwitnie do maja, poczynając od listopada.

8. Storczyk – niezastąpiony i bardzo często spotykany w naszych domach. Jego niezwykła uroda jest niezaprzeczalna. Kwiaty storczyka – w zależności od odmiany – mogą być różowe, białe, kremowe, zielone, oliwkowe, czerwone lub fioletowe. Tak jak mała czarna, storczyk utożsamiany jest z ponadczasową elegancją.

Kwiaty doniczkowe

Storczyk

Które kwiaty doniczkowe pachną najładniej?

Niestety nie wszystkie kwiaty posiadają przyjemną lub intensywną woń. Te, które posiadają piękny zapach jest – wbrew pozorom – niewiele. Które więc kwiaty doniczkowe mogą zastąpić z powodzeniem odświeżacz powietrza w mieszkaniu?

Kwiaty doniczkowe

Gardenia jasminowa

1. Gardenia jaśminowa i jaśmin. Te dwie rośliny, oprócz swojej niezwykłej urody, posiadają wyjątkowy zapach. Gardenia zakwita w maju, a jej kwiaty utrzymują się aż do września. Najładniejszą woń wydziela odmiana Veitchiana, która jednak kwitnie tylko w grudniu i styczniu. Jaśmin natomiast jest rośliną dobrze znaną ze swoich charakterystycznych, małych kwiatów. Mogą one mieć kolor żółty, róży lub biały. Jaśmin wydziela piękny, delikatny aromat, który nie przytłacza.

2. Hoya. Najczęściej spotykana odmiana tej rośliny nie posiada aromatu – to odmiana Hoya Carnosa, która najczęściej występuje w polskich domach. Jednak inne odmiany, takie jak Australis czy Lacunosa, posiadają piękny, słodki zapach, który nie jest przytłaczający.

3. Oleander. Ta roślina, kojarzona z elegancją i niezwykłą urodą, kwitnie od maja do października. Może mieć kwiaty w kolorze łososiowym, białym czy różowym. Jednak nie wszystkie odmiany oleandra pachną, dlatego przy zakupie sprawdźmy, czy roślina wydziela aromat.

4. Eucharis, zwany także lilią amazońską. Posiada piękne, długie liście oraz pokaźne, białe kwiaty, przypominające kwiaty narcyza. Co więcej, roślina ta może kwitnąć nawet kilka razy w roku. Posiada piękny, świeży i zarazem słodki zapach.

Sposób na wzmocnienie zapachu kwiatów doniczkowych

Aby wzmocnić zapach kwiatów doniczkowych, można dodatkowo zainstalować w mieszkaniu nawilżacz powietrza. Dzięki temu woń kwiatów będzie bardziej intensywna. Dobrym sposobem jest też odpowiednie dokarmianie roślin w celu poprawy ich kondycji, a co za tym idzie, wzmocnieniu pięknego zapachu.