Fot. Bosch

Planujesz kolację z przyjaciółmi, ale nie wiesz, gdzie zapodział się sprawdzony przepis na idealne tiramisu? Lista zakupów jest poplamiona i trudno odczytać, co trzeba kupić? Bazylia zwiędła i mimo szczerych chęci, nie wykorzystasz jej do przygotowania kremu z pomidorów? W rozwiązaniu tych problemów pomoże naścienny organizer, który wprowadzi w Twojej kuchni ład i porządek.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Organizer składa się z dużej tablicy kredowej, na której można zapisać ważne informacje, haczyków na których można zawiesić ścierki, fartuszki czy torby z zakupami, półki do przechowywania kuchennych akcesoriów i tablicy korkowej do przypinania notatek. Dzięki niemu uzyskujemy więcej przestrzeni w kuchni i co najważniejsze – możemy łatwiej zachować idealny porządek. Organizer jest wyjątkowo wszechstronnym gadżetem, który docenią wszyscy miłośnicy gotowania.

To będzie potrzebne:

 • płyta MDF o wymiarach 60 x 90 x 1,9 cm
 • płyta z klejonego drewna bukowego o wymiarach 60 x 18 x 1,9 cm
 • korkowa tablica o wymiarach 60 x 30 cm
 • farba tablicowa (np. Benjamin Moore Chalkoboard Paint 308)
 • pędzel
 • 3 haczyki i śruby
 • 2 drewniane kołki długości 8 mm
 • klej do drewna
 • 3 wkręty do drewna o średnicy 4 mm i długości 55 mm
 • 4 kołki ścienne długości 8 mm i wkręty (najlepiej w czarnym kolorze)
 • doniczki na zioła
 • wiertarka udarowa (np. akumulatorowy młot udarowo-obrotowy Bosch Uneo Maxx)
 • narzędzie do klejenia na gorąco (np. Bosch GluePen)
  Naścienny organizer kuchenny

  Fot. Bosch

Krok 1

Płytę MDF i płytę z klejonego drewna bukowego przycinamy na wymiar od razu w sklepie. Na płycie MDF wykreślamy linię w miejscu, gdzie będzie przymocowana półka. Trzeba zwrócić uwagę na to, by zostawić wystarczająco dużo miejsca nad nią, aby zapewnić odpowiednią powierzchnię na zapisanie tygodniowej listy zakupów. Na narysowanej linii zaznaczamy trzy punkty wiercenia otworów – dwa w odległości 5 cm od krawędzi płyty, jeden na jej środku. W połowie odległości między wyznaczonymi punktami wyznaczamy dwa kolejne punkty, w których zostaną umieszczone drewniane kołki. Następnie przenosimy te punkty na rant płyty z klejonego drewna bukowego. Uwaga: trzeba to zrobić precyzyjnie, aby kołki idealnie pasowały.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Krok 2

W płycie MDF i w płycie z klejonego drewna nawiercamy otwory na dwa drewniane kołki i wkręty. Wiercimy bez udaru!  Trzeba uważać, żeby nie przewiercić na wylot płyty oraz aby otwór był idealnie pionowy. Dobrze jest użyć ogranicznika głębokości wiercenia, by otwór miał głębokość równą połowy długości kołka. Otwory na wkręty w płycie MDF wiercimy wiertłem o średnicy równej lubo 0,5 mm większej od średnicy wkrętów. Otwory prowadzące na wkręty wiercone w półce powinny mieć średnicę o 1 mm mniejszą od średnicy wkrętów. W półce można też wyciąć odpowiedni otwór na doniczkę z ziołami.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Krok 3

Przed przytwierdzeniem półki do płyty MDF, wyznaczoną część jej powierzchni malujemy odpowiednią farbą tablicową, po której można później pisać kredą (np. marki Benjamin Moore) i czekamy aż wyschnie.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Krok 4

W wywiercone otwory w półce wkładamy drewniane kołki pokryte odrobiną kleju, nakładamy niewielką ilość kleju na rant półki i wciskamy półkę do otworów wtykowych na płycie.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Krok 5

Dodatkowo przytwierdzamy półkę od tyłu za pomocą trzech wkrętów do drewna opisanych w kroku 1. W dolnej części organizera za pomocą wkrętów mocujemy trzy haczyki, na których będzie można zawiesić ściereczki, fartuchy czy też torby na zakupy.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Krok 6

Na koniec pistoletem do klejenia na gorąco (np. narzędziem Bosch GluePen) przyklejamy korkową tablicę do organizera.

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Krok 7

Przytwierdzamy organizer do ściany na kołki rozporowe. Najpierw wiertarką udarową lub młotowiertarką nawiercamy w ścianie otwory na kołki. Następnie osadzamy kołki i przykręcamy organizer do ściany wkrętami (najlepiej w kolorze czarnym, by nie było ich widać).

Naścienny organizer kuchenny

Fot. Bosch

Perfekcyjnie zorganizowana kuchnia będzie teraz zachwycać gości czystym, schludnym i stylowym wnętrzem.