Żarówki tradycyjne, które prze wieloma latami wynalazł Edison, od kilku lat są systematycznie eliminowane. Proces ich wycofywania z obrotu ma potrwać do 2020 roku i jest związany ze zmianami przepisów Unii Europejskiej, które wymuszają całkowite przejście na nowoczesne oświetlenie energooszczędne. Wycofanie ze sprzedaży tradycyjnych żarówek wynika z ich małej efektywności, trwałości oraz dużych strat energii. Takiego problemu nie mają nowoczesne żarówki energooszczędne wielu marek, w tym żarówki Osram. Czym kierować się przy wyborze żarówek energooszczędnych do swojego domu, by być zadowolonym z zakupu, a oświetlenie pasowało do naszych urządzeń?

Sprawdź rodzaj gwintu, którego potrzebujesz

Żarówki energooszczędne posiadają kilka różnych wielkości gwintów. Najczęściej spotykanym jest gwint E27, czyli dobrze wszystkim znany gwint z tradycyjnych żarówek. W sprzedaży są dostępne także żarówki posiadające mniejszy gwint świecznikowy oznaczony jako E14 oraz inne modele.

Zanim więc udamy się na poszukiwanie żarówek energooszczędnych do swojego domu, koniecznie sprawdźmy, jaki rodzaj gwintu powinny one posiadać. Tylko w ten sposób kupiona żarówka będzie bowiem pasowała do urządzenia. Rodzaj gwintu sprawdzić możemy na oznaczeniu w lampach lub zabierając ze sobą do sklepu starą żarówkę i szukając nowej o tym samym zakończeniu.

Wybierz temperaturę barwową żarówki – ciepła czy zimna biel?

W przypadku zwykłych żarówek Edisona nie musieliśmy wybierać barwy ich światła. Występowały one bowiem w jednej temperaturze barwowej, czyli ciepłej bieli. Nowoczesne żarówki energooszczędne wszystkich producentów, w tym żarówki Osram, pozwalają natomiast na dostosowanie koloru światła do naszych wymagań. Barwa światła na opakowaniu żarówki określona jest w Kelwinach (K).

Żarówki emitujące światło w kolorze ciepłej bieli (2700 K – 3300 K) doskonale nadają się do sypialni oraz salonu, gdyż barwa ich światła sprzyja wypoczynkowi oraz nie męczy naszych oczu. Biały zimny kolor (Powyżej 5300 K) oświetlenia z kolei lepiej nadaje się z kolei do oświetlenia korytarza oraz łazienki, gdzie potrzebne jest wyraźniejsze białe światło.

Sprawdź szacunkową długość pracy wybranej żarówki

Każda żarówka, nawet ta energooszczędna, posiada określony czas swojej żywotności. Po jego upływie będzie się nadawała do wymiany. Przybliżony czas jej świecenia podawany jest w godzinach (h) i przez tyle mniej więcej godzin żarówka zapewni nam sprawność swojego działania. Wybierając żarówkę o dłuższym szacunkowym czasie świecenia będziemy mogli więc teoretycznie korzystać z niej dłużej. Dla przykładu, czas pracy energooszczędnej żarówki Osram wynosi ok. 15 000 h.

Wybierz żarówki od znanego i cenionego producenta

Żarówki energooszczędne w większości przypadków charakteryzują się wysoką żywotnością oraz trwałością. Z tego powodu ich zakup wiąże się z dość dużym wydatkiem, zwłaszcza, jeśli planujemy wymianę wszystkich żarówek w domu lub mieszkaniu. Abyśmy byli zadowoleni z jakości zakupionych żarówek, powinniśmy zdecydowanie postawić na markowe produkty od znanych i cenionych producentów. Warte polecenia są szczególnie żarówki Osram w Magazynlamp.pl, w przypadku których dobra jakość wykonania idzie także w parze z rozsądną ceną.