Piękny i oryginalnie urządzony ogród to prawdziwy skarb oraz miejsce, w którym możemy oddać się nieskrępowanemu relaksowi i wypoczynkowi. To nasz azyl, dzięki któremu możemy znaleźć się bliżej natury oraz odpocząć od zgiełku betonowej dżungli. Jaka aranżacja ogrodu najlepiej sprawdzi się na Twojej działce? W dalszej części artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę projektując własny ogród.

Zakładanie ogrodu – najważniejsze kroki

Niezależnie od wielkości ogrodu, najważniejsze jest zachowanie harmonii, dzięki której ogród będzie spójny a jednocześnie praktyczny. Dlatego podstawą jest przygotowanie planu zagospodarowania, który umożliwia wykonywanie prac zgodnie z projektem oraz pozwoli uniknąć błędów podczas robót. Aranżacja ogrodu powinna rozpocząć się od przygotowania systemu nawadniania oraz instalacji elektrycznej. Po wykonaniu tych prac, należy przejść do wyznaczenia wjazdów i ścieżek. Do zadania tego należy podejść jak najbardziej praktycznie, uwzględniając późniejsze prace pielęgnacyjne, takie jak koszenie czy grabienie. Po ustaleniu duktów należy je utwardzić oraz wykończyć przy pomocy kostki brukowej, kamienia lub innych materiałów wykończeniowych. To także dobry moment na zaplanowanie tarasów, altan czy pergoli. Dysponując tak przygotowanym terenem, aranżacja ogrodu może przejść na kolejny etap.

Oczko wodne w ogrodzie

Fot. Bartosz Nowacki

Nasadzenia roślin i przygotowanie murawy

Rośliny zielone są nie tylko główną atrakcją ogrodu, ale także spełniają wiele praktycznych funkcji. Chronią nasz zakątek przed wiatrem, deszczem czy słońcem oraz zapewniają potrzebny do życia tlen. Odpowiednia aranżacja ogrodu polega na dopasowaniu roślin do architektury domu, a także posiadanej gleby i nasłonecznienia. Na glebach suchych i jałowych nie ma sensu sadzić wymagających roślin, ponieważ nie będą miały odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Jeśli nie znamy się na ogrodnictwie, dobrze w tym momencie skorzystać z pomocy specjalisty. Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się architekturą krajobrazu, które specjalizują się w aranżacji ogrodów.

Zachwycający efekt zaplanowanych prac

Postępując zgodnie z projektem i korzystając z rad profesjonalistów aranżacja ogrodu okaże się prostym i satysfakcjonującym zajęciem, a nasz zielony zakątek stanie się oazą spokoju i miejscem, w którym możemy wypocząć po trudach dnia codziennego. Wszystkim początkującym ogrodnikom należy przypomnieć, że aranżacja ogrodu to dopiero początek, a posiadanie własnej działki to praca wymagająca sporo wysiłku i nakładów pracy.

Trawnik z rolki

Fot. GreenLand