Posiadanie kominka to swojego rodzaju luksus, na który niegdyś pozwolić sobie mogli wyłącznie właściciele domków jednorodzinnych. Nowoczesne technologie dają obecnie możliwość zastosowania takiego rozwiązania nawet w blokach mieszkalnych. Natomiast szeroka gama produktów, pozwala na dobranie rodzaju paleniska do indywidualnych preferencji.

Jakie są rodzaje kominków?

Kominki produkowane w dzisiejszych czasach można idealnie wkomponować w każde wnętrze. Zarówno całe obudowy jak i same wkłady kominkowe cechuje różnorodność pod względem wykończenia, dzięki czemu każdy inwestor jest w stanie znaleźć model na miarę swoich oczekiwań. Najpopularniejsze kominki dostępne na rynku dzielone są ze względu na:

  1. Osłonę paleniska:
    • Kominek otwarty – służy bardziej jako dekoracja w domu z uwagi na małą ekonomiczność i niewielki potencjał grzewczy (duże straty ciepła i szybsze spalanie drewna)
    • Kominek zabudowany z wkładem kominowym – służy jako efektywne ogrzewanie pomieszczenia, ale może również być zastosowany jako główny system grzewczy całego domu i dodatkowo podgrzewać wodę (modele z płaszczem wodnym
  2. Rodzaj paliwa:
    • Paliwo stałe (drewno)
    • Gaz
    • Paliwo płynne np. etanol (biokominki)
    • Modele elektryczne
  3. Rodzaj zabudowy:
    • Kominki wolnostojące (piec koza) – produkowane są w stylu tradycyjnym i nowoczesnym
    • Kominki zabudowane całkowicie lub częściowo w ścianie

Różnice między kominkami

Bardzo wiele modeli można obecnie spersonalizować poprzez np. dodanie bocznych szyb. Taką specyfikację może posiadać kominek wiszący. Niektóre egzemplarze wyglądają jak gustowne, nowoczesne meblościanki, ponieważ wyposażone są dodatkowo w pojemniki przypominające półki na książki.

Zamknięte wkłady kominkowe mogą być wykonane w tradycyjny sposób – z frontowymi, przeszklonymi drzwiczkami, w formie wkładu narożnego lub z paleniskiem widocznym z trzech stron (od frontu i po bokach).

Kominek wolnostojący, czyli tzw. koza sprawdzi się w każdym wnętrzu. Modele tradycyjne przydadzą pomieszczeniu nieco klasyki. Natomiast nowoczesne piece wolnostojące charakteryzują się prostym wzornictwem i bardzo dobrze wkomponują się do współczesnych wnętrz.

Biokominki mogą mieć wygląd klasyczny (jak kominek tradycyjny) lub bardzo wyszukany. Ten drugi styl z pewnością docenią osoby, które kochają artystyczne rozwiązania.

Kominek jako niepowtarzalna dekoracja wnętrza w mieszkaniu

Iskrzący płomień w kominku tworzy bardzo przytulną atmosferę w każdym wnętrzu. Od pewnego czasu na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić również właściciele mieszkań. Wszystko za sprawą kominków elektrycznych oraz biokominków, które nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego, dlatego mogą być bez przeszkód montowane w blokach mieszkalnych. Niektóre modele można z powodzeniem ustawić w dowolnym miejscu mieszkania za sprawą ich mobilności. Należy jednak pamiętać, że pełnią one bardziej funkcję dekoracyjną i nie są w stanie zastąpić tradycyjnego ogrzewania, ale z powodzeniem mogą dogrzewać salon czy sypialnię w chłodniejsze dni. Ponadto właściciele biokominków powinni regularnie wietrzyć mieszkanie. Biopaliwo spala się nie wydzielając dymu, zapachu i nie wytwarzając sadzy, ale podczas całego procesu niezbędny jest tlen i w efekcie wydziela się dwutlenek węgla.

Wybór kominków na rynku jest bardzo duży, można zdecydować się zarówno na produkty wolnostojące, zabudowane, jak i takie, których nowoczesna budowa idealnie wkomponuje się do bardziej awangardowych wnętrz, jak kominki norweskie oferowane przez firmę Fjord System.