Dla wielu osób posiadanie biura w domu to marzenie. Jest to doskonały sposób na oszczędzenie czasu, na zbędne dojazdy. Wiele osób, które mogą bez problemu pracować z domu, decydują się coraz częściej na taki sposób pracy. Jednak musimy uważać, aby odpowiednio je zaprojektować, by oddzielić jego funkcję od funkcji wypoczynkowych reszty mieszkania. W dzisiejszym artykule postaramy się pomóc w wyborze odpowiedniego pomieszczenia i jego aranżacji w sposób jak najbardziej funkcjonalny.

Jakie pomieszczenie przeznaczyć na biuro?

W zależności od tego, czy mieszkamy w domu, wybór odpowiedniego pokoju jest kluczowy przy planowaniu własnego biura w domu. W projektach domów często przewidziany jest pokój, którego funkcja określana jest jako biuro lub gabinet. Jeśli jednak mieszkamy w mieszkaniu, to zadanie będzie mocno utrudnione. Przy wyborze pokoju na biuro najważniejsze jest wybranie takiego miejsca, w którym nie będziemy przeszkadzać pozostałym domownikom, jak również oni będą wpływać na jakość naszej pracy. Nie wybierajmy nigdy pokoi przechodnich, ponieważ efektywność pracy może zdecydowanie nie być zadowalająca, jeśli ciągle ktoś będzie wchodził i przeszkadzał w pracy.

Wybierz pokój w odpowiednim rozmiarze. Zbyt małe pomieszczenia nie pozwolą na umieszczenie wystarczającej liczby mebli, wygodnego stołu czy innych niezbędnych przyrządów i narzędzi pracy. Jednak jeśli nie dysponujemy wyborem co do tego, jaki pokój wybrać, możemy odpowiednio zaprojektować i zaaranżować nawet niewielkie pomieszczenie, jednak będzie to wymagało wykorzystania ergonomicznych rozwiązań i ograniczeniu naszego sprzętu do niezbędnego minimum.

W przypadku kiedy jednak mamy wybór, zdecydujmy się na “średnie” pokoje, które bez problemu pozwolą nam na urządzenie w nich profesjonalnego biura.
W domach, pomieszczenia z przeznaczeniem znajdują się najczęściej na parterze. Chyba nikt z nas nie chciałbym za każdym schodzić po schodach przy każdej wizycie kuriera czy nawet klientów. Najczęściej to właśnie na poziomie parteru, mamy możliwość korzystania z kuchni, łazienki co jest bardzo wygodne, a zarazem nie rozprasza nas podczas pracy.

Gdzie w Warszawie wykonać projekt biura

Nie każdy z nas ma umiejętności pozwalające na zaprojektowanie i urządzenia biura w taki sposób, aby pracować w biurze bez przeszkód. Często osoby bez doświadczenia projektując pokój, zapominają o jego funkcjonalności, a zarazem jednym stylu, dopasowanym do nas i pozostałego wyposażenia domu czy mieszkania.

W Warszawie dzięki ogromnej konkurencji, mamy możliwość wyboru architekta wnętrz z doświadczeniem, który dopasuje projekt do naszych indywidualnych wymagań. Na rynku istnieje ogromny wybór, ale projektanci wnętrz z doświadczeniem i wykształceniem, którzy spełnią nasze wymagania to niewielka grupa. Wybierając profesjonalny projekt biura z warszawskiej pracowni architektonicznej Simplika, masz pewność unikatowego projektu, który będzie odpowiadał na twoje potrzeby i będzie utrzymany w modny i funkcjonalny sposób.

przytulne biuro urządzisz w pokoju z dobrym światłem dziennym

W którą stronę okna w biurze?

Jeśli pracujemy w domu, to powinno nam zależeć na tym, aby jak najdłużej w naszym pomieszczeniu był dostęp światła naturalnego. Ma to pozytywny wpływ zarówno na nasze oczy, jak i całościowe samopoczucie. Dzięki słońcu naturalnemu w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D, co ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu i ogólne samopoczucie.

Doskonałym wyborem byłby pokój z oknami na kilka stron świata, jednak jeśli nie mamy możliwości zaprojektowania takiego biura, zdecydujmy się na pokój z oknami skierowanymi na południe lub zachód. To one zagwarantują nam dostęp do światła w ciągu godzin pracy. Warto jeszcze na etapie projektowanie pomyśleć o roletach rzymskich lub roletach dzień i noc, które zabezpieczą nas przed upalnym słońcem w gorące letnie dni, jak również przed zbyt jasnym światłem w godzinach południowych.

Jaka powierzchnia biura dla jednej osoby?

W zależności od tego charakterystyki pracy ilość niezbędnego miejsca może do swobodnego wykonywania zadań może się wiele różnić. W przypadku architektów ilość niezbędnego miejsca będzie zdecydowanie większa niż ta, którą potrzebują osoby pracujące w IT. W naszym przypadku nie obowiązują nas przepisy BHP, które mówią o minimalnej wielkości pomieszczenia wynoszącej 15 metrów sześciennych oraz dwóch metrach kwadratowych podłogi nie zajętych sprzętem.

Wielu osobom wystarcza około 15 metrów kwadratowych, jednak już pokój o powierzchni 20 metrów kwadratowych sprawi, że możliwe będzie, zaprojektowanie ergonomicznego pomieszczenia. Przy większym metrażu mamy możliwość ustawienie większej ilości mebli, regałów a co najważniejsze w gabinecie dużego i reprezentatywnego biurka, które będzie naszym centrum dowodzenia.

Jeśli skorzystamy z usług projektanta wnętrz, to z całą pewnością doradzi nam który pokój będzie odpowiedni, a przy braku wyboru dopasuje rozwiązania pozwalające na adaptację nawet niewielkiego pomieszczenia w eleganckie i ergonomiczne biuro, w którym będzie mógł realizować swoje projekty bez przeszkód.

biurko jest podstawowym elementem gabinetu

Wady i zalety biura w domu

Praca w domu ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, w zależności od tego, jak podchodzimy do pracy w systemie zdalnym, biuro w dolnym ma ogromną ilość zalet, ale posiada również wady, które mogą przeszkadzać niektórym osobom. Warto samemu zdecydować czy taki system pracy będzie dla nas odpowiedni i czy nasza efektywność nie będzie niższa, pracując z domu.

Najważniejsze zalety pracy w domu

Do najważniejszych zalet biura w domu możemy zaliczyć możliwość indywidualnego wyznaczenia sobie czasu pracy. Dodatkowym atutem jest ogromna oszczędność czasu w związku z brakiem konieczności dojazdów, szczególnie w dużym mieście jest to bardzo odczuwalne, kiedy na drogę do pracy i z powrotem często poświęcamy ponad 2 godziny.

Pracując w domu, ten czas możemy poświęcić na relaks, zakupy czy spotkanie towarzyskie. Dla wielu osób, które pracują w miejscach typu open space, jest to również doskonały sposób na lepszą koncentrację, nie przeszkadza nam ogromna liczba współpracowników. Możliwość pracy w domu to oznaka zaufania szefa do naszej pracy. W przypadkach, kiedy prowadzimy jednoosobową działalność, to pracy z domu jest znakomitym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na wynajem biura.

Wady pracy w domu

Żadne rozwiązanie nie jest doskonałe, jednak to od nas zależeć będzie, jak poradzimy sobie z wadami biura w domu. Najczęściej podnoszoną kwestią jest z całą pewnością zmywanie się przestrzeni przeznaczonych do odpoczynku z ta, która służyć ma wyłącznie do pracy. Może to odbijać się na efektywności niektórych osób.

Jeśli lubimy pracę zespołową, to zdecydowanie nie jest wyjście dla nas. Dla osób, które najlepiej czują się, pracując w grupie, brak kontaktu bezpośredniego ze współpracownikami może być problematyczny. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie odcięcie biura od reszty pomieszczeń, mogą na nas rozpraszająco wpływać czynniki zewnętrzne. Warto zainteresować się drzwiami dźwiękoszczelnymi, które wytłumią hałas dochodzący z reszty pomieszczeń.

praca w biurze typu open space może być uciążliwa

Podsumowanie

Biuro w domu to doskonały pomysł dla osób, które potrafią i dobrze odnajdują się w pracy samodzielnej lub prowadzą swoją własną firmę. Ilość zalet za urządzeniem takiego pomieszczenia w naszym domu zdecydowanie przewyższa wady, które nie dotyczą wszystkich użytkowników. Jeśli zamierzamy posiadać biuro w domu, zadbajmy o to, żeby pokój był odpowiednio duży, aby pomieścił cały nasz sprzęt i wyposażenie, dodatkowo zwróćmy uwagę na ilość światła dziennego, którego dostaje się do pomieszczenia.

Odpowiednie urządzenie biura nie jest łatwe i wymaga dużego wyczucia stylu w połączeniu z ergonomią sprawiająca, że nie tylko praca, ale poruszanie się po biurze nie sprawi problemu. Jeśli planujesz w swoim mieszkaniu lub domu stworzyć miejsce do pracy skorzystaj z pomocy pracowni architektonicznej, która zaprojektuje biuro pasujące do twoich wymagań.