Nie da się ukryć – Polacy, podobnie jak wszyscy ludzie na świecie kochają lody. Wie o tym każda firma robiąca lody, która robi co może, by smak jej mrożonych produktów pozostawał w głowie konsumenta na długo. Jak wygląda produkcja lodów i co można znaleźć w ich składzie?

Lody na bazie mleka

Tradycyjnie większość lodów przygotowuje się na bazie mleka. To jeden z głównych składników, jaki pojawia się zarówno w lodach na patyku, jak i tych gałkowych. Równie ważnym składnikiem jest śmietanka i żółtka jaj – w ten sposób powstaje baza pod niemal wszystkie smaki tradycyjnych lodów. Do podkreślenia smaku dodaje się również nieco cukru, który sprawia, że mrożony deser ma naprawdę słodki smak.

Gdy już nabiał zostanie spasteryzowany i dokładnie wymieszany, do mieszanki dodaje się kolejne składniki. Później są one mieszane i trafiają do dojrzewalnika, w którym są schładzane i czekają aż będą gotowe do spożycia. Na końcu, gdy powstanie gotowa, śmietankowa masa lodowa, miesza się ją z innymi ingrediencjami.

W przypadku lodów owocowych bardzo ważnym składnikiem są oczywiście owoce. W końcu to one opowiadają za esencję smaku lodów. Zwykle firma produkująca lody skupuje owoce w szczycie sezonu, a następnie przechowuje je schłodzone w odpowiednich warunkach. Dzięki temu przez cały rok można cieszyć się smakiem pysznych owocowych deserów mrożonych.

Sorbety i lody wodne

Nieco inaczej powstają popularne w lecie sorbety i lody wodne. Ich głównym składnikiem są mieszanki owocowe oraz woda. W zależności od użytych owoców dodaje się również nieco cukru, który dodatkowo podkreśla smak i ujednolica konsystencję lodów.

Całość składników jest dokładnie blendowana i mieszanka trafia do mrożenia. Po wstępnym mrożeniu, sorbet powinien zostać jeszcze kilkukrotnie zmieszany i na koniec zamrożony na stałe.

Pyszne dodatki do lodów

To, co zostanie dodane do podstawowej bazy lodów, zależy od tego, jaki smak chce uzyskać firma. Najpopularniejsze są lody owocowe, jednak to nie jedyna możliwość. Równie często do lodów śmietankowych dodaje się bakalie, orzechy, kawałki czekolady, kakao, a nawet bardziej wyrafinowane składniki, jak karmel czy wanilia.

Część z nich dodawana jest w formie dokładnie zmielonej, by precyzyjnie zmieszać się z zawartością i stworzyć jednolitą konsystencję. Inne, takie jak orzechy, kawałki ciasteczek czy bakalie trafiają do lodów w kawałkach, które można pogryźć w czasie jedzenia lodów, dzięki czemu można liczyć na lepsze walory smakowe. Do takich lodów należą między innymi popularne lody straciatella, w których smak lodów waniliowych lub śmietanowych przenika się z kawałkami czekolady.

Częstym składnikiem lodów są także różne syropy i likiery, które nieco zmieniają konsystencję deseru. To one odpowiadają za dodatkowe wrażenia podczas konsumpcji i często nadają lodom dodatkowego wyrazu.