Świeczniki są elementem wystroju wnętrza, który nadaje pomieszczeniu prawdziwego klimatu, a to za sprawą cudownego ciepła i światła, jakie dają świeczki w nich zapalone. Świeczników jest tyle różnych kolorów, kształtów i rodzajów, że pasują do każdego stylu, w jakim mogło zostać urządzone wnętrze. Jeśli nic o świecznikach czy lampionach nie wiemy, a podoba nam się myśl o postawieniu kilku w naszym domu, oto kilka przydatnych informacji, które pomogą nam w wyborze.

Materiały, z których wykonane są świeczniki

Świeczniki wykonywane są z przeróżnych materiałów. Najczęściej jest to ceramika (na przykład porcelana czy kamionka) lub metal (między innymi stal, czyli stop żelaza z węglem), a nawet – co może wydawać się osobliwe – drewno lub akryl (rodzaj tworzywa sztucznego). Niezależnie od materiału użytego zewnętrznie, obudowane świeczniki w środku mają szklane ścianki, które zapewniają bezpieczeństwo, nawet jeśli reszta jest na przykład drewniana. W związku z tym wybór materiału nie ma większego znaczenia poza względami estetycznymi.

Rodzaje świeczników

Staromodne, tradycyjne świeczniki nie są obudowane. Stawiało się je na stole, aby oświetlić stół, na którym spożywano posiłki. Mogą one mieć jedno lub kilka ramion, co determinuje, ile świec można jednocześnie na takim świeczniku zapalić. Raczej się ich już nie używa do wystroju wnętrza, chociaż można znaleźć nowoczesne wariacje przypominające takie tradycyjne świeczniki. Mają one nadal znaczenie obrzędowe. Wykonywało się je w większości z mosiądzu.

Zdecydowanie bardziej popularne są świeczniki obudowane, do których wkłada się świecę od góry lub od tyłu. Są one w przeważającej części małe, wkłada się do nich tak zwane podgrzewacze, czyli malutkie świeczki starczające na zaledwie kilka godzin. Mają one różne zapachy i kolory. Są bardzo popularne ze względu na niską cenę. Istnieją oczywiście również większe obudowane świeczniki, do których można włożyć większe świeczki, ale jest to mniej modne rozwiązanie.

Świeczniki do nowoczesnych wnętrz

W nowoczesnych wnętrzach opartych na bieli i szarościach idealnie sprawdzą się świeczniki właśnie w kolorze białym lub srebrne. Jeśli nasze wnętrze czerpie ze stylu glamour, możemy również brać pod uwagę złoto. Genialne wrażenie robią świeczniki ozdobione kryształami. Do coraz popularniejszych wnętrz industrialnych, w których rządzi styl surowy, pasują świeczniki wykonane z drucianego kosza w kolorze czarnym lub złotym.

Lampiony

Lampiony służyły kiedyś do oświetlania ogrodu podczas uroczystości. Przypominają trochę dzisiejsze obudowane świeczniki, z tym że są całkowicie zamykane dzięki drzwiczkom. Miało to chronić świecę przed działaniem wiatru. Takie lampiony dziś wykorzystywane są nie tylko do ozdobienia ogrodu, tarasu czy balkonu, ale również we wnętrzu. Popularnym rozwiązaniem są takie wykonane z drewna lub metalu i pomalowane na biało. Idealnie wkomponowują się one w nowoczesne wnętrza, a po zapaleniu świecy nadają im wieczorem niepowtarzalnego nastroju. Co ciekawe, nie chodzi tutaj o żadne konkretny pokój – sprawdzą się zarówno w salonie, jak i sypialni czy łazience.