Wygląd otoczenia domu jest równie ważny jak jego wnętrze. Warto zadbać o estetyczny wygląd ogrodu, aby móc spędzać w nim chwile odpoczynku oraz relaksować się. Ogród to również ozdoba wejścia do naszego domu, dlatego im ładniej wygląda tym wejście do wnętrza jest przyjemniejsze. Chcesz dowiedzieć się jakie są najważniejsze kroki w zakładaniu ogrodów? Przeczytaj artykuł do końca!

1. Etap projektowania

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin w ogrodzie warto najpierw wykonać plan działania. Projektowanie i zakładanie ogrodów to temat niezwykle ważny, dlatego warto rozsądnie do niego podejść. Najlepiej jest zacząć od pomysłu, aby później móc go przelać na papier. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonać taki projekt warto powierzyć to zadanie profesjonaliście. Możemy skorzystać z usług projektowania ogrodu, aby mieć pewność, że przestrzeń wokół domu będzie wyglądać tak jak sobie wymarzyliśmy.

Jeśli chcemy podjąć się samodzielnego projektowania ogrodu powinniśmy zaplanować wyznaczenie obszaru, który chcemy przeznaczyć na ogród. Wyznaczyć jakie cele ma spełniać dana przestrzeń oraz jakie rośliny chcemy posadzić. Działanie zgodnie z planem pozwoli uniknąć niespodzianek i problemów.

2. Prace ziemne oraz porządki

Gdy mamy już zaprojektowany swój wymarzony ogród, kolejnym etapem powinno być oczyszczenie terenu i wydobycie naturalnego gruntu. Warto zatem pozbyć się dziko rosnących chwastów oraz innych zanieczyszczeń. Jeśli ogród jest tworzony wokół nowo wybudowanego domu powinniśmy również usunąć wszelkie pozostałości po budowie. Podczas prac porządkowych koniecznie trzeba wyrzucić odpady organiczne – uschnięte liście, gałęzie, suche trawy i wiele innych. Należy je odpowiednio zutylizować, aby nie stały się siedliskiem chorób i szkodników.

Działki budowlane zazwyczaj są ulokowane na glebach o gorszej jakości. Są one mało żyzne i słabo przepuszczalne. Na glebach, które charakteryzują się słabszą jakością mogą rosnąć głównie mało wymagające rośliny ozdobne. Dlatego jeśli planujesz stworzenie przydomowego ogródka warzywnego, sadu drzew owocowych lub gęstego trawnika warto zadbać o użyźnienie gleby. W tym celu można kupić w sklepie ogrodniczym żyzną glebę i wymieszać ją z obecną, która znajduje się w ogrodzie.

3. Nawierzchnia

Aby poruszanie po ogrodzie było funkcjonalne, powinniśmy zadbać o odpowiednią nawierzchnię. Wygodą w praktycznym użytkowaniu ogrodu są utwardzone ścieżki, podjazdy oraz tarasy. Najpopularniejszymi materiałami, których używa się do utwardzenia ścieżek są kostka brukowa, kamień lub części drewna. Ważne jest, aby użyte elementy stanowiły spójną całość z naszym domem. Dobranie materiałów pod względem faktury, koloru czy też kształtu pozwoli stworzyć estetyczną aranżację przestrzeni wokół domu.

Można również stworzyć nieutwardzone ścieżki, które mają zazwyczaj charakter dekoracyjny. Świetnie się sprawdzą jako element wystroju, ale mogą też pełnić funkcję praktyczną, ze względu na możliwość połączenia nimi roślinnych rabat. Do ich wykonania przeważnie używa się żwiru lub granitu, ponieważ ze względu na swoje przepuszczające właściwości mogą wchłaniać nadmiar wody opadowej.

4. Montaż instalacji elektrycznych oraz nawodnienia

Instalacje elektryczne są bardzo ważnym elementem ogrodu. Warto odpowiednio wcześnie zaplanować ich ułożenie, aby zapewnić pełną funkcjonalność.
Kable powinno zakopać się na głębokości przynajmniej 40 cm, aby w trakcie ewentualnych przekopów w ziemi nie uległy zniszczeniu. Innym rozwiązaniem może być pozostawienie kabli na powierzchni gruntu i ukrycie ich pod korą lub między roślinami.

W trakcie zakładania ogrodów zaleca się zainstalowanie systemu nawadniania, który zapewni dostęp do odpowiedniej ilości wody. Nawadnianie ogrodów jest bardzo ważne, aby rośliny miały możliwość prawidłowo rosnąć i kształtować się. Ostatnio dużą popularność zyskują automatyczne instalacje nawadniania, które dzięki swoim funkcjom potrafią całkowicie odciążyć człowieka od obowiązku podlewania roślin.

5. Sadzenie roślin

Najprzyjemniejszą częścią i jednocześnie ostatnim etapem w zakładaniu ogrodu jest sadzenie roślin. Przy wyborze zieleni powinniśmy szczegółowo zapoznać się z ich wymaganiami dotyczącymi gleby, poziomu nasłonecznienia, a także odporności na mróz. Trzeba się zastanowić jaką funkcję mają spełniać rośliny w ogrodzie – dekoracyjną czy funkcjonalną. W małym ogrodzie nie należy sadzić zbyt dużej ilości roślin, ponieważ może wydawać się zbyt przytłaczający. Najlepiej zachować umiar i dopasować rozmiar roślin oraz ich liczbę do wielkości dostępnej powierzchni. Wszystkie rośliny różnią się między sobą wymogami, dlatego należy wybrać takie, których potrzeby jest stanie spełnić nasz ogród.