Współczesne wnętrza w wcale nie przypominają nudnych, stworzonych wedle jednego schematu mieszkań z poprzedniej epoki. Obecnie, w dobie nieustannie zmieniających się gustów i pojawiających się dynamicznie nowych trendów swój triumf świętują różnego rodzaju płytki. Są uniwersalne, a o ich wszechstronności świadczy wielość zastosowań.

Możemy je umieszczać w łazience i w toalecie, niezwykle praktyczne okazują się w kuchni, a jak również na podłogach, w pomieszczeniach technicznych czy garażach. Ciekawy wybór płytek można znaleźć na stronie internetowej tanigres.pl.

Szeroki wachlarz płytek do różnych zastosowań

Obecnie aranżacja wnętrza może być prosta, gdyż możemy wybrać różnorodne wzory kafelków oraz rozmaite płytki do wszelkich zastosowań. Płytki podłogowe, do których należą m.in. gres drewnopodobny, gres polerowany, terakota, a także gres barwiony w masie i gres szkliwiony, to doskonały sposób na pokrycie podłóg. Kafelki podłogowe stanowią niezwykle praktyczne, a jednocześnie efektowne rozwiązanie. Z kolei płytki ścienne używane do kuchni czy łazienki z powodzeniem sprawdzają się w pomieszczeniach, w jakich w dużym stopniu korzystamy z wody. Jeśli nie chcemy szybko zniszczyć ścian poprzez zawilgocenie czy zalanie wodą lub w przypadku kuchni – również tłuszczem, warto położyć na nie płytki ścienne. Na prostych wylanych z betonu schodach również można zastosować płytki podłogowe. Kafelki podłogowe znakomicie pełnią rolę podłogi we wnętrzach domów. Ponadto są idealnym materiałem, jeśli zamierzamy zamontować system ogrzewania podłogowego.

Stylowa łazienka lub wyjątkowy salon kąpielowy

Efektownie zaaranżowana, starannie wykończona i jednocześnie funkcjonalna łazienka to znakomite miejsce do relaksu i zadbania o urodę. Jeśli chcemy stworzyć stylowe wnętrze, w którym można się w pełni zrelaksować – warto wybrać odpowiednie akcesoria oraz płytki łazienkowe. Obecnie w sklepach jest mnóstwo różnych kształtów i materiałów, dlatego można dobrać odpowiednie kafelki łazienkowe w pełni zgodne z naszym gustem. Wystarczy wybrać ulubiony kolor i kształt oraz tzw. dekory. Jeśli uwielbiamy długie kąpiele w wannie i posiadamy większą powierzchnią – możemy urządzić elegancki pokój kąpielowy. Wówczas warto położyć większe płytki łazienkowe, które dodatkowo podkreślą przestronne wnętrze nadając mu lekkości. Odpowiedni dobór koloru i wielkości fugi sprawi, że kafelki łazienkowe będą dobrą ozdobą tego miejsca. Zależnie od preferencji możemy wybrać niezwykle modne kafelki matowe lub lśniące płytki.

Mrozoodporne płytki podłogowe – na taras i na balkon

Taras to następne miejsce, w którym kafelki podłogowe okażą się dobrym wyborem. Płytki podłogowe wykonane z gresu o grubości do 20mm stanowią dobre rozwiązanie zarówno na taras, jak i balkon. Zwykle są one mrozoodporne, co oznacza, że nienaruszone przetrwają w doskonałym stanie przez kilka lub kilkanaście sezonów.

Płytki ścienne – funkcjonalność i klasa we wnętrzu

Kafelki na podłodze oraz płytki ścienne to bez wątpienia najwygodniejsze i bardzo wygodne rozwiązanie w każdym domu. Warto jednak zauważyć, że współczesne płytki wyróżniają się niepowtarzalnym designem i są niezwykle efektowne. Dzięki nim można stworzyć zróżnicowane wnętrza – klasyczne używając płytek drewnopodobnych i nowoczesne – układając gres na podłodze i na ścianach. Płytki ścienne zachwycają różnymi odcieniami barw tworząc wspaniały wystrój, poza tym możemy je szybko wyczyścić, co ma szczególne znacznie, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci.

Jaki rodzaj płytek wybrać?

Podczas wyboru materiałów wykończeniowych do domu często stajemy przed wyborem jaki typ płytek powinniśmy wybrać. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie cechy funkcjonalne i użytkowe, i tym samym jakie parametry charakteryzują tradycyjne płytki ceramiczne, a jakie właściwości posiada nowocześnie produkowany gres. A różnica pomiędzy tymi produktami jest znaczna i nie sprowadza się jedynie do wyglądu płytek ani do ich ceny.

Klasyczne płytki ceramiczne – tańsze, choć efektowne rozwiązanie

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że używane od stuleci płytki ceramiczne nie pochodzą z naszego obszaru klimatycznego, lecz z krajów, w jakich często świeci słońce, a opady występują bardzo rzadko a nie należą do obfitych. W naszym klimacie płytki ceramiczne dobrze sprawdzają się we wnętrzach, nie są za to polecanie jako materiał na taras lub balkon ze względu na ich strukturę. Posiadają bowiem niski stopień sprasowania powierzchni, dlatego woda dość łatwo może wnikać w strukturę kafelków osłabiając je i z biegiem lat uszkadzając. Ponadto ich ścieralność jest też niezbyt wysoka w przeciwieństwie do kamiennych płytek czyli popularnego aktualnie gresu.

Gres – wytrzymały materiał na lata

Gres wyróżnia się znacznie większą odpornością i jest trwalszym materiałem niż ceramiczne kafelki. Te właściwości zawdzięcza głównie swojej budowie i sposobom produkcji. Warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów gresu, które różnią się parametrami, a tym samym wytrzymałością na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Naturalnie wytwarzany gres z kamienia cechuje nieco surowa, porowata struktura, przez co idealnie wygląda w minimalistycznych lub industrialnie zaaranżowanych wnętrzach. Jednak ten element wyróżniający gres może przysporzyć nieco więcej wysiłku podczas czyszczenia kafelków, w przeciwieństwie do idealnie wypolerowanych płytek również wykonanych z kamienia.