Jednym z najczęściej używanych elektronarzędzi jest wyrzynarka. Służy ona do wykonywania cięć po linii prostej lub po łuku w materiałach takich jak drewno, metal, plastik czy szkło. Wykonanie precyzyjnych cięć jest możliwe tylko dzięki odpowiednio dobranemu brzeszczotowi, który jest najważniejszym elementem tego urządzenia. Jeśli zastanawiasz się, jakie są podstawowe rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Parametry budowy brzeszczotów

Parametry budowy brzeszczotów informują nas o tym, w jaki sposób dany brzeszczot pracuje i dla jakiego rodzaju materiału został wyprodukowany. Oto najważniejsze z nich:

  • Zęby brzeszczotów

Wyróżniamy cztery rodzaje zębów. Falowe służą do cięcia na wprost, ostrzone posiadają skośne ostrza, dlatego świetnie nadają się do precyzyjnych cięć, z kolei zęby rozwarte szybko i płynnie wykonują cięcia, a rozwarto ostrzone, pozwalają na cięcia zgrubne.

  • Odstępy między zębami brzeszczotów

Im odstęp między zębami jest mniejszy, tym więcej zębów jednocześnie pracuje, a to z kolei przekłada się na płynniejsze cięcie, bez wibracji. Przykładowo w brzeszczotach do drewna odstęp wynosi 4 mm, a w przypadku brzeszczotów do metalu jest to tylko 1,2 mm.

  • Grubość brzeszczotu

Grubość brzeszczotu ma wpływ na dokładność obrabiania oraz na samą wytrzymałość narzędzia. Z tego powodu im grubszy, tym bardziej sztywny, a dzięki temu znacznie precyzyjnie tnie na wprost i pod nieznacznym kątem.

  • Sposób mocowania brzeszczotu do wyrzynarki

Należy pamiętać, że nie każdy brzeszczot pasuje do każdej wyrzynarki. Biorąc pod uwagę różne typy uchwytów, wyróżnia się brzeszczoty typu U ¼ (typ uniwersalny, najczęściej stosowany) typu T (posiadają jeden nosek) oraz typu 2T (mają dwa noski).

Rodzaje brzeszczotów do wyrzynarki

Ze względu na tworzywo wyróżnia się kilka rodzajów brzeszczotów do wyrzynarki. Na każdym z nich znajduje się symbol, który informuje nas, z jakiego materiału został wyprodukowany.

  • Litery HCS oznaczają, że brzeszczot jest wykonany ze stali węglowej. W praktyce oznacza to, że są one najtańsze i najsłabsze. Wykorzystuje się je przede wszystkim do cięcia miękkich materiałów np. drewna lub materiałów drewnopodobnych.
  • Symbol CV świadczy, że produkt został wykonany ze stali chromowo- wanadowej.
  • Oznaczenie HSS mówi nam, do produkcji brzeszczotu użyto bardzo wytrzymałej stali szybkotnącej, dlatego z powodzeniem można za jego pomocą ciąć metal.
  • Znak HM oznacza, że brzeszczot jest wyprodukowany z węglików spiekanych i bimetalu. Z tego powodu idealnie nadaje się do obrabiania cegły, stali nierdzewnej czy też płyt ceramicznych.
  • Litery BiM informują nas, że brzeszczot jest trwały, a jednocześnie elastyczny. Cechy te pozwalają eksploatować go przez długi czas. Stosuje się go zarówno do drewna, jak i do metalu.

Wybór odpowiedniego brzeszczotu do wyrzynarki będzie uzależniony od rodzaju materiału, w jakim planujemy cięcie. Z innego typu tworzywa są wykonane brzeszczoty do stali, szkła, drewna, płytek cegły czy metalu. Zakup najodpowiedniejszego modelu ułatwia jego oznakowanie, które informuje nas o jego przeznaczeniu.

Artykuł współtworzony z https://sklep.kameleon.pro/