Artykuł sponsorowany

Każdy zdaje sobie sprawę, że upały w naszym klimacie zdarzają się coraz częściej. W związku z tym staramy się robić wszystko co w naszej mocy, żeby uniknąć wysokich temperatur i minimalizować ich skutki. Jedni wyjeżdżają na wakacje szukając ulgi w akwenach, inni stosują się do zaleceń i piją dużo wody. Jednak prędzej czy później trzeba wrócić do swojego domu i zmierzyć się z ciężkim, niepozwalającym odpocząć powietrzem. Jak temu zaradzić? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora ściennego. Dzięki niemu uda ci się wydobyć z powietrza to co najlepsze.

Czy wietrzenie cokolwiek daje? Mamy na to jasną odpowiedź!

Wiele osób może stwierdzić, że klimatyzacja nie będzie potrzebna – zawsze mieszkanie można wywietrzyć. Oczywiście, zgadzamy się z tym, jednak z uwagi na wysoką temperaturę na zewnątrz może to niewiele dać. Oczywiście przeciągi dają chwilową ulgę, jednak jest ona krótkotrwała i złudna. Twój pokój błyskawicznie się nagrzeje do jeszcze wyższej temperatury i z cała pewnością nie będziesz się czuć w nim komfortowo.

Jak działa klimatyzacja? Czy da się czymś zastąpić ten mechanizm?

Działanie klimatyzatorów jest bardzo proste. Składają się one zwyczajowo z dwóch urządzeń. Pierwsze z nich montowane jest na zewnątrz budynków. Z całą pewnością jest to znany dla ciebie obrazek. Dość sporych rozmiarów białe skrzynie z wentylatorami. Często goszczą na blokach i biurowcach. Te jednostki to skraplacz i sprężarka. Za pomocą zamkniętego układu wewnątrz nich możliwe jest oddawanie ciepła poprzez kapilarę albo termostatyczny zawór rozprężny. Ich działanie skutkuje gromadzeniem się wody, która uwalniana jest za pomocą rurki.

Drugą częścią klimatyzatora jest jednostka montowana wewnątrz domów. Znajduje się wiej wentylator i parownik. Pierwszy z nich wdmuchuje powietrze do pomieszczenia. Jednak ono samo w sobie nie posiada niższej temperatury. Dopiero przepuszczenie go przez parownik sprawia, że traci kilka kresek na słupku rtęci.

Rześkie powietrze w Twoim domu - klimatyzatory ścienne

Znamy wiele sposobów na zastąpienie klimatyzacji innymi, domowymi sposobami. Jedni zraszają zasłony wodą. To sprawia, że parująca ciecz zmniejsza nieco temperaturę w pomieszczeniu, a dodatkowo podwyższa wilgotność co daje złudzenie rześkości. Innym sposobem są przeciągi i wentylatory. Ruchome powietrze także daje chwilową ulgę. Jednak wytrwanie całego dnia w przeciągu albo przy szumiącym wiatraku jest bardzo uciążliwe. Podobne sposoby można by mnożyć w nieskończoność. Jednak żaden z nich nie jest w stanie zastąpić klimatyzatora ściennego.

Wady klimatyzacji – trzeba o tym pamiętać jeszcze przed montażem

Jak każde urządzenie, także klimatyzacja ścienna ma swoje wady. Są one jednak minimalizowane w procesie produkcji. Głównym problemem od zawsze są dość głośne sprężarki. Jednak właśnie dlatego te urządzenie dzieli się na dwie jednostki, dzieląc elementy w taki sposób, żeby te bardziej uciążliwe wynieść na zewnątrz. Dodatkowo powszechnie uważa się, że klimatyzacja jest powodem wielu przeziębień. Może się tak wydarzyć tylko wtedy gdy nie jest prawidłowo serwisowana i czyszczona. W takim przypadku staje się doskonałym miejscem do rozwoju różnorodnych patogenów, które wykorzystują wilgotne środowisko do dynamicznego namnażania się. Dlatego zwłaszcza po okresie zimowym można spotkać się z nieprzyjemnym zapachem, który towarzyszy pierwszemu włączeniu tego sprzętu. Można oczywiście temu zapobiec. Zwykle wystarcza zwykłe ozonowanie i chemicznie czyszczenie układu z bakterii i grzybów.

Jak używać klimatyzacji żeby działała długo i prawidłowo?

Klimatyzatory ścienne to zaawansowane technologicznie urządzenia. Przez wiele lat unowocześniania i stosowanie innowacyjnych rozwiązań stały się dość niezawodne. Jedyne co może im zaszkodzić to fizyczne uszkodzenie układu z czynnikiem aktywnym oraz awaria sprężarki. Żeby uniknąć tych dwóch głównych awarii należy pamiętać o następujących zasadach. Po pierwsze nigdy nie montuj kołków rozporowych w pobliżu przewodów. Wystarczy jeden błąd żeby rozwiercić którąś z rurek. Nawet niewielka szczelina skutkuje tym, że sprężarka nie będzie mogła utrzymać odpowiedniego ciśnienia. A jak uchronić ją przed uszkodzeniami? Regularne serwisowanie i przeglądy wydłużają jej żywotność. To podczas nich wychwycisz większość niewielkich usterek. Jeżeli uda ci się je systematycznie usuwać to te urządzenie nie będzie ci przynosić większych problemów, a jedynie przyjemne i rześkie powietrze.

Klimatyzatory ścienne – gdzie montować?

Montaż klimatyzacji zawsze wiąże się z częściowym kuciem ściany. Wszystko dlatego, że należy połączyć jednostki zewnętrzną z wewnętrzną. Dlatego też pamiętaj żeby umieścić je względnie blisko siebie, tak żeby ograniczyć dodatkowe prace. Ponadto nawiew umieść w pomieszczeniu, które nagrzewa się najbardziej, lub w takim, w którym spędzasz najwięcej czasu.