W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytanie, dotyczące jednego z najważniejszych systemów ochrony w blokach, domach jednorodzinnych czy bliźniakach. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób bardzo poważnie traktuje kwestię bezpieczeństwa swojego i bliskich. Postaramy się przedstawić wady i zalety każdego systemu. Wybierz mądrze pomiędzy wideodomofonem a domofonem, ale najpierw dowiedz się jakie funkcje oferują te dwa rozwiązania.

Czym różni się wideodomofon od domofonu

podstawowy wideodomofon

Osoby, które zastanawiają się, które urządzenie powinni zainstalować w mieszkaniu lub domu, często nie znają wszystkich różnić oraz możliwości nowoczesnego rozwiązania, którym jest wideodomofon. Wraz z rozwojem technologii i jej dużą powszechnością, urządzenia stają się coraz tańsze, a co za tym idzie funkcje, jakie były dostępne w najdroższych modelach, znaleźć można również w tych tańszych modelach. Domofony pozwalają jedynie na komunikację głosową, co w dzisiejszym cyfrowy czasie jest już niewystarczające dla większości użytkowników.

Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzi producent wideodomofonów 5TECH, który w swoich urządzeń, wykorzystują coraz lepsze podzespoły, oraz zwiększają możliwości urządzenia.

Dlaczego wybieramy takie systemy

Niemal w każdym nowo powstającym budynku dostępne są wideodomofony, ale również zauważyć można modę, że w budynkach, które od dawna są już użytkowane, wybiera się takie systemy. Przede wszystkim ma to związek, z tym że żyjemy w coraz większych skupiskach, w których chcemy czuć się bezpiecznie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy mieszkaniu, zależy Ci na bezpieczeństwie. Skończyły się czasy, kiedy hasło listonosz, otwierały się każde drzwi.

Często wybieramy również nowsze modele dla osób starszych z naszej rodziny. Na ogół są to osoby bardziej ufne, a przez co bardziej narażone na działania oszustów i wyłudzaczy. Rodziny często decydują się na zamontowanie wideodomofonu, dzięki czemu bliscy mogą sprawdzić tożsamość osoby, która próbuje się dostać, ale również zrobić jej zdjęcie czy ją nagrać.

Jakie funkcje możemy znaleźć w nowych urządzeniach

Często zapominamy o tym, że przy użyciu domofonu możemy ułatwić wchodzenie na teren posesji domownikom, rodzinie czy przyjaciołom. Urządzenia oferują możliwość, zaprogramowania specjalnego kodu, który możemy wpisać na domofonie znajdujący się przy drzwiach do klatki schodowej czy bramy. W nowoczesnych urządzeniach możesz również wykorzystać :

nowoczesne wideodomofony mają możliwość nagrywania obrazu

  • odcisk palca
  • karty RFID
  • rozpoznawanie twarzy

ZASTANÓW SIĘ

Warto zastanowić się, na jakich funkcjach zależy nam najbardziej, ponieważ wszystkie nowinki technologiczne mogą spowodować wzrost ceny zestawu.

Nowoczesne zestawy, pozwalają na dobranie dodatkowej ilości odbiorników cyfrowych, co wykorzystywane jest np. w domkach typu bliźniak czy w budynkach kilku piętrowych.

Użytkownicy mają możliwość skorzystania z nagrywania i robienie zdjęć osób odwiedzających. Doskonale sprawdza się to również w przypadkach, kiedy spędzamy większość czasu na piętrze, a nie chcemy za każdym razem, kiedy nas ktoś odwiedza schodzić na dół. Drugi odbiornik na piętrze pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu.

W nowoczesnych modelach spotkać można czujniki ruchu które, aktywują nagrywanie obrazu w ustalonych przez nas godzinach (np. w czasie kiedy jesteśmy w pracy).W kamerach zamontowane są dodatkowe diody podświetlające, emitujące kolor czerwony, który nawet przy braku światła pozwala na odbieranie dobrej jakości obrazu i rozpoznanie osoby zainteresowanej wejściem na naszą posesję.

W jakich budynkach montuje się systemy wideodomofonowe

Domofony najczęściej występują w starszym budownictwie w dużych blokach, gdzie nie ma zgody mieszkańców na modernizacje instalacji. Jest to również wybór osób, którym zależy na jak najniższym koszcie.

Wideodomofony znaleźć można przede wszystkim w nowym budownictwie oraz domach jednorodzinnych. Mimo że koszt zestawu i instalacji jest wyższy niż w przypadku domofonu, to jednak dodatkowe bezpieczeństwo oraz wygoda są czynnikami, które przeważają nad kosztami. Mieszkając na terenach, gdzie nie występuje duże zagęszczenie gospodarstw domowych, jest to czynnik wpływający na chęć nagrywania osób odwiedzających nasze domostwa. Co więcej, jeśli nie mamy zaufania do osób mieszkających w najbliższym sąsiedztwie, to warto pomyśleć o takim wariancie bezpieczeństwa.

W przypadku w domu z dziećmi chcemy zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, nawet, podczas gdy nie ma nas w domu.

instalacja systemu domofonowego jest w dużych blokach jest skomplikowana

Instalacja wideodomofonu przewodowego

W przypadku modeli przewodowych warto zaznaczyć, że instalacja jest bardziej skomplikowana niż w przypadku zwykłych domofonów. Jeśli nie posiadamy uprawnień elektrycznych, to lepiej skorzystać z profesjonalnej firmy, która zaprojektuje i wykona instalację niskoprądową. W zależności od ilości odbiorników i rodzaju budynku cena instalacji jest określana indywidualnie.

Wykorzystując kable teleinformatyczne z dodatkową warstwą ochronną, mamy pewność, że jakość obrazu i stan instalacji będzie w doskonałym stanie nawet po kilkunastu latach.

Warto wybierać zestawy, w których domofon wyposażony jest daszek ochronny i wykonany z materiału odpornego na wilgoć oraz inne warunki atmosferyczne. Z pewnością wpłynie to w znacznym stopniu na okres, przez jaki będziemy korzystać z wideodomofonu.

Podsumowanie

Wideodomofony są znacznie bardziej popularnym wyborem w przypadku nowego budownictwa i wśród osób, dla których dopłacenie do dodatkowego bezpieczeństwa domowników nie jest większym problemem. W przypadku domofonów są to zazwyczaj tradycjonaliści kilkadziesiąt lat korzystający z domofonów i uważają, że nie potrzebują dodatkowych funkcji.

O ile cena urządzeń i ich instalacji jest wyższa w przypadku wideodomofonów, to również możliwości, które oferuje, są zdecydowanie większe niż w przypadku klasycznych urządzeń. Możemy wykorzystać funkcje, które pozwolą na otwieranie drzwi na kody, dzięki specjalnym brelokom czy nawet biometrycznie.

Jeśli mieszkasz w domu, który oddalony jest od sąsiadów, zdecyduj się na montaż takiego urządzenia i połącz go z kamerami CTTV, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim.