Taras może stać się dla Ciebie idealnym miejscem na wypoczynek, ale pamiętaj, że przestrzeń ta musi spełniać określone warunki. Podstawą jest oczywiście odpowiednie podłoże, na którym zaaranżujesz wymarzoną strefę relaksu. Podłoga tarasu może być wykończona w różny sposób, ale jednym z najwygodniejszych i najprzyjemniejszych dla oka rozwiązań są płyty tarasowe. Czym się cechują i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Wszystkie zalety płyt tarasowych

Podłoże tarasu nie musi cechować się taką wytrzymałością jak na przykład podjazd dla samochodów. Dlatego płyty tarasowe mają raczej mniejszą grubość niż kostka brukowa – najczęściej ok. 4 centymetrów. Przybierają zazwyczaj postać kwadratów o wymiarach 40 x 40 centymetrów. Można montować je tradycyjnie – na kleju – ale też w technologii tarasu wentylowanego. Łatwo zauważyć, że płyty tarasowe stanowią rozwiązanie nowoczesne, z powodzeniem łączące walory techniczne z estetycznymi. Podczas wyboru to właśnie ich wygląd ma największe znaczenie. Jakie aspekty brać pod uwagę?

Rozmiar i faktura

Choć większość płyt tarasowych występuje pod postacią niewielkich kwadratów, popularne ostatnio rozwiązanie stanowią wielkoformatowe płyty tarasowe. Ich główną zaletą jest to, że powstaje między nimi niewiele przerw wymagających spojenia. Wpływa to na atrakcyjny wygląd i minimalistyczny charakter nawierzchni. Takie tarasy sprawiają wrażenie bardziej eleganckich i uporządkowanych.

Stylizacja

Choć płyty tarasowe to produkty wykonane z betonu, mogą przypominać zupełnie inne materiały. Szalenie modne są takie kafle, które wyglądem imitują drewno lub kamień naturalny. To połączenie tego, co najlepsze, w obu przypadkach. Podłoże tarasu jest wytrzymałe, nie grożą mu trudne warunki zewnętrzne, a przy tym wygląda naturalnie. Deski nigdy nie wytrzymałyby tak długo jak beton i wymagałyby zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku płyt tarasowych takie problemy nie istnieją.

Sposób montażu

Płyty tarasowe można montować tak jak ceramikę – na kleju. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak technologia tarasu wentylowanego. Płyty kładzie się wtedy na specjalnych wspornikach. Pod podłożem można więc położyć instalację elektryczną lub wodną, a nie jest to jedyny plus takiego wyjścia. Największą zaletę stanowi łatwość montażu takich płyt oraz możliwość ich demontażu w każdej chwili. W przypadku awarii lub chęci zmian aranżacji nic nie stoi na przeszkodzie, by płyty zdjąć bądź ułożyć ponownie.

Jeśli cenisz sobie inteligentne i wygodne rozwiązania, płyty tarasowe są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Ich szeroki wybór znajdziesz między innymi w asortymencie firmy Bruk-Bet.