Świeżo wypieczony chleb z dobrej jakości surowców smakuje wyśmienicie. Obecnie można nawet mieć własny piec do chleba w przydomowym ogrodzie, rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością. Pozwala na wypiek nie tylko pieczywa, ale też pizzy czy nawet wyrobów cukierniczych.

Do wyboru jest wiele rodzajów pieców piekarniczych, które różnią się przede wszystkim typem paliwa. Dawniej piec chlebowy był ogrzewany drewnem i węglem, ale obecnie do wyboru jest więcej możliwości. Przy zakupie pieca do wypieku chleba trzeba wobec tego mieć na uwadze szereg istotnych kwestii.

Jakie są dostępne piece do wypieku chleba?

Pierwszą kwestią podczas wybierania pieca do chleba jest zastanowienie się na jego rodzajem. Poszczególne modele różnią się od siebie pod wieloma względami: budową, zasilaniem, wydajnością, konstrukcją. W piecach do piekarni można wypiekać nie tylko chleb, ale też często inne rodzaje pieczywa, a nawet różne słodkości. Istotne jest to, jaką specyfikację ma mieć piec, powierzchnię wypiekową, trzon. Do działania pieców chlebowych używa się różnych rodzajów paliwa: energię elektryczną, gaz, olej opałowy, pellet, drewno czy nawet węgiel. Wybór ogrzewania pieca zależy w dużym stopniu od warunków technicznych pomieszczenia, w którym ma być on użytkowany oraz kosztów eksploatacyjnych. Za najwydajniejsze uznaje się piece chlebowe zasilane gazem ziemnym i pelletem. Obecnie najekonomiczniej będzie wybrać piec na olej opałowy i gaz typu propan.

Piece do chleba rodzaje, zalety i wady

Kolejny podział pieców piekarniczych opiera się na ich trzonie. Może być on wózkowy, wsadowy lub nieobrotowy.

• Piece wózkowe

Modele wózkowe obrotowe są wyposażone w komorę, do której można wjechać całym wózkiem z blachami. Wystarczy wobec tego położyć na blachę wyrobione produkty do wypieku, otworzyć drzwi pieca i wsunąć przez nie wózek, który będzie potem obracać się w czasie pieczenia. W komorze takiego pieca są szczeliny, z których wydobywa się gorące powietrze, co jest możliwie dzięki zamontowanej turbinie wymuszającej jego ruch. Średnice otworów można regulować. Piece wózkowe obrotowe są uniwersalne, mają szerokie zastosowanie. Służą one do wypieku chlebów, bułek, bagietek i drożdżówek. Używa się ich nie tylko w piekarnictwie, ale też często w cukiernictwie. Nie poleca się zakupu pieców z wymiennikami ciepła znajdującymi się w górnej części ze względu na szybsze zużycie, większą podatność na uszkodzenia, wyższe koszty eksploatacyjne i wzrost częstotliwości serwisowania. Najlepiej sprawdzają się modele z wymiennikiem ciepła z tyłu pieca. Na korzyść pieców obrotowych przemawia równomierność wypieku, szeroki zakres dostępnych temperatur, możliwość szybkiego wystudzenia, duża wydajność, kompaktowe wymiary. Do minusów można zaliczyć zbyt mocne wysuszenie pieczywa. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż turbiny dwustopniowej lub z regulowaną prędkością.

• Piece nawiewowe

Piece do wypieku chleba mogą być nawiewne, mają one wiele wspólnego z konstrukcjami obrotowymi. Z pozoru oba typy pieców wyglądają niemalże tak samo. Jedna z różnic dotyczy wózka, którym wjeżdża się do komory. W piecach nawiewnych nie obraca się on. Unieruchomienie wózka wpływa negatywnie na równomierność wypieku, ale zaletą jest zmniejszona ilość miejsca potrzebnego do zamontowania takiego urządzenia. Wnętrze komory różni się rozkładem szczelin nawiewowych.

• Piece wsadowe ceramiczno-rurowe

Obecnie największą popularnością cieszą się na rynku piece wsadowe ceramiczno-rurowe. Komory wypiekowe w takim piecu są ogrzewane rurami wytwarzającymi ciepło. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, bo piece te świetnie akumulują ciepło, przez co zużywają mniej energii, a to z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Na korzyść pieców wsadowych przemawia wysoka sprawność i niska awaryjność. Zaletą jest również cicha praca, przez co piekarze tak bardzo chwalą sobie piece ceramiczno-rurowe. Tego typu urządzenia sprawdzą się niemalże w każdej piekarni, są uniwersalne, niezwykle żywotne, nowoczesne.

• Piece elektryczne modułowe

Do wypieku chleba czasem stosuje się piece elektryczne modułowe, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się one w cukierni niż w typowej piekarni. Ceny prądu są dosyć wysokie i zmienne, ale piekarnie działają w nocy, dlatego można przejść na ekonomiczną taryfę nocną, czyli ze znacznie niższą stawką za kilowatogodzinę. Przekłada się to na spore oszczędności dla firmy w skali roku. W piecach elektrycznych ciepło wytwarzają grzałki znajdujące się zarówno na górze, jak i na dole komory. Możliwe jest regulowanie temperatury półek, co stanowi ogromną zaletę. Daje to ogromne możliwości, pozwala wypiekać inny produkt na każdej półce. Zaletą modułów jest to, że w dowolnym momencie można rozbudować piec, wzbogacić go przykładowo o dodatkowe półki do wypieku.

Piec do chleba cena, czyli ile kosztuje zakup takiego urządzenia?

Ceny pieców do wypieku chleba są mocno zróżnicowane, uzależnione od wielu czynników. Za modułowy piec piekarniczy dwukomorowy trzeba zapłacić co najmniej 22 tysiące złotych, model trzykomorowy to koszt rzędu 29 tysięcy złotych. Tańsze są piece elektryczne, które można kupić już za mniej niż 10 tysięcy złotych. Dotyczy to jednak modeli jednokomorowych, dwukomorowe piece elektryczne piekarnicze modułowe szamotowe kosztują już co najmniej 12 tysięcy złotych. Za piec piekarniczy modułowy z komorą wzrostową trzeba zapłacić ponad 10 tysięcy złotych. Jeszcze droższe są piece elektryczne obrotowe i gazowe rotacyjne (średnio 60-90 tysięcy złotych).

Artykuł powstał we współpracy ze stroną kominkideluxe.pl, oferującą piece do chleba i pizzy.