Woda jest niezwykle ważna – w końcu stanowi aż 75% naszych ciał, a dzienne zapotrzebowanie organizmu na nią wynosi aż 2 litry! Wysokiej jakości woda potrzebna jest również w budynkach mieszkalnych, ale niestety nie zawsze istnieje możliwość dostępu do czystej cieczy. Na szczęście jej parametry można polepszyć za pomocą profesjonalnej stacji uzdatniania wody.

W większości ujęć komunalnych występuje problem ze złą jakością wody – w celu usunięcia bakterii jest ona nadmiernie chlorowana. Kłopot mogą również stanowić stare sieci przesyłowe, gdyż wtórnie ją zanieczyszczają. To wszystko sprawia, że woda, która leci z kranu, jest bardzo twarda, co tylko sprzyja gromadzeniu się kamienia i osadu w czajnikach, pralkach, zmywarkach, ekspresach do kawy, bateriach łazienkowych i kuchennych oraz podłączonych do instalacji urządzeniach AGD. Wysoki współczynnik twardości może nawet doprowadzić do zniszczenia instalacji grzewczych i armatury łazienkowej. Rozwiązaniem tego problemu są domowe stacje uzdatniania wody.

Dlaczego warto?

Jak podkreśla stgpoznan.pl, stacja uzdatniania wody nie tylko zdecydowanie poprawia zapach i smak popularnej „kranówki”, ale przede wszystkim ją zmiękcza. Stosując wodę miękką, chronisz urządzenia grzewcze i instalacyjne przed szkodliwym działaniem kamienia kotłowego. Jest to o tyle ważne, że już 1 mm kamienia przyczynia się do wzrostu zużycia energii aż o 10%! Nie mówiąc już o tym, że kamień uwielbia osadzać się w rurach, utrudniając tym samym przepływ i zmniejszając ich ciśnienie. Kamienny osad jest niemniej uciążliwy dla naszego portfela. Badania wykazują bowiem, że domowa stacja uzdatniania wody pozwala zmniejszyć zużycie płynu do naczyń nawet o 35-45%!

Często pierzesz? Zmiana parametrów wody wpływa również na wydajność prania. Zainwestowanie w stację uzdatniania wody przekłada się zdecydowanie na mniejsze zużycie proszków i płynów do płukania – i to nawet o 70%! Warto pamiętać też o tym, że to właśnie kamień odkładający się na wewnętrznych elementach urządzeń stanowi najczęstszą przyczyną ich awarii. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednie zmiękczenie wody, to szybko okaże się, że będziesz musiał wymienić poszczególne elementy pralki lub – w gorszym wypadku – wydać małą fortunę na zakup zupełnie nowego sprzętu.

Stacja uzdatniania wody: wróg kamienia

Mała ciekawostka: woda, którą użytkuje 4-osobowa rodzina, może zawierać rocznie aż 70 kg kamienia! To daje do myślenia. Nie mówiąc już o tym, że woda wodociągowa bardzo często skrywa w sobie chlor lub jego związki, a te mogą posiadać nieprzyjemny zapach i posmak. Po zainwestowaniu w stację uzdatniania wody różnicę w jej jakości da się dostrzec praktycznie od razu: woda lepiej smakuje, a skóra i włosy stają się bardziej miękkie i delikatne już po pierwszym myciu. Poza tym urządzenia AGD mające kontakt z wodą (np. pralka, zmywarka, czajnik), służą zdecydowanie dłużej, zaś koszty ich utrzymania znacznie spadają.