Wybór drzwi zewnętrznych nie należy do najprostszych. Różnorodność rozwiązań, jakie można spotkać na rynku, utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Zanim postawisz wszystko na jedną kartę, poznaj dobrze wszystkie rodzaje drzwi zewnętrznych – ich wady, zalety i właściwości.

Drzwi drewniane – wady i zalety

Zamiłowanie do tradycyjnych rozwiązań znajduje wyraz w popularności zewnętrznych drzwi drewnianych, wykonanych zazwyczaj z europejskich gatunków drzew iglastych, najczęściej świerku, dębu lub sosny. Inwestorzy mogą wybierać także spośród drzwi bukowych czy jesionowych. Generalnie rzecz biorąc, drewno jest materiałem ponadczasowym i łatwym w obróbce. Drewniane drzwi świetnie pasują zarówno do tradycyjnych brył budynków mieszkalnych, jak też do nowoczesnych projektów. Drewno, jako surowiec naturalny, jest niestety narażone na działalnie wilgoci, a co za tym idzie, pleśni i grzybów. Jednak proces impregnacji, którą skrzydła przechodzą jeszcze na etapie produkcji, skutecznie zabezpiecza je przed tymi czynnikami. Na korzyść drzwi drewnianych przemawia bardzo dobra izolacja cieplna, która pozwala na spore oszczędności w rachunkach za ogrzewanie, a także wysoki poziom izolacji akustycznej.

Drzwi kompozytowe – czym się charakteryzują?

Drzwi kompozytowe mogą być wykonane z wielu, różnych materiałów, które są prasowane i sklejane ze sobą w warunkach wysokiego ciśnienia. To sprawia, że tak powstałe skrzydło jest wytrzymałe, trwałe i bezpieczne. Drzwi kompozytowe dobrze chronią przed włamaniem i są znacznie grubsze niż drzwi z PVC – mają grubość około 44 mm, podczas gdy drzwi z PVC ok. 28 mm. Na korzyść drzwi kompozytowych przemawia też ich szeroka gama wzorów i kolorów, które można łatwo dopasować do własnego projektu, koloru stolarki okiennej i innych elementów elewacji. Wymagają też minimalnej konserwacji – wystarczy od czasu do czasu je wytrzeć i nasmarować zawiasy.

Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego – dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie?

Drzwi z włókna szklanego mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi drewnianymi i metalowymi. Mogą być produkowane tak, aby wyglądały podobnie jak drewno. Są też bardziej trwałe niż drzwi drewniane, lepiej radzą sobie przy nagłych zmianach klimatu i można je dostosować do własnych potrzeb. Wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie drzwi z włókna szklanego jako drzwi wejściowych. Należy jednak pamiętać, że drzwi mogą pęknąć, jeśli zostaną mocno uderzone w wyniku przypadku. Choć drzwi z włókna szklanego wiążą się zwykle z wyższymi kosztami zakupu w porównaniu z tradycyjnymi drewnianymi i metalowymi drzwiami, w dłuższej perspektywie korzyści płynące z ich użytkowania przewyższają początkową inwestycję. Drzwi te rzadko będą zadrapane i zniszczone w tak dużym stopniu jak drewniane. Pod względem konserwacji, ich powierzchnia może zostać szybko pomalowana. Drzwi z włókna szklanego pięciokrotnie lepiej izolują przed utratą ciepła aniżeli drzwi drewniane.