Czy wiesz, że strefa umywalkowa jest najczęściej użytkowaną częścią łazienki? To właśnie dlatego warto poświęcić jej sporo uwagi podczas urządzania łazienki. Zobacz, czym się kierować, wybierając szafkę pod umywalkę!

Wisząca czy stojąca?

Do Twojej dyspozycji są 2 podstawowe modele szafek pod umywalkę: stojące i wiszące. Który z nich jest lepszy? Wszystko zależy od warunków panujących w Twojej łazience. Modele wiszące polecane są w szczególności do wnętrz o małym metrażu. Dzięki temu, że nie dotykają posadzki, sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Szafki stojące są z kolei bardziej pojemne – warto więc sięgnąć po nie w sytuacji, gdy masz dużo kosmetyków do schowania.

Jaki materiał na szafkę podumywalkową?

Nie ma wątpliwości, że nie każdy materiał sprawdzi się w strefie umywalkowej – w końcu nietrudno o jego zachlapanie, a powietrze jest tu zawsze wilgotne. Trzeba więc wybrać takie meble, które nie stracą swoich właściwości w takich warunkach. Do najczęściej wybieranych materiałów należą tu kompozyt oraz drewno. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak właściwe zabezpieczenie powierzchni impregnatami tak, aby nie wchłaniała wody. Zastosowanie kompozytu niesie ze sobą z kolei inną korzyść. Z materiału tego można odlać meble czy blaty w niemalże każdym kształcie – umożliwia to idealne dopasowanie ich do warunków pomieszczenia.

Pamiętaj o zostawieniu miejsca na stopy!

Jeśli choć raz uderzyłeś palcem od stopy w dolną część szafki, z pewnością wiesz, jak bolesne i nieprzyjemne może być takie uderzenie. To właśnie dlatego szafka umywalkowa powinna mieć na dole specjalne wgłębienie, które pozwoli na wygodne ułożenie stóp w czasie korzystania z umywalki – powinieneś zwrócić na to uwagę przy jej wybieraniu. W przypadku szafek wiszących czy stojących na wysokich nóżkach trudność ta nie obowiązuje.

Podczas korzystania z umywalki w łazience pojawia się jeszcze jedna trudność – wystające uchwyty, o które można uderzyć kolanami podczas schylania nad umywalką. Warto więc wybrać model całkowicie pozbawiony uchwytów lub posiadającye takie uchwyty, które nie odstają dużo od mebla. W ten sposób zapewnisz sobie większy komfort na co dzień.

Otwarte półki czy szafka z drzwiczkami?

Na rynku znajdziesz szafki łazienkowe w wersji z otwartymi półkami oraz z zamkniętymi szafkami. Obie możliwości mają szereg zalet, które przemawiają na ich korzyść. Zobacz, czym się różnią:

– szafki otwarte – decydując się na nie, zyskasz wrażenie przestronności. Warto sięgnąć po takie meble przede wszystkim wtedy, gdy Twoja łazienka cechuje się niewielkim metrażem i chcesz ją optycznie powiększyć;

– szafki zamknięte – stosując je, zakryjesz znajdujące się w łazience kosmetyki czy akcesoria przed wzrokiem gości. W ten sposób ukryjesz również przyłącza znajdujące się pod umywalką. Dzięki temu znajdujące się na półkach przedmioty nie będą się też tak kurzyć – utrzymanie czystości w pomieszczeniu stanie się zatem znacznie prostsze.