Fot. XELLA Polska

Starsze budynki często wciąż nie zostały jeszcze ocieplone. Jeśli administracja nie ma w planach remontu, możemy ocieplić mieszkanie samodzielnie od wewnątrz. Podpowiadamy, jakich materiałów do tego użyć i pokazujemy krok po kroku, jak zrobić to szybko i poprawnie.

ocieplanie od wewnątrz

Pomieszczenie ocieplone od wewnątrz bloczkami Ytong Multipor. Fot Xella Polska

Budynki wznoszone przed 1991 rokiem często nie mają dostatecznej warstwy izolacji lub są jej w ogóle pozbawione. Dlatego ich ogrzanie zimą pochłania dużą ilość energii, generując koszty dla właścicieli lub użytkowników poszczególnych mieszkań. Z kolei latem może pojawić się sytuacja odwrotna – temperatura wewnątrz pomieszczeń nadmiernie wzrasta, a klimat staje się nieprzyjazny mieszkańcom.

Parametry cieplne własnego mieszkania można poprawić, docieplając ściany od wewnątrz bloczkami marki Ytong Multipor firmy Xella, produkowanymi z bardzo lekkiego betonu komórkowego. To rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70%. Ponieważ wszystkie prace są wykonywane w mieszkaniu, jesteśmy niezależni od pogody i możemy je realizować praktycznie przez cały rok.

Wysokoparoprzepuszczalne bloczki poprawiają izolację termiczną mieszkania i równocześnie regulują poziom wilgotności, zapobiegając pojawieniu się w pomieszczeniu grzybów i pleśni na ścianach. Mają wymiary 60 x 39 x 10 cm.

Dzięki łatwej obróbce betonu komórkowego ocieplenie mieszkania od wewnątrz wykonuje się prosto i szybko w każdym domu ze ścianami murowanymi, niezależnie od poziomu kondygnacji. Prace remontowe nie zmieniają układu wewnętrznego całego budynku, a także nie ingerują w jego elewację.

Docieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku

ocieplanie od wewnątrz1. Ścianę dokładnie oczyszczamy ze starej farby i drobin kurzu.ocieplanie od wewnątrz 2. Zabezpieczamy podłogę – najlepiej taśmą izolacyjną.

ocieplanie od wewnątrz

 

 

3. Zgodnie z instrukcją na opakowaniu przygotowujemy zaprawę, dolewając odpowiednią ilość wody i mieszając wiertarką aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.

 

 

ocieplanie od wewnątrz4. Na całą powierzchnię bloczka równomiernie nanosimy zaprawę za pomocą pacy zębatej. Poprawnie nałożona warstwa zaprawy powinna mieć grubość 8–10 mm na całej powierzchni bloczka.

ocieplanie od wewnątrz5. Bloczek przykładamy do ściany w odległości ok. 2 cm od miejsca docelowego montażu. Delikatnie dociskamy go i przesuwamy w miejsce montażu.ocieplanie od wewnątrz

6. Poziomnicą sprawdzamy, czy bloczki zostały przyklejone równo.

ocieplanie od wewnątrz7. Ewentualne nierówności na powierzchni ściany wyrównujemy pacą do szlifowania.

ocieplanie od wewnątrz8. Na całą powierzchnię ściany nanosimy zaprawę za pomocą pacy zębatej.ocieplanie od wewnątrz

 

 

9. W warstwę zaprawy wtapiamy siatkę zabezpieczającą przed spękaniami, zacieramy powierzchnię całej ściany i ostatecznie wyrównujemy.

ocieplanie od wewnątrz

 

 

10. Malujemy ścianę farbą w ulubionym kolorze.

 

 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy XELLA Polska.

Artykuły pokrewne:

Sufit podwieszany – ile to kosztuje?