Jesteś właśnie na etapie zakładania ogrodu i choć masz już ogólny zamysł tego, jak miałaby wyglądać Twoja wymarzona przydomowa zieleń, to jednak z chęcią zapoznałbyś się z cennymi wskazówkami, które sprawią, że zarówno projektowanie, jak i samo wykonanie ogrodu będą znacznie łatwiejsze? W takim razie dzisiejszy artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Relaksujący prywatny, zakątek, w którym ciepłą można wypić poranną kawę, a w lecie cieszyć się mieniącą się wieloma kolorami aranżacją, która stanowi idealną scenerię dla spotkań w gronie rodziny i najbliższych znajomych, to istne spełnienie marzeń każdego człowieka, który na co dzień żyje w wiecznym pośpiechu. Nic więc dziwnego, że w momencie, gdy odległa dotąd wizja staje się rzeczywistością, zależy nam na realizacji projektu, który będzie optymalnie spełniał potrzeby zarówno jego młodszych, jak i starszych użytkowników.

O jakich zasadach warto pamiętać podczas projektowania ogrodu? Czy projekt ogrodu można wykonać samodzielnie, czy też lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ekspertów? Projekty ogrodów w jakim stylu cieszą się obecnie największą popularnością? Zestaw najbardziej przydatnych informacji dot. projektowania ogrodów znajdziesz w poniższym tekście.

Projekt ogrodu – samodzielnie z czy z pomocą profesjonalistów?

To bez wątpienia jedno z pierwszych pytań, które zadaje sobie dosłownie każda osoba mająca w planach aranżację znajdującego się w pobliżu domu krajobrazu. Wszelkie obawy zwiększa dodatkowo fakt, że wybrany projekt ma na celu stworzenie ogrodu, który będzie ozdabiał działkę w nienagannym stanie przez wiele kolejnych lat, tak więc ostrożność i dokładność przy opracowywaniu planu są tutaj jak najbardziej wskazane.

Projektowanie krajobrazu polega nie tylko na wybraniu określonych roślin, które będą zdobić projekt ogrodu, ale również wzięciu pod uwagę takich kwestii jak m.in.:

  • ukształtowanie terenu;
  • nasłonecznienie;
  • rodzaj gleby;
  • wilgotność podłoża;
  • potrzeby użytkowników;
  • ilość dostępnej, wolnej przestrzeni;
  • rodzaj funkcji jakie ma spełniać ogród – czy ma on stanowić jedynie element dekoracyjny, czy też maja się w nim znaleźć elementy służące do wypoczynku bądź sprzyjające aktywności;

W przypadku aranżacji tego rodzaju przestrzeni nie ma miejsca na chaos i przypadki – całość powinna tworzyć spójną aranżację składającą się z odpowiednio dopasowanych do siebie gatunków roślin oraz kwiatów lubiących wzajemne sąsiedztwo, która współgra również z rodzajem stylu w jakim utrzymana jest bryła domu. Z tego też względu wiele osób decyduje się na skorzystanie usług architekta krajobrazu, dla którego projektowanie ogrodów stanowi chleb powszedni.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko fakt, że powierzamy wówczas ogród w ręce projektantów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu faktycznie znają się na rzeczy i tym samym są w stanie zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie dopasowane do indywidualnych oczekiwań oraz uniknąć kosztownych błędów projektowych, które mogą wpłynąć na znaczne zwiększenie poniesionych wydatków.

Oczywiście decydując się na skorzystanie z usług firm zajmującej się opracowywaniem projektów architektury krajobrazu warto mieć na względzie fakt, że cena tego typu zlecenia uzależniona jest od kilku czynników, a mianowicie wielkości ogrodu oraz jego lokalizacji, indywidualnych wymagań zleceniodawcy.

Projektowanie ogrodów samodzielnie: jak to zrobić?

Alternatywnym rozwiązaniem jest samodzielne projektowanie ogrodu z pomocą nowoczesnej technologii, a więc specjalnie dedykowanego programu komputerowego online, jednak zanim dojdzie do tego etapu warto zapoznać się z szeroko dostępną literaturą. Dzięki specjalistycznej lekturze poświęconej tematowi projektowania ogrodu będziesz wiedzieć jakich pułapek i błędów lepiej jest się wystrzegać oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu się tak ambitnego zadania.

