Wybór drzwi wejściowych do mieszkania w bloku to decyzja, która zaważy na Twoim komforcie i bezpieczeństwie w domowym zaciszu. W związku z tym warto przemyśleć tę kwestię i zapoznać się z parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania skrzydła wejściowego. Dzięki naszym poradom zaopatrzysz się w model idealnie odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Fot. Invado

Jest to pierwszy punkt, na który powinieneś zwrócić uwagę, poszukując idealnych drzwi do swojego mieszkania. Mogłoby się wydawać, że mieszkania w bloku są lepiej chronione przed włamaniami niż domy, ponieważ potencjalni złodzieje muszą najpierw sforsować domofon. Okazuje się jednak, że nie jest on dla nich zbyt dużą przeszkodą – szczególnie w dużych blokach, gdzie nie wszyscy się znają i mogą wpuścić na klatkę schodową obcą osobę. Dlatego też warto wybrać drzwi wejściowe o zwiększonej odporności na włamania. Porządne modele skrzydeł antywłamaniowych powinny posiada rygle pionowe, bolce antywyważeniowe, klamki i zamki z atestami oraz przynajmniej 3 zawiasy – taka konstrukcja z pewnością zapewni Tobie i Twojej rodzinie wysoki poziom bezpieczeństwa na co dzień.

Po drugie ciepło

Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa mieszkań w bloku możemy powiedzieć o konieczności stosowania izolacji cieplnej. Teoretycznie klatka schodowa stanowi swoisty bufor, który oddzieli Cię od zimowego chłodu na zewnątrz, ale również jest to miejsce, w którym często powstają nieprzyjemne przeciągi. Ponadto nieszczelne drzwi o słabej termoizolacyjności powodowałyby straty ciepła, co w sezonie zimowym nie tylko zmniejsza komfort domowników, ale również generuje wysokie koszty związane z ogrzewaniem mieszkania. Nie tylko samo skrzydło determinuje odpowiednie zabezpieczenie przed chłodem – ważne jest również stosowanie odpowiednich uszczelek oraz progów, najlepiej z przekładką termiczną.

Po trzecie komfort

Dzieci biegające po korytarzu, imprezowicze przewijający się przez klatkę schodową, odgłosy stukających obcasów oraz szczekanie psów wyprowadzanych na spacer – mieszkańcom bloków te dźwięki nie są obce. Dlatego też aby zapewnić sobie maksymalny komfort życia domowego, należy zadbać o prawidłową izolację termiczną drzwi wejściowych. W ten sposób zyskasz idealne warunki do codziennej pracy lub odpoczynku, a także nie narazisz swoich sąsiadów na hałasy dobiegające z Twojego mieszkania.

Po czwarte wygląd

Choć wygląd drzwi wylądował na ostatnim miejscu w zestawieniu, to właśnie on jest czynnikiem decydującym podczas wyboru drzwi wejściowych. W przypadku mieszkań w bloku idealną sytuacją byłoby dopasowanie skrzydła do pozostałych wejść do lokali w danej klatce schodowej. Rzeczywistość pokazuje jednak, że zachowanie spójności wystroju korytarza nie jest łatwą sprawą, a każdy wybiera takie kolory drzwi, jakie najbardziej mu odpowiadają indywidualnie. Najczęściej wybieranymi modelami wewnątrzklatkowymi są drzwi drewniane oraz stalowe – oba warianty dają Ci szeroką możliwość doboru wzornictwa oraz kolorystyki, więc warto jednak najpierw skupić się na parametrach technicznych drzwi wejściowych.