Ile kosztuje wykonaniu sufitu podwieszanego w salonie, kuchni albo łazience? W domach o skandynawskiej stylistyce to bardzo popularne rozwiązanie. Zobaczcie nasze obliczenia kosztów wykonania sufitu podwieszanego w budynku o powierzchni ok. 160 m2.

sufity podwieszane - kosztySufity podwieszane są konstrukcjami montowanymi do specjalnego rusztu, który mocuje się do stropu i ścian. Wykonuje się je z płyt gipsowo-kartonowych. Zdaniem wielu są nie tylko bardzo efektowne, ale też praktyczne. Dlaczego? Można w nich ukryć nieestetyczne przewody instalacyjne, np. te od wentylacji czy klimatyzacji lub zamontować w nich nowoczesne oświetlenie. Poza tym – w razie jakiejkolwiek awarii – jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Łatwiej bowiem można dostać się do uszkodzonej instalacji poprzez demontaż zaledwie niewielkiego fragmentu sufitu, niż wtedy, kiedy przewody zamurowane są trwale.

Poza względami funkcjonalnymi, sufity podwieszane uznawane są za bardzo atrakcyjne, dające wiele możliwości zmiany wyglądu wnętrza. Dzięki nim można m.in. zmienić wymiary pomieszczenia, szczególnie, gdy wykonuje się taką konstrukcję tylko nad częścią pomieszczenia. Przykładowo, gdy montuje się je przy ścianach, mogą służyć jako przełamanie gładkiej i prostej płaszczyzny sufitu, tworząc np. kilkupoziomowe formy o różnych kształtach.

Sufity podwieszane - koszty

Ile kosztuje wykonanie sufitu podwieszanego w salonie?

Do obliczeń założyliśmy, że salon będzie miał powierzchnię 25 m2. W tym pomieszczeniu będzie on pełnił przede wszystkim funkcję dekoracyjną, z naciskiem na montaż płaskiego oświetlenia w nowoczesnych oprawach. W takim przypadku niezwykle efektownie prezentuje się oświetlenie punktowe – wzdłuż ścian. Do tego wykorzystane mogą być halogeny albo oprawy LED, które osadza się w płycie gipsowo-kartonowej.

Sufity podwieszane - kosztyZakładamy również, że w salonie sufit podwieszany będzie urozmaiceniem płaszczyzny sufitu, więc musimy przyjąć, że nie będzie pokrywał ona całej powierzchni. Do obliczeń oszacowaliśmy więc, że sufit podwieszany zajmie ok. 10 m2.

Cena sufitu podwieszanego uzależniona jest od kilku czynników: kształtu, użytych materiałów, kwoty wykonawstwa. Za montaż zapłacimy od 40 do 90 zł/m2. Jeżeli sufit ma być wielopoziomowy bądź posiadać skomplikowane kształty, koszt wykonania rośnie (od 55 do 120 zł/m2). Dodając do tego koszt materiałów, za 1 metr kwadratowy zapłacimy łącznie 90-140 zł dla prostej konstrukcji lub dla skomplikowanej od 110 do 170 zł. Decydując się na oprawę oświetleniową, musimy doliczyć także jej zakup.

Wykonując tym sposobem sufity także w łazience oraz kuchni, za całość we wszystkich pomieszczeniach zapłacimy od 3 tys. zł do trochę ponad 4 tys. zł w zależności od skomplikowania. Koszt nie jest mały, nawet wtedy, gdy zakupimy płyty za ok. 15 zł/m2 – czyli jedne z najtańszych. Rozwiązaniem na obniżenie tej sumy mogą być oszczędności na oświetleniu, które nie musi pochodzić z tzw. górnej półki.

Jakie materiały są potrzebne do montażu sufitu podwieszanego?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że niezależnie od umiejętności wykonawcy, wszystko zależy od właściwego doboru materiałów, a do tego potrzebna jest choćby podstawowa wiedza z zakresu budownictwa (którą możemy uzyskać na portalach specjalistycznych). Jedną z podstawowych zasad jest niełączenie elementów, które pochodzą od różnych producentów i z różnych systemów, ponieważ istnieje ryzyko, że nie będą po prostu do siebie pasować.

Sufity podwieszane - koszty

Do montażu sufitu potrzebujemy następujące elementy:

  • Ruszt jednopoziomowy pojedynczy– jeżeli długość boków wnętrza jest mniejsza niż 4 m, można wykonać ruszt pojedynczy. Taki ruszt można zamocować na krótkich wieszakach (dzięki czemu wysokość pomieszczenia zmniejszy się tylko nieznacznie). Niestety są i minusy takiego rozwiązania – nośność w tym przypadku będzie bardzo niska.
  • Ruszt jednopoziomowy krzyżowy – ta forma jest znacznie bardziej wytrzymała. Wymaga jednak o wiele większego doświadczenia wykonawcy. Jeżeli boki pomieszczenia przekraczają długość 4 m, montuje się ruszt dwupoziomowy krzyżowy. Posiada on dużą wytrzymałość na obciążenia. Dodatkowo zapewnia on okładzinie z płyt wysoki poziom usztywnienia.
  • Płyty g-k – to, jaki wybierzemy, musi być zgodne z funkcją pomieszczenia. Jeżeli chcemy zamontować sufit w łazience czy kuchni, gdzie wilgotność jest podwyższona, musimy wybrać płyty do nich dostosowane (zwykle w kolorze zielonym). Od płyt białych (czyli zwykłych) różnią się one stopniem impregnacji rdzenia. Płyty do kuchni czy łazienek oznaczane są symbolem H2.

Sufity podwieszane - kosztyDecydując się na montaż sufitu podwieszanego, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim – ze względu bezpieczeństwa – nie możemy pod sufitem ukrywać rur instalacji gazowej. Po drugie pamiętajmy, że najłatwiejszy jest montaż nad całym pomieszczeniem, jednak spowoduje to większe obniżenie sufitu, co zmniejszy optycznie wnętrze. Jeżeli sufit podwieszany montujemy głównie w celu zastosowania nowoczesnej oprawy oświetleniowej, pamiętajmy, by zakupić niezbyt ciężkie lampy, które nie wpłyną na usterkę konstrukcji.