Fot.  MioMedia Monika Stefaniak/archiwum BPD

Warto sięgnąć po sierpniowy zeszyt z serii Biblioteczka Poradnika Domowego. Dowiemy się z niego jak samodzielnie przygotować najróżniejsze domowe przetwory z owoców i warzyw.

okladka_BPD_08_rgb-KorOkres od wczesnej wiosny do późnej jesieni to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, dojrzewa i wydaje owoce. Warto ten czas wykorzystać i zamknąć w słoikach jej największe skarby – owoce i warzywa.

W Biblioteczce Poradnika Domowego autorka proponuje przetwory z warzyw, a wśród nich: marynaty, kiszonki, nalewki, sałatki i pasty. Są również owocowe kompoty, dżemy, marmolady i powidła. Warto poświęcić swój czas na ich przygotowanie, ta praca zostanie wynagrodzona zimą, kiedy będziemy sięgali po przeróżne smakołyki bez sztucznych konserwantów.

Halina Jachowska

Przetwory z warzyw i owoców
Prószyński Media
Cena – 3,80 zł

 

Przetwory z warzyw i owocówSok z malin tradycyjny

całość: 3902 kcal, 11,7 g białka, 2,7 g tłuszczu, 0 cholesterolu, 60,2 g błonnika

1 kg malin
1 kg cukru

Maliny przebrać, włożyć warstwami do słoja przesypując połową cukru. Słój przykryć gazą złożoną z kilku warstw, założyć gumkę, postawić na parapecie na oknie. Następnego dnia do słoja z malinami wsypać pozostały cukier, ponownie zakryć, odstawić na parapet na miesiąc. Owoce i sok przecedzić przez plastikowe sito, wyłożone gazą. Sok wlać do wyparzonych i suchych słoików lub butelek, zakręcić, odstawić w chłodne i ciemne miejsce.

 

Przetwory z warzyw i owocówPomidory suszone z ziołami

całość: 2884 kcal, 16,8 g białka, 300 g tłuszczu, 0 cholesterolu, 22 g błonnika

2 kg dojrzałych pomidorów
półtorej szklanki oliwy
2 ząbki czosnku
łyżka soli
łyżeczka suszonej bazylii
łyżeczka suszonego oregano
łyżeczka pieprzu kolorowego grubo zmielonego
papryczka chili

Pomidory oczyścić, umyć, osuszyć, mniejsze pokroić na połówki, większe na ćwiartki, ułożyć na ruszcie, oprószyć solą, wstawić do piekarnika. Pod ruszt włożyć blachę wyłożoną folią aluminiową, na którą będzie kapać sok podczas suszenia. Pomidory suszyć w temperaturze 70ºC z termoobiegiem przy uchylonych drzwiczkach, kilka godzin, aż pomidory będą pozbawione soku, ale nie za suche. Czosnek obrać, pokroić w cienkie plasterki, papryczkę opłukać, dokładnie osuszyć, pokroić na plasterki. Pomidory ułożyć w wyparzonych suchych słoikach, do każdego dodać porcję bazylii, oregano, pieprzu i czosnku. Oliwę wlać do rondelka, dodać kilka krążków papryczki chili, mocno podgrzać, rozlać do słoików z pomidorami, zakręcić, ustawić na tacy, odwracając do góry dnem. Po 30 min słoiki odwrócić, zostawić do ostygnięcia.