Płyta obornicka, czyli warstwowa, znajduje zastosowanie głównie przy budowie dużych obiektów wymagającej szybkiego zakończenia realizacji. Powszechnie używa się jej do wznoszenia hal sportowych, przemysłowych i budynków o przeznaczeniu handlowo-usługowym. Jakie zalety ma płyta obornicka?

Szybka budowa

Największym atutem, jaki posiada płyta obornicka, jest możliwość szybkiego wznoszenia obiektów. Nowoczesna forma budowania z płyt warstwowych znacząco skraca czas potrzebny na zakończenie prac, a ponadto redukuje koszty całej inwestycji. Krótszy czas budowy oznacza skrócenie okresu, przez jaki opłaca się pracowników, co sprawia, że wzniesienie obiektu jest tańsze. Koszty inwestycji obniża także niska cena zakupu płyt. Płyta obornicka kosztuje mniej niż inne materiały budowlane, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości wznoszonej konstrukcji.

Płyta obornicka - płyta warstwowa ścienna poliuretan

Fot. Alfapanel

Izolacja termiczna

Płyta warstwowa wykazuje znakomite właściwości termoizolacyjne. Dzięki niej można zabezpieczyć wnętrze chłodni lub mroźni przed wzrostem temperatury, jak i uchronić obiekt przed utratą ciepła. Właściwości izolacyjne płyty obornickiej wynikają przede wszystkim z faktu, iż jej rdzeń jest wykonany ze sztywnej pianki poliuretanowej. To właśnie ona pozwala utrzymywać stałą temperaturę wewnątrz budynku. Dzięki zastosowaniu płyt niweluje się również możliwość powstawania mostków termicznych.

Mnogość zastosowań

Kolejnym atutem płyt warstwowych jest możliwość zastosowania ich w wielu różnych budowlach o odmiennym przeznaczeniu. Płyty obornickie sprawdzają się dobrze zarówno w magazynach, halach produkcyjnych oraz budynkach rolniczych, jak i w powierzchniach biurowych. Wysoka estetyka oraz trwałość sprawiają, że rozwiązanie to zyskuje na popularności.

Wysoka wytrzymałość

Płyty warstwowe są w pełni odporne na wilgoć, zagrzybienie oraz korozję. Pozwala to zachować im doskonałą wytrzymałość i właściwości przez wiele lat, co zwiększa opłacalność ich stosowania w budownictwie. Co ważne, płyty zachowują trwałość nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, na przykład gdy są narażone na częste wahania temperatur. Ponadto jest to materiał o wysokim stopniu odporności na ogień.

Ekologiczność

Stosowanie płyty obornickiej przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jest to materiał, który może być poddawany recyklingowi i ponownemu wykorzystaniu. Ponadto do produkcji płyty nie używa się substancji niszczących powłokę ozonową, ani włókien wywołujących podrażnienia u ludzi i zwierząt.