To, jakimi meblami otaczamy się w domu i jaki tworzymy wystrój pokoju dziennego, sypialni czy kuchni, ma bezpośredni wpływ na to, jak czujemy się w naszym domu czy mieszkaniu.

Szafy, regały, stoliki i zestawy wypoczynkowe powinny mieć cechy mebli eleganckich, ale też praktycznych, zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, nie stylizowanych. Warto poświęcić trochę czasu wybierając umeblowanie domu czy mieszkania i przyjrzeć się nowoczesnym, designerskim meblom, które pięknie wyglądają i pozwalają na zachowanie ładu w pomieszczeniach.

Prostota nowoczesnych mebli

Wnętrze urządzone z rozmachem

Fot. Quick-Step

Jeśli myślimy o meblach nowoczesnych, to przede wszystkim o ich proporcjonalności i prostej formie. Nie mają one żadnych ozdobników, dekoracji, motywów, które są zbędne, charakteryzuje je uniwersalność, gładkie powierzchnie, czasami połysk czy połączenie dwóch kolorów. To także geometryczne kształty oraz innowacyjne rozwiązania. To też jest przyczyną, dla której trafiają do wnętrz o różnych charakterach – w wiejskim domku nadadzą wnętrzu odważnego charakteru, w lofcie będą spójne z surowym wykończeniem ścian i dodatkom ze stali i szkła.

Funkcjonalność przede wszystkim

Meble nowoczesne są wielofunkcyjne. Z jednej strony innowacyjne rozwiązania potrafią zaciekawić, prosty, ale efektowny wygląd przyciąga wzrok, z drugiej są po prostu pakowne albo uniwersalne, jak na przykład komoda, w której chowamy ubrania, ale która też może służyć za stolik pod telewizor, czy designerski stołek, na którym można usiąść, ale można też postawić na nim lampkę nocną czy wazonik. Są też uniwersalne stylistycznie, więc łatwo wpasowują się w różnorakie wnętrza.

Podłogi winylowe

Fot. Wicanders

Producent nowoczesnych mebli zawsze też dba o to, by miały cechy mebli ergonomicznych. Są więc ładne, wygodne, praktyczne. Leżanki czy fotele pozwalają na relaks, ukojenie zmysłów lub przeciwnie – na wielogodzinną pracę przed komputerem – a jednocześnie łatwo je przestawiać, składać czy dopasować do wymogów osoby, która właśnie z mebla korzysta. Komody dostępne są w wersjach na nóżkach, pionowe albo poziome, mogą być zarówno lekkim meblem na kosmetyki czy biżuterię, jak i pełnić rolę masywnej szafy, która pomieści garderobę. Sofy można rozłożyć i wygodnie na nich spać albo przeciwnie – wybrać taką, która zajmuje jak najmniej miejsca i służy tylko do siedzenia. Mały stolik z kolei, jeśli jest dobrze przemyślany i wyprodukowany z użyciem nowatorskich rozwiązań, w kilka sekund może zmienić się w stół dla całej rodziny.

Ponieważ meble nowoczesne nie mają zdobień takich, jak w przypadku mebli stylizowanych na historyczne czy retro, są elementami wyposażenia, które można łączyć z niezwykle efektownymi dodatkami. Dlatego też we wnętrzu z meblami nowoczesnymi tak ważną rolę odgrywają wszelkie dodatki: kolory ścian, lampy wiszące i do czytania, obrazy, tkaniny, jakich używa się na łóżkach, kanapach czy wiesza w oknach. Meble nowoczesne w połączeniu z efektownym dywanem, z dużym obrazem na ścianie czy kominkiem w klasycznej obudowie tworzą harmonijne wykończenie. Nie zaburzają odbioru mocnych akcentów, a jednocześnie są ich dopełnieniem.

Tekst powstał przy współpracy dkwadrat.pl