Składany stolik to rodzaj składanego mebla, stołu z nogami, które składają się pod blat stołu. Ma to na celu zwiększenie wygody przechowywania i uczynienie stołu bardziej przenośnym. Wiele składanych stołów wykonano z lekkich materiałów, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich mobilność. W połączeniu z rozkładanymi krzesłami, stół tego typu tworzy bardzo wygodny zestaw, który nie zajmuje wiele przestrzeni, kiedy jest przechowywany i jest łatwy do przewożenia z miejsca na miejsce.

Stoły rozkładane produkowane są w wielu rozmiarach, konfiguracjach i wzorach. Mogą być wykonane z plastiku, metalu, drewna i innych materiałów. Niektórzy producenci używają specjalistycznych materiałów, takich jak drewno inżynieryjne.

Mechanizm składania

Składane stoły składają się dzięki nogom, które wyginają się na zawiasie w miejscu połączenia między nimi a blatem. Noga jest zazwyczaj zaprojektowana do bezpiecznego złożenia i umieszczenia pod spodem blatu stołu, pozostając jednocześnie do niego przyczepioną. Zawias wymaga stabilnego materiału, dlatego najczęściej wybierany jest jakiegoś rodzaju metal. Niektórzy producenci używają tutaj lekkich materiałów, takich jak aluminium, dla zmniejszenia wagi całego mebla i ułatwienia przenoszenia go z miejsca na miejsce.

Sprytne stoły składane

Fot. cubeonline.pl

Zastosowania

Stoły rozkładane są szeroko stosowane. Używa się ich w domach, szkołach, kościołach i innych budynkach, które mają pomieszczenia przeznaczone do różnych funkcji. Składane stoły mogą być wykorzystywane do różnych czynności „siedzących” – takich jak na przykład gra w karty lub spożywanie posiłków. Po zakończeniu aktywności można je w łatwy sposób złożyć i przechować w przeznaczonym do tego miejscu, uwalniając w ten sposób otwartą przestrzeń. Jako ciekawostkę można podać fakt, że drewniane stoliki składane są czasem używane jako broń w zapasach zwanych „wolną amerykanką”.

Sprytne stoły składane

Fot. cubeonline.pl

Stół do gry

Jednym z najpopularniejszych zastosowań stołów rozkładanych jest gra w karty. W Stanach Zjednoczonych standardowy stolik do kart jest zwykle kwadratowym stołem z nogami, które składają się pojedynczo. Stoliki te są tradycyjnie używane do gier karcianych, gier planszowych i innych gier stołowych. Ze względu na niski koszt i niewielki rozmiar, w Stanach Zjednoczonych są często spotykane w mieszkaniach studenckich lub jako dodatkowe miejsca siedzące dla dużych rodzinnych posiłków, takich jak Święto Dziękczynienia. Wiele składanych stolików do kart służy do gier specjalistycznych, takich jak poker, w wyniku czego powstają ich wersje z powierzchniami wykonanymi z tkaniny – na przykład filcu.