Sprzątanie i odpoczywanie? To brzmi jak oksymoron, a jednak może mieć sens! Aby odpoczywać, sprzątając, należy to tylko odpowiednio zaplanować. Nie bez znaczenia jest także nastawienie. No to co? Do dzieła!

Jak sprzątać, żeby się nie zmęczyć?

Domowe porządki traktowane są często jako kara. Zazwyczaj poświęcamy całe soboty, aby wytrzeć kurze, pomyć podłogi i wstawić pranie. Nic dziwnego, że szybko się zniechęcamy. Mało kto chce spędzać wolny czas na sprzątaniu.

Na szczęście jest kilka trików, które sprawią, że sprzątanie już nigdy nie będzie męczące.

1. Dobry plan

Sprzątanie przy jednoczesnym odpoczywaniu zaczyna się od planu. Warto stworzyć listę porządków, które trzeba robić regularnie i tych, które wystarczy zrobić raz w miesiącu. Dzięki temu uświadomisz sobie, że wcale nie masz aż tylu obowiązków i prawdopodobnie wyolbrzymiasz problem zmęczenia. To też dobry sposób na uniknięcie sytuacji, gdy stajesz na środku pokoju i nie wiesz, “w co ręce włożyć”. Z planem zawsze będziesz wiedzieć w co, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i siły.

2. Rozdzielenie obowiązków

Sprzątanie rzeczywiście może być męczące, jeżeli wszystko leży na twojej głowie. Aby porządki nie zamieniły się w trening, wystarczy rozdzielić obowiązki między domowników. Dzięki temu sprzątanie może i nie będzie przyjemniejsze, ale na pewno przebiegnie szybciej i sprawniej.

3. Sprawdzone środki do sprzątania

Często nieświadomie utrudniamy sobie sprzątanie, używając nieodpowiedniej chemii. Jeśli korzystasz ze środków do czyszczenia słabej jakości, prawdopodobnie niepotrzebnie się męczysz i złościsz. Postaw na produkty z dobrymi opiniami, które znacznie ułatwią następne porządki. Wiele osób poleca chemię General Fresh.

4. 10 minut dziennie

Metoda 10 minut dziennie to dobry trik dla wszystkich, którzy nie chcą się męczyć sprzątaniem. Wystarczy poświęcić porządkom zaledwie 10 min każdego dnia, aby uniknąć wielogodzinnej mordęgi w weekend.

5. Przyjemności

Warto uczynić ze sprzątania przyjemność. Jak to zrobić? Wystarczy puścić ulubioną muzykę, ciekawy podcast czy nawet serial, jeżeli sprzątasz w pokoju z telewizorem. Gdy podejdziesz do porządków, jak do czasu poświęconego na przyjemności, już nigdy nie będą ci się kojarzyć z karą.

6. Proste triki

Pamiętaj, aby sprzątanie sobie ułatwiać.

  • Używaj szczotek na długim kiju.
  • Używaj odpowiednich końcówek odkurzacza.
  • Gdy to możliwe, sprzątaj w pozycji siedzącej.
  • Korzystaj z dobroci technologii, np. odkurzacz samojezdny, urządzenie do mycia szyb.

Aby odpoczywać, sprzątając, należy też zwyczajnie… nie stresować się. Bez uczucia presji każda czynność będzie przyjemniejsza i mniej kłopotliwa. Nie denerwuj się, kiedy coś przykuje twoją uwagę bardziej od porządków. Przerwy są ważne nawet w sprzątaniu!