Jesteś właśnie na etapie budowy domu? W takim razie jest to wprost idealny moment na zaplanowanie tego jak w przyszłości ma prezentować się ogród. Dzięki wcześniejszemu zaprojektowaniu przestrzeni unikniesz dodatkowej „atrakcji” jaką jest rewolucja w ogrodzie, a ponadto będziesz miał możliwość dokładnego rozplanowania tego, gdzie będą przechodziły przewody elektryczne niezbędne do doprowadzenia energii do elementów architektury ogrodowej takich jak chociażby altany, czy też oświetlenia i automatycznego systemu nawadniania.

Projekty ogrodów – najważniejsze zasady projektowania zielonego krajobrazu

Mimo, że samodzielnie wykonany projekt ogrodu jest znakomitym sposobem na danie upustu drzemiącym pokładom kreatywności oraz wyobraźni, to jednak nie da się ukryć, że jest to dość wymagające zadanie, zwłaszcza dla zupełnie nowych adeptów tejże sztuki.

Nie oznacza to jednak, że wprowadzenie zmian w wyglądzie ogrodu jest nierealne – wystarczy bowiem wziąć sobie do serca przedstawione niżej zasady, a także potraktować całe przedsięwzięcie niczym projektowanie zamkniętego pomieszczenia będącego częścią domu, w którym meble zastąpione zostaną przez rośliny.

Projekt ogrodu warto od czego zacząć?

Pierwszym etapem pracy, od którego dobrze jest rozpocząć całą operację zmiany/stworzenia zupełnie nowej aranżacji jest naszkicowanie planu działki (najlepiej w skali 1:100) wraz z zaznaczonymi granicami, miejscem w którym znajduje się dom, szambo, studnia, instalacja oraz wszelkie inne elementy architektury, które znajdują się na terenie posesji. Przygotowany plan warto jest następnie wzbogacić o notatki nasuwające się na myśl po obejrzeniu ogrodu na żywo – metoda ta pozwala na zaznaczenie denerwujących mankamentów ogrodu, a także podkreślenie części, dzięki którym ogród znajdujące się w nim rośliny oraz ozdoby będą w stanie w pełni zaprezentować swój potencjał i wywołać u odwiedzających efekt WOW!

Dopasuj projekt ogrodu do swoich zapotrzebowań i zainteresowań

Nie od dziś wiadomo, że projekty ogrodów (niezależnie od wielkości i ilości dostępnego terenu) powinny przede wszystkim być optymalnie dopasowane do potrzeb ich głównych użytkowników. Planując zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie warto więc podzielić ją na:

  • strefę wypoczynkową – czyli miejsce, w którym relaks i spotkania w gronie najbliższych są prawdziwą przyjemnością i miłą odskocznią od codziennego życia w ciągłym biegu. W zależności od wielkości jaką może pochwalić się ogród może mieć ona formę niewielkiego kącika bądź też imponujących rozmiarów strefy znajdującej się na tarasie i w głębi ogrodu;
  • strefę reprezentacyjną – jest to najprościej mówiąc przednia część ogrodów, która służy zaakcentowaniu frontu domu, gdzie powinny znaleźć się najbardziej reprezentacyjne i okazałe drzewa, krzewy, czy też kwiaty. Nie warto jednak zanadto przesadzać, gdyż bardzo szybko można zamienić efektowną aranżacje w kiczowaty projekt;
  • strefę użytkową – to strefa, która cieszy się popularnością wśród osób niewyobrażających sobie projektowania ogrodu bez miejsca dedykowanego np. warzywniakowi. Niestety tego typu rośliny wymagają regularnej pielęgnacji, dlatego też coraz mniej osób decyduje się na tego typu pomysły;
  • strefę dedykowaną aktywności – jeżeli wśród mieszkańców domu znajdują się również dzieci, to w strefa aktywności w ogrodzie składająca się z huśtawek, zjeżdżalni, piaskownicy i trampoliny (lub jedynie poszczególnych, wybranych elementów) zdecydowanie powinna zostać uwzględniona w projekcie;
  • strefę gospodarczą – każdy projekt ogrodu powinien składać się również z oddzielonej (np. za pomocą żywopłotu) części, w której mieści się kompostownik. drewutnia i/lub inne pomieszczenia gospodarcze;

