Nowoczesne budownictwo już od dłuższego czasu wykorzystuje pompy ciepła jako podstawowe elementy systemów grzewczych. Jednak na rynku są już pompy, które gwarantują nie tylko ogrzewanie, ale również chłodzenie, podgrzewanie wody użytkowej i wentylację mechaniczną. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest całkowita bezobsługowość, tj. możliwość zdalnego sterowania ich pracą.

Choć koszty inwestycji w innowacyjną pompę ciepła mogą początkowo przerażać, to w rzeczywistości poniesiony wydatek szybko się zwraca i jest korzystny. Jednocześnie jest to rozwiązanie w pełni uznane i wspierane finansowo przez Unię Europejską (na jego wdrożenie można uzyskać dotację). Szacuje się, że wykorzystując system z pompą ciepła, ogrzanie domu o powierzchni użytkowej 150 m2 oraz przygotowanie w nim ciepłej wody użytkowej kosztuje poniżej 2 tys. zł rocznie. Najnowszej generacji pompy ciepła charakteryzują się bowiem wysoką wydajnością grzewczą, czyli bardzo dobrym współczynnikiem sprawności (COP). Ponadto są ekologiczne, a ich posiadanie podnosi wartość rynkową nieruchomości. Jednak najbardziej zachęcającym do stosowania tych  urządzeń aspektem jest ogromny komfort i pełna wygoda korzystania z budynku.

Inteligentny budynek, czyli ciepło w zimie i chłodno w lecie

O instalacji pompy ciepła najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wówczas można zrezygnować z doprowadzania gazu na działkę, budowy komina oraz zagospodarowywania miejsca na składowanie opału i zlokalizowanie kotłowni. Oszczędności poczynione z wymienionych powyżej tytułów pokryją z pewnością część kosztów związanych z instalacją pompy. A wybór odpowiedniego urządzenia zagwarantuje nam bardzo tanie ogrzewanie budynku oraz prawie darmowe jego chłodzenie i mechaniczne wentylowanie. Funkcjonalny system sterowania umożliwia bowiem zoptymalizowanie pracy pompy w zależności od warunków pogodowych i preferencji użytkowników. Sprawność i żywotność tych urządzeń szacuje się na około 20-25 lat.

Ogrzewanie w inteligentnym domu

Systemy grzewcze oparte o pompę ciepła to jedne z nielicznych, które mogą też realizować funkcję chłodzenia (pasywnego i aktywnego). Pompy solankowo-wodne chłodzą pasywnie, tj. bez udziału sprężarki i poprzez wykorzystanie chłodu pochodzącego z gruntu. Taki system jest niewspółmiernie ekonomiczniejszy niż tradycyjna klimatyzacja. To właśnie on jest najbardziej polecanym dla budownictwa jednorodzinnego. Zaś z chłodzenia aktywnego częściej korzystają większe obiekty (komercyjne, przemysłowe czy użyteczności publicznej).

Jeżeli pompa ciepła jest wyposażona w moduł wentylacyjny lub rekuperator, uzyskamy dodatkowo wydajną wentylację mechaniczną budynku, polegającą na racjonalnym odzyskiwaniu i przetwarzaniu ciepła. Dzięki kolejnym akcesoriom wzbogacającym system, pompa ciepła podgrzeje też wodę w przydomowym basenie czy wspomoże pracę sytemu solarnego.

Pompy ciepła zdalnie sterowane

Ogrzewanie w inteligentnym domu W inteligentnych domach możliwość zdalnego sterowania mają już niemal wszystkie sprzęty i urządzenia. Nie inaczej jest z innowacyjnymi systemami grzewczo-chłodzącymi, działającymi w oparciu o pompy ciepła. Do powyższego celu wykorzystuje się specjalistyczne moduły komunikacyjne, dzięki którym parametry pracy pompy można zmieniać z dowolnego miejsca na Ziemi przez telefon komórkowy (za pomocą komend SMS lub poprzez aplikacje mobilne dostępne dla smartfonów). Pracę pompy ciepła można aktualnie monitorować również przez producencką witrynę internetową zupełnie za darmo. Zaś za dodatkową odpłatnością uzyskamy pełen dostęp do panelu sterowania i całej historii pracy pompy, od momentu połączenia jej z siecią. Moduły komunikacyjne MODBUS i systemy integracji pomp ciepła w chmurze internetowej, umożliwiają również sprzężenie pomp ciepła w systemach BMS (inteligentnego zarządzania budynkiem) oraz tworzenie własnych aplikacji mobilnych czy korzystania z serwisów IFTTT (if this then that), pozwalających na inteligentne i automatyczne sterowanie funkcjami urządzeń, w zależności od różnych zmiennych, np. podwyższenie wydajności wentylacji gdy w powietrzu jest za duże stężenie CO2.

Inteligentne sterowanie ma jeszcze jedną istotną zaletę. Jeśli w systemie z pompą ciepła wystąpi awaria, natychmiast zostaniemy o tym zawiadomieni.

Zalety innowacyjnych systemów grzewczych

Jeszcze do niedawna za inteligentny dom energooszczędny uważano budynek, w którym przede wszystkim jest możliwość ekonomicznego i bezobsługowego ogrzewania. Dziś pod tym pojęciem kryje się komfort termiczny przez okrągły rok oraz przyjazny człowiekowi mikroklimat. Wszystkie te aspekty użytkowe rozwiązuje jedno odpowiednio wyposażone i prawidłowo zainstalowane urządzenie, jakim jest wysokiej jakości pompa ciepła. Wprawdzie wyposażenie domu w taki system to poważna inwestycja finansowa, ale wydatek bez wątpienia jest opłacalny.

W pompę ciepła można wyposażyć tak budynek nowo powstający, jak i poddawany termomodernizacji. Przy jej udziale wytworzone zostanie pożądane w zimie ciepło oraz upragniony w lecie chłód. Pompa przygotuje dla nas także ciepłą wodę użytkową, pogrzeje wodę w basenie i zapewni skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła). Urządzenie może też współpracować z innym źródłem ciepła (np. z kolektorami słonecznymi) oraz posiadać możliwość wygodnego sterowania zdalnego (przez telefon, internet lub automatykę BMS).