Fot. Bosch

Podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić designerską lampę, łączącą naturalność, ekologię i nowoczesny styl. Lampa nadaje wnętrzom charakteru loftu, a jednocześnie przyczynia się do stworzenia ciepłego i przytulnego wystroju.

Zbudowanie lampy według naszego projektu to zadanie o średnim stopniu trudności. Trzeba na to poświęcić około 3 godziny, nie licząc czasu poświęconego na zakup materiałów.

Przed przystąpieniem do pracy należy pobrać schemat projektu i szablon listewek potrzebnych do wykonania klosza, a następnie wydrukować je na kartkach A4:

stylowa_lampa_schemat_szablon

Stylowa lampa

Fot. Bosch

Potrzebne materiały i narzędzia:

  • 1 sklejka, grubość 4 mm (100 cm x 100 cm);
  • 1 mała butelka kleju do drewna;
  • 1 oprawka lampy, opcjonalnie z kablem tekstylnym (długość kabla należy dobrać w zależności od wysokości pomieszczenia lub własnych upodobań) oraz 1 świetlówka LED;
  • narzędzia i osprzęt: minipilarka ręczna np. Bosch PKS 16 Multi z tarczą pilarską do drewna, szlifierka uniwersalna, np. Bosch PSM Primo i papier ścierny, akumulatorowa piła uniwersalna, np. Bosch PST 10,8 LI, brzeszczot do wyrzynarek T101 AO lub T101 AOF firmy Bosch, rękawice robocze, cyrkiel, nożyce i ołówek.
Stylowa lampa

Fot. Bosch

Montaż krok po kroku

1. Jak widać na projekcie, klosz naszej lampy będzie węższy u góry i rozszerzający się ku dołowi. Przy użyciu cyrkla rysujemy na sklejce pierwszy, górny okrąg o średnicy zewnętrznej 10 cm i średnicy wewnętrznej pasującej do oprawy świetlówki (w naszym przypadku to 4 cm) oraz drugi, dolny okrąg (średnica zewnętrzna 14 cm, średnica wewnętrzna 8 cm).

2. Następnie wycinamy szablon do wykonania listewek i odrysowujemy go na sklejce w 20 egzemplarzach.

Stylowa lampa

Fot. Bosch

3. Teraz pora na cięcie. Sklejkę przymocowujemy do stołu zaciskami. Do wycięcia okręgów można użyć wyrzynarki lub akumulatorowej piły uniwersalnej Bosch PST 10,8 LI, a do wykonania listewek klosza – minipilarki tarczowej PKS 16 Multi.

Stylowa lampa

Fot. Bosch

Stylowa lampa

Fot. Bosch

 

4. Dwie szczeliny w listewkach posłużą do przymocowania listewek do obu okręgów – dzięki takiej konstrukcji klosz będzie miał okrągły kształt.

Wskazówka: wiertarko-wkrętarką akumulatorową z większym wiertłem do drewna wiercimy otwór po wewnętrznej stronie narysowanego konturu okręgu, wkładamy w otwór brzeszczot do cięć krzywoliniowych i wycinamy wewnętrzny okrąg.

Listewki mocujemy zaciskami do stołu i starannie szlifujemy krawędzie, na przykład używając szlifierki uniwersalnej Bosch PSM Primo.

Wskazówka: jeśli chcielibyśmy, żeby lampa była kolorowa, malujemy listewki klosza bejcą i lakierem, lakierobejcą lub zabezpieczamy drewno olejem.

 

Stylowa lampa

Fot. Bosch

 5. Łączymy oprawkę z górnym okręgiem. Tekstylny kabel dobrze skomponuje się z naturalnym materiałem lampy. Może też pełnić funkcję kolorowego akcentu. Jako źródło światła polecamy świetlówkę LED, ponieważ nie nagrzewa się ona zbyt mocno i można ją bezpiecznie stosować w połączeniu z drewnianym kloszem.

 

6. W szczeliny w listewkach nakładamy odrobinę kleju do drewna, a następnie rozmieszczamy je w odstępach ok. 1 cm od siebie dookoła dwóch okręgów. Okrąg mniejszy z oprawką znajduje się u góry, okrąg o większej średnicy – na dole. Uwaga: 5–10 sąsiednich listewek warto zamocować bez użycia kleju. Będzie je potem można łatwo wyjąć, aby wymienić świetlówkę. Najlepiej wcześniej przetestować, ile listewek trzeba będzie wyjąć, aby wygodnie wymienić świetlówkę. Wybrane listewki dyskretnie oznaczamy ołówkiem, aby później łatwo rozpoznać, które listewki nie zostały przyklejone.

Stylowa lampa

Fot. Bosch

Stylowa lampa

Fot. Bosch

 

Na koniec wystarczy podłączyć lampę do kabli w suficie. Do tego zadania należy wezwać elektryka, który sprawdzi, czy lampa jest prawidłowo podłączona do sieci.

Od teraz wszystkie wieczory będą nastrojowe!