Piękna trawa w jeden dzień? Jakie są podstawowe zalety trawnika z rolki?

Kto nie marzy o piciu kawy we własnym ogródku? Do tego towarzystwo kogoś bliskiego lub dobra książka. W tle dzieci bawiące się w berka, turlające po ziemi. Wszystko to pod własnym domem. Sielanka. Trudno ją sobie wyobrazić bez wszechobecnej zieleni. Jak zadbać o przydomowy trawnik, by do końca sezonu cieszyć się piękną, zdrowo wyglądającą trawą?

Przewaga trawy z rolki nad sianą

Podstawową różnicę stanowi tu czas oczekiwania na efekt i ilość pracy jakiej on wymaga. Siejąc trawę, należy czekać kilka tygodni na to, by teren wyglądał tak, jak ten po położeniu trawy sztucznej. W drugim przypadku efekt uzyskujemy natychmiastowo. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób niecierpliwych, takich którym szkoda marnować czasu i pierwszych tygodni ładnej pogody na to, by oczekiwać aż ogródek ładnie się zazieleni. Sztuczna trawa do ogrodu to zbawienie dla wszystkich, którzy nie mają ręki do roślin i zwyczajnie boją się, że coś pójdzie nie tak. Trawa sztuczna jest bardziej odporna na przymrozki i kiepskich ogrodników, a przy minimum wysiłku będzie cieszyć oko przez wiele lat.

Jaką trawę wybrać i kiedy zakładać?

Zdrowa darń posiada intensywnie zielone liście, grube białe korzenie i nie posiada śladów chwastów. Sztuczną trawę możemy kłaść od wiosny do późnej jesieni. Najlepszym okresem jest wrzesień i październik. Możemy wówczas liczyć na optymalną temperaturę i wilgotność, dzięki którym darń szybko się zaadaptuje w nowych warunkach.

Pielęgnacja trawy z rolki

Najwięcej pracy należy włożyć w przygotowanie gruntu do położenia trawnika. Teren musi być dobrze przekopany, wyrównany, oczyszczony z chwastów, a ziemia powinna być zdrowa, o odczynie pH 5,5-7. Samo dbanie o sztuczną trawę jest znacznie łatwiejsze i mniej pracochłonne niż w przypadku trawy sianej. Nie obejdzie się bez podlewania, nawożenia, koszenia i wertykulacji jeśli tylko zależy nam na tym, by trawnik dobrze się prezentował. W przypadku trawnika rolowanego rzadziej jednak dochodzi do chorób liści i jest on w mniejszym stopniu narażony na działalność szkodników.

Każdy, kto nie jest miłośnikiem kopania w ogródku lub zwyczajnie nie ma na to czasu, a zależy mu na pięknym zielonym trawniku, powinien skorzystać z możliwości jakie daje trawa w rolce.