Artykuł sponsorowany

Wkręty budowlane stanowią podstawowy rodzaj łącznika między dwoma powierzchniami w budownictwie i w zastosowaniu codziennym. Dzięki nim skutecznie przymocujemy na przykład elementy więźby dachowej, ale też chociażby mebli czy innych przedmiotów. Jakie dokładnie zastosowanie znajdują wkręty budowlane i jakie są ich rodzaje?

Wkręty budowlane – zastosowanie

Wkręty używane są do takich prac budowlanych, jak np. skręcanie dwóch belek ze sobą, stawianie różnego rodzaju konstrukcji drewnianych, a także w codziennym użytkowaniu np. do skręcania mebli. Wkrętów używa się do łączenia elementów wykonanych z następujących materiałów:

  • Drewno i produkty drewnopodobne
  • Metal
  • Materiały specjalne, np. płyty gipsowo-kartonowe.

W zależności od materiałów, które chcemy ze sobą połączyć, niezbędne będzie wykorzystanie innego wkrętu. Różnią się on między sobą m.in. kształtem łebka, wymiarami – długością i średnicą, grubością gwintu czy materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Wkręty do drewna

Wkręty do łączenia ze sobą elementów drewnianych lub drewna z innymi materiałami charakteryzują się wysokim skokiem gwintu oraz mniejszą grubością rdzenia, niż wkręty do metalu. Taka budowa sprawia, że łatwiejszy jest montaż i wytrzymałość mocowania. Wkręty do drewna mogą być ze stali ocynkowanej czy zwykłej.

Wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych

Wśród wkrętów łączących drewniane elementy najbardziej popularny jest wkręt ciesielski. Wkręty ciesielskie oczywiście są dobrym rozwiązaniem także w zastosowaniu do innych materiałów. Podobnie jak w przypadku złączy ciesielskich, wśród wkrętów tego typu wyróżnić można kilka rodzajów, w tym wkręty ściągające, o częściowym gwincie i dociskające. Z reguły są to wkręty ocynkowane, o łbie stożkowym lub talerzykowym. Prawie każde wkręty ciesielskie wyróżnia łatwość montażu bez konieczności dociskania, która jest spowodowana zastosowaniem elementu rozwierającego między gwintem a częścią gładką.  wkręty ciesielskie

Wkręty do innych zastosowań

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych

Wkręty te są przeznaczone do płyt kartonowo-gipsowych i występują w dwóch podstawowych typach – wkręty z grubym gwintem używane do mocowania płyt kartonowo-gipsowych do drewna oraz wkręty z drobnym gwintem używane do mocowania na nich metalowych kołków.

Ten drugi, drobniejszy typ wkrętu jest również wyposażony w końcówkę samowiercącą, więc nie trzeba nawiercać. Śruby do płyt gipsowo-kartonowych „wchodzą” w płyty jak w masło dzięki super ostrym końcówkom.

Wkręty samogwintujące

Wkręty samogwintujące to wkręty, które eliminują konieczność wstępnego nawiercania, dzięki gwintom ułatwiającym wiercenie otworu podczas wkręcania. Wkręty te mogą być wkrętami do płyt kartonowo-gipsowych, drewna lub blachy.

Jednak problem z tymi śrubami polega na tym, że ich wyciągnięcie skutkuje zerwaniem śruby. Łatwo też pękają, gdy są zbyt mocno dokręcone.

Blachowkręty

Śruby do blachy mogą być używane w każdym scenariuszu, który wymaga połączenia różnych materiałów, niezależnie od tego, czy jest to guma, plastik, metal, czy dowolny rodzaj sklejki. Blachowkręty są niezwykle wydajne dzięki ostrym, dostosowanym gwintom, które zapewniają szczelne połączenie.

Wkręty do muru

Nazywane również „kotwicami”, wkręty murarskie można łatwo odróżnić od reszty dzięki braku szpiczastego końca. Dlatego wkręty do muru nie są przeznaczone do wytaczania otworów i wymagane jest wstępne nawiercenie (chociaż zwykła wiertarka tu zadziała, zalecana jest wiertarka udarowa).

Wkręty te służą do mocowania betonu do drewna lub metalu, a jednym z ich najczęstszych zastosowań jest mocowanie drewnianych płyt podłogowych do podłogi piwnicy lub fundamentu betonowego.

Gdzie najlepiej kupić wkręty?

Jeśli chcesz mieć dostęp do najszerszego asortymentu wkrętów do materiałów różnego typu, odwiedź internetowy sklep budowlany. Niewielkie koszty dostawy z pewnością zrekompensuje Ci oszczędność czasu i zebranie wszystkich wkrętów budowlanych, których potrzebujesz, w jednym miejscu.