W nowoczesnych łazienkach coraz częściej decydujemy się na zastosowanie kabiny prysznicowej bez brodzika. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, a w niektórych wnętrzach będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Gdzie warto zamontować tego typu urządzenie?

Wanna czy prysznic, brodzik czy brak brodzika?

Urządzając łazienkę, wciąż musimy udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy chcemy posiadać wannę czy prysznic. Wybór wanny oznacza konieczność dopasowani jej kształtem i wymiarami do możliwości naszego wnętrza. Więcej trudności może przysporzyć nam natomiast dobór odpowiedniej kabiny prysznicowej – tutaj rozchodzi się bowiem nie tylko o jej wymiar czy kształt, ale także rodzaj brodzika. Czy ma być głęboki czy płytki? A może w cale nie chcemy go mieć? Kabina prysznicowa bez brodzika jest obecnie jednym z najmodniejszych rozwiązań i idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy w wystroju łazienki. Czy jednak tylko styl pomieszczenia decyduje o możliwości jej zastosowania?

Zalety kabiny prysznicowej bez brodzika

Jedną z nich jest ich nowoczesny charakter, o którym wspomnieliśmy już powyżej. Kabina bez brodzika nie przykuwa tak bardzo uwagi, sprawia wrażenie lekkości, a dodatkowo nie dzieli sztucznie pomieszczenia na mniejsze strefy. Szklane drzwi i ścianki wyznaczające jej obszar powodują, że wnętrze wydaje się optycznie większe. Brak progu i konieczności podnoszenia nóg podczas wchodzenia i wychodzenia z kabiny to dodatkowa dogodność, którą docenią osoby z trudem poruszające się. Dużą zaletą takiego prysznica jest także to, że możemy zaaranżować go w dowolnej wnęce lub nawet pod skosem, a także nadać mu dowolny rozmiar i kształt.

Należy jednak pamiętać, że kabina bez brodzika wymaga zastosowania odpowiedniego odpływu – punktowego bądź liniowego. W tym wypadku montuje się go w odpowiednio wyprofilowanej podłodze (rzadziej w ścianie), co wymaga jednak wcześniejszego uwzględniania w projekcie budowlanym – zamontowanie wszelkich niezbędnych części w remontowanym mieszkaniu w bloku lub kamienicy może okazać się niemożliwe.

Kiedy wybrać prysznic bez brodzika?

Wymienione zalety kabiny prysznicowej bez brodzika sprawiają, że jest ona idealnym rozwiązaniem do nowoczesnych i minimalistycznych łazienek, zwłaszcza tych, które są częściami dopiero projektowanych domów. Możemy śmiało zamontować ją w dużym wnętrzu, jednak z powodzeniem sprawdzi się też w pomieszczeniu o małym metrażu i nieregularnej formie – dzięki temu, że nie ogranicza nas rozmiar i kształt brodzika możemy ulokować prysznic w dowolnej wnęce, optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. Mamy także swobodę w umiejscowieniu drzwi, a przy długich kabinach, możemy całkiem z nich zrezygnować. Brak widocznego brodzika spowoduje też, że mała łazienka wyda się przestronniejsza, szczególnie jeśli w całym wnętrzu zastosujemy takie same płytki podłogowe.

W końcu, rozwiązanie takie sprawdzi się też w przypadku, gdy wśród domowników znajdują się dzieci, osoby starsze lub z niepełnosprawnością – odpowiada za to brak progu, a także fakt, że odpowiednio duża kabina pozwoli na swobodny wjazd wózkiem inwalidzkim.