Słowo „termos” oznacza po grecku „ciepło” i właśnie utrzymywanie ciepła jest podstawową funkcją takiego naczynia. Wiele osób sądzi, że termos sprawdza się tylko jesienią i zimą, ale w rzeczywistości warto go używać przez cały rok.

Termos jest dość młodym wynalazkiem, bo dopiero dwudziestowiecznym. Najpierw był wykorzystywany tylko w laboratoriach, aby z czasem pojawić się w gospodarstwach domowych. Termosy były bardzo popularne w czasach PRL i dziś wcale nie odeszły do lamusa. Zmieniła się tylko technika produkcji i materiały. Dawniej konstruowano je ze szkła umieszczanego w obudowie z tworzywa sztucznego, natomiast dziś dominują termosy metalowe. Można je kupić niemal w każdym sklepie AGD. Największy ich wybór znajdziemy jednak w internecie. Dobre e-sklepy oferują szeroką gamę termosów (np. Bazylia.pl). Można wybierać nie tylko małe lub duże, w różnej kolorystyce, ale również przeznaczone specjalnie do przenoszenia jedzenia.

Termos do napojów lub obiadu

Termosy są używane przede wszystkim do przechowywania gorących napojów. Przenoszenie w nich kawy, herbaty lub wody dla niemowlaka to najpopularniejsze przeznaczenie tradycyjnych termosów. Z tego właśnie względu używa się ich głównie, gdy jest zimno. W rzeczywistości jednak taki termos sprawdzi się nawet latem. Gdy wlejemy do niego zimny napój, pozostanie długo orzeźwiający, bo jest izolowany od upalnego otoczenia.

Także termosy obiadowe mogą być z powodzeniem użytkowane przez cały rok. Tym razem zamiast napojów przenosi się w nich żywność. Doskonale sprawdzą się nie tylko, gdy kupimy w restauracji danie na wynos, ale także, gdy wyjeżdżamy na wycieczkę i chcemy po drodze zjeść ciepły posiłek. Termosy obiadowe są najczęściej niższe i szersze niż modele dedykowane napojom.

Wybieramy termos – na co zwrócić uwagę?

Szeroki wybór termosów na rynku to możliwość, żeby znaleźć model, który będzie nam najlepiej odpowiadał, ale z drugiej strony to także kłopot. Na jakie bowiem parametry zwracać uwagę, kupując termos?

Przede wszystkim zaczynamy od przeznaczenia termosu. Najczęściej, jak wspomnieliśmy, będzie to naczynie do przetrzymywania napoju. Kolejna kwestia to pojemność termosu. Przeważnie można wybierać między 0,5 l, 0,75 l a 1 l. Na krótki, samotny spacer wystarczy bardzo małe naczynie, ale już w podróż całą rodziną najlepiej zabrać bardzo pojemny termos. Warto zwrócić uwagę na czas utrzymywania ciepła przez termos. Zwykle taką informację podaje producent na opakowaniu. Na rynku znajdziemy również termosy z tradycyjnym korkiem (dłużej trzymają ciepło) i korkiem one touch (wciskany). Ten ostatni jest łatwiejszy w użyciu, ale trudniejszy do czyszczenia.

Dobry termos doskonale sprawdzi się zarówno w chłodne dni, jak i podczas upałów. To bardzo przydatne naczynie, które warto zawsze mieć pod ręką.

Więcej produktów znajdziesz na https://bazylia.pl/