W przeciwieństwie do pokolenia naszych rodziców o mieszkaniu myślimy w nieco innych kategoriach. Pragniemy stworzyć w nich przestrzeń do relaksu, czyli salon oraz miejsce wydzielone wyłącznie do spania. W mieszkaniach z naszego dzieciństwa liczyła się wielozadaniowość więc meble spełniały wiele funkcji. Dziś pozbywamy się znienawidzonych wersalek na powracając do ery wygodnych łóżek. A jeśli łózko to i materac. Koniecznie taki, dzięki któremu nie tylko dobrze się wyśpimy, ale odpocznie każdy skrawek naszego ciała.

Twardy czy miękki?

Pytanie nie brzmi w zasadzie, czy lepszy jest twardy czy miękki materac, ale jaki jest w twoim odczuciu najodpowiedniejszy. Dla jednej osoby twardszy będzie bardziej komfortowy, ponieważ do takiego właśnie przywykła. Ktoś inny jest przyzwyczajony do tego, że zapada się głęboko niczym w chmurkę i śpi tak snem sprawiedliwego. Kręgosłup potrzebuje jednak odpowiedniego wsparcia, które daje również dobrze dobrana poduszka. Wybierając więc najlepszy dla siebie materac warto skorzystać ze sklepu stacjonarnego i sprawdzić na własnej skórze, jak konkretny model nam leży. Albo raczej jak nam się na nim leży.

Producenci materacy dwoją się i troją, by każdy klient mógł wybrać coś dla siebie. Ci najlepsi nie tylko dzielą materace według stopnia twardości na miękkie, średnio twarde, ale również wprowadzają własne wewnętrzne podziały na dodatkowe linie. Wybierając materac warto zwrócić uwagę na to z czego dany model jest wykonany. Standardowo można wybierać spośród materacy:

  • Piankowych – Najtańsze rozwiązanie i najbardziej elastyczne. Materace piankowe dobrze dopasowują się do kształtu ciała, jednak najszybciej się niszczą. Na rynku dostępne są materace piankowe lepszej jakości o wyższych parametrach, charakteryzujące się lepszym przepływem powietrza, jednak większość osób decyduje się na tańszy wariant.
  • Lateksowych – To najczęściej jedna solidna bryła lateksu, wyposażona w mikro kanaliki zapewniające prawidłowy przepływ powietrza. Najlepiej oddycha, a pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu ciała. Odprowadza również wilgoć, wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne co jest kluczowe dla alergików.
  • Sprężynowych – są ciężkie i solidne. W starszych modelach składały się ze sprężyn bondellowych natomiast teraz sprężyny ułożone są pionowo w kieszeniach, dzięki czemu każda odkształca się pojedynczo, pracując samodzielnie by dopasować się do kształtu śpiącej osoby nie przekazując energii tym obok siebie. Zapewniają właściwe podparcie i komfort, najlepiej dopasowują się do kształtu ciała.

Dodatkowo kupując materac warto zwrócić uwagę, czy ma on dołączony zdejmowany pokrowiec. To bardzo ważne, ponieważ będziemy go używali przez ładnych kilka lub kilkanaście lat i chcemy, aby w tym czasie jednak zachował pewną higienę. Materace lateksowe są przewiewne i do pewnego stopnia septyczne, jednak materiał, którym są pokryte również przez cały czas przyjmuje pot i naskórek. Raz na jakiś czas materac wymaga gruntownego prania.

Najlepsze materace na rynku

Jednak najnowocześniejsze materace na rynku to te, które łączą w sobie zalety kilku modeli jednocześnie. Należą do nich np. materace Tempur http://pl.tempur.com/materace/. Znane od lat i cenione na całym świecie, również przez zawodowych sportowców. Składają się z kilku warstw. Pierwszą stanowi opatentowany przez firmę materiał Tempur, który pod wpływem temperatury dopasowuje się do ciała osoby, która na nim śpi, drugi natomiast to część standardowego materaca sprężynowego. Śpiąc we dwoje czasem trudno jest się zdecydować na jeden rodzaj materaca. Dwie osoby wcale nie muszą mieć jednakowych preferencji co do miękkości materaca. Jednocześnie, jeśli jedna z tych osób ma lekki sen, przy każdym najdrobniejszym ruchu partnera wybudza się i często ma kłopoty z efektywny wysypianiem się. Eksperci zazwyczaj zalecają by w miarę możliwości zakupić dwa osobne materace tak, by każda z osób spała na jednym. W najnowszych modelach taka sytuacja nie musi mieć miejsca, ponieważ wszelkie drgania nie przenoszą się na drugą stronę. Zaawansowana konstrukcja sprawia, że odkształca się jedynie ten fragment powierzchni, który jest najbliżej ciała, więc partner nie ma szans się obudzić. Inwestycja w lepsze rozwiązania procentuje w przyszłości.