Umowa to podstawa. Spisz ją kompleksowo. Dla niektórych może okazać się zbyt trudne jej sformułowanie, wszystko zależy od usług do wykonania, a na remontach nie zawsze się znamy. Zwłaszcza, kiedy idzie o instalację elektryczną, kanalizację czy wymianę armatury.

Z pomocą przychodzi nam umowa, mając ją, możesz dochodzić swoich praw, gdyby, okazało się, że fachowiec nienależycie wywiązał się ze zobowiązań najlepiej. Na jej podstawie możesz żądać reklamacji usług remontowych. Jeżeli dzieło ma wady, możesz żądać ich usunięcia, wyznaczając fachowcowi odpowiedni ku temu termin. Gdy wady usunąć się nie da, albo, gdy z okoliczności wynika, że wykonawca nie zdoła jej usunąć w odpowiednim czasie, możesz odstąpić od umowy, o ile wada jest istotna. Gdy wada jest nieistotna lub gdy fachowiec nie usunął jej w terminie wyznaczonym, możesz żądać obniżenia ceny za usługę.

Oczywiście przysługuje to w każdym przypadku, nawet w przypadku wykonywania przyłącza do domu, aby w późniejszym czasie zyskać tani prąd w domu z EnergiaDirect.pl. Chociaż wykonanie przyłącza energetycznego to postępowanie wnioskowe, a nasz wzór umowy niewiele się tu zda, bowiem każdy wykonawca usług (zakład energetyczny, operator systemu dystrybucyjnego), ma własne wzory, to poniższy wzór z pewnością wykorzystamy chcąc zatrudnić elektryka z uprawnieniami, który ma założyć instalację za licznikiem.

Umowa powinna zawierać:

  • twoje dane z adresem i numer dowodu osobistego;
  • dane wykonawcy — wraz z numerem dowodu osobistego, jeśli jest to osoba fizyczna, mająca własną firmę;
  • adres siedziby firmy, jeśli zatrudniasz ekipę, numer wpisu do ewidencji gospodarczej wykonawcy; czasem sprzedawcy energii oferują dodatkowe usługi, takie jak wykonanie instalacji, ubezpieczenia, czy towary takie jak ekogroszek. Sprawdź, więc oferty sprzedawców energii.
  • zakres robót;
  • zaopatrzenie w materiały budowlane (najlepiej, by kupował je wykonawca, a tobie tylko przedstawiał rachunki);
  • termin realizacji usługi. Najlepiej ustalić go wspólnie z fachowcem, prosząc go, by ocenił, jak długo zajmie mu wykonanie remontu (w granicach zdrowego rozsądku). Jeśli wyznaczysz sztywny termin, może się okazać, że wykona on usługę byle jak, byleby tylko go dotrzymać;
  • cenę usługi np. za metr kwadratowy, w tym ewentualną zaliczka lub zadatek. Jeśli je wypłacisz, weź pokwitowanie. Wykonanie przyłącza energetycznego nie wypływa na cenę kWh, to zysk osobnej firmy i osobne umowy.

WZÓR UMOWY O DZIEŁO NA PRACE REMONTOWE

Umowa zawarta w dniu 11 lipca 2017 r. w Kaliszu pomiędzy Janem Kowalskim, zam. w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Malinowej 34, zwana dalej Zamawiającą, a Markiem Mareckim, zam. w Kaliszu przy ul. Wiosennej 12, zwanym dalej Wykonawcą.

  1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania w mieszkaniu Zamawiającej następujących prac remontowych:
    zakup osprzętu, wykonanie 23 punktów oświetlenia, wykonanie punktów łącznika oświetlenia, założenie 34 gniazd elektrycznych 230 V, założenie punktu gniazda siłowego, montaż oprawy oświetleniowej, montaż tablicy rozdzielczej do 36 pól, montaż osprzętu tablicy rozdzielczej (12-24 moduły), podłączenie płyty kuchennej, piekarnika, podgrzewacza wody.
  2. Termin rozpoczęcia robót strony ustalaj, na 25 lipca 2017 r., a tarnin zakończenia na 25 sierpnia 2017 r.
  3. Strony ustalają wynagrodzenie za zamówione prace na łączną kwotę ……… Cena nie obejmuje materiałów potrzebnych do wykonania prac. W dniu podpisania umowy Zamawiająca wypłaca Wykonawcy zadatek na zakup materiałów budowlanych w wysokości 600 (słownie sześćset złotych) a Wykonawca kwituje odbiór wymienionej kwoty.
  4. Wykonawca zobowiązuje się udzielić dwuletniej gwarancji na wykonane prace.
  5. Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy strony ustalają obowiązek zapłaty kar umownych w wysokości 10 proc. wartości dzieła za każdy dzień zwłoki.
  6. W sprawach nieuregulowanych postanowieniami niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
  7. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiacych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Zamawiający Wykonawca

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami prawa, wszystkie umowy, których wartość przekracza 2 tysiące zł, powinny być sporządzone na piśmie. Nie korzystaj z fachowca, który nie będzie chciał podpisać umowy o wykonanie prac, nawet, jeśli w zamian zaproponuje ci obniżenie ceny za usługę. Umowa powinna być dość szczegółowa. Ponieważ jednak w trakcie prac remontowych mogą pojawiać się jakieś dodatkowe kwestie, najlepiej zapisać najważniejsze ustalenia oraz dodać klauzulę, że inne sprawy będą wyjaśniane w toku prac remontowych. Zapytaj wykonawcę, czy daje gwarancję na swoje usługi. Jeśli tak — to takie postanowienie powinno się znaleźć w umowie (z podaniem okresu, przez jaki obowiązuje). Nawet bez gwarancji, przysługuje ci prawo do rękojmi na usługi remontowe. Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem dwóch lat od dnia oddania dzieła, czyli np. zakończenia remontu.