Wybierz rośliny i kwiaty, którym będą odpowiadać warunki panujące w Twoim ogrodzie

Jeżeli zależy Ci na tym by efekt końcowy był naprawdę spektakularny i zainspirował innych do wprowadzenia niejednej zmiany, to podczas projektowania ogrodu koniecznie weź pod uwagę to jakie panują w nim na co dzień warunki. Ilość dostępnego światła, kwasowość gleby, wilgotność, zacienienie, to tylko niektóre z potrzeb jakie mają popularne rośliny ogrodowe/

Jeżeli Twoje serce skradły np. różaneczniki (rododendrony), a Twój ogród niemal całkowicie pozbawiony jest półcienistych, osłoniętych przed wiatrem stanowisk o dużej wilgotności powietrza, to niestety będziesz musiał pożegnać się z takimi roślinami, gdyż bardzo szybko stracą swój urok i najzwyczajniej w świecie się zmarnują.

Zwróć uwagę na prawidłowe rozmieszczenie roślin

Jednym z kardynalnych błędów, notorycznie popełnianych przez osoby, które decydują się na samodzielny projekt ogrodu jest sadzenie roślin w zbyt bliskiej od siebie odległości.

Praktyka ta nie tylko sprawia, że wybrane gatunki roślin nie mają zapewnionych optymalnych warunków niezbędnych do prawidłowego rozwoju, ale również przyczynia się do tego, że cały skrzętnie zaplanowany projekt traci na swojej wartości, a Ty jedynie marnujesz czas.

Pamiętaj o regularnym nawadnianiu roślin oraz trawnika

Pięknie wyglądający ogród, który nie jest regularnie podlewany? To raczej niemożliwe, dlatego jeśli zależy Ci na godziny pracy przeznaczonej na urzeczywistnienie projektu nie poszły na marne, to zadbaj o to by wszystkie znajdujące się w ogrodzie rośliny miały zapewnioną optymalną ilość wody, zgodną ze swoimi indywidualnymi potrzebami. Nie tylko podczas upałów oraz suszy…

Jeżeli zdecydujesz się na to by ogród pełen był drzew, krzewów i roślin wymagających dużych ilości wody, wówczas rozważ wzbogacenie projektu o specjalnie dedykowany system automatycznego nawadniania w postaci zraszaczy bądź lin kroplujących, które zapewnią im dostateczną podaż wody.

Nie przesadzaj z ilością różnych gatunków roślinności

Choć niektórym może się to wydać dość zaskakujące to również w świecie natury zdarza się, że rośliny wkraczają ze sobą na wojenne ścieżki. Z tego też względu nie tylko nie warto przesadzać z ilością różnorodnych gatunków, ale również jeszcze na etapie wykonywania projektu ogrodu warto jest upewnić się czy wybrana roślinność toleruje konkurencję, czy też raczej stopniowo ją wyniszcza.

Rozmieszczając położenie drzew i krzewów weź pod uwagę okoliczną architekturę

Kolejnym aspektem, który warto jest wziąć pod uwagę wykonując projekt ogrodu jest fakt, że wraz z upływem lat z pewnością będzie on zwiększał swoją powierzchnię i tak oto z małych, cienkich drzewek wyrosną za kilka lat potężne konary, które zdobić będzie imponujących rozmiarów korona. To właśnie z tego też względu należy zadbać o to by drzewa ogrodowe nie znajdowały się bezpośrednio tuż obok domu, gdyż w przeciwnym razie zarówno rozrastające się korzenie, jak i korona mogą zniszczyć dach oraz fundamenty, a naprawa takich zniszczeń może być naprawdę kosztowna i czasochłonna.

Dzięki powyższym wskazówkom samodzielny projekt ogrodu z pewnością stanie się o wiele prostszym zadaniem, a efekt końcowy pozytywnie zaskoczy wszystkich domowników oraz gości.

Jeżeli interesują Cię projekty ogrodów i z chęcią sprawdziłbyś dodatkowe inspiracje, to koniecznie zobacz propozycje dostępne na stronie naszego serwisu internetowego. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tutaj niejeden projekt ogrodu, który przypadnie Ci do gustu.