Wiele prac budowlanych i remontowych wymaga zastosowania nitonakrętek. Kiedy zajdzie taka potrzeba, może się okazać, że brakuje nam odpowiednich narzędzi. Ale jak wybrać dobrą nitownicę? Czym takie narzędzie powinno się charakteryzować?

Nitownica pneumatyczna

Nie ma co ukrywać, nitownica pneumatyczna jest bardzo wygodnym narzędziem. Wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i nie trzeba wkładać w to dużej siły. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeżeli do zamocowania jest znaczna liczba nitonakrętek – korzystając z nitownicy ręcznej szybko możemy się zmęczyć. Dodatkowo nitownice pneumatyczne, takie jak na http://incop.pl/c24,pneumatyczne, charakteryzują się większą siłą zacisku niż narzędzia ręczne podobnego typu.

Dzięki temu tempo pracy jest szybsze. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie z narzędzi pneumatycznych korzystają fachowcy, gdy w grę wchodzi nitowanie na skalę przemysłową.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że tego typu nitownica wymaga zapewnienia jej stałego dopływu sprężonego powietrza. To sprawia, że musimy podłączyć do niej dodatkowy osprzęt, co z kolei przekłada się na nieco mniejszą swobodę w pracy.

Nitownica ręczna

Największą zaletą ręcznych nitownic jest to, że nie wymagają żadnego zasilania, możemy więc posługiwać się nimi w każdych warunkach. Sama obsługa też nie jest trudna. Trzeba tylko wsunąć w otwór z tyłu narzędzia odpowiedni bolec, ustawić długość wystającego drutu i nakręcić nitonakrętkę. Na koniec pozostaje już tylko przytknąć ją do wywierconego wcześniej otworu i wcisnąć spust.

Jak widać, nie jest to skomplikowana operacja – wszystko powinno przebiegać szybko i sprawnie. Oczywiście szybkość nitowania nie jest aż tak imponująca, jak w przypadku nitownic pneumatycznych, ale i tak pozwala oszczędzić sporo czasu. Dodatkowo mamy zapewnioną dużą precyzję nitowania, a nitonakrętki zamocowane są stabilnie i trwale. Nie tylko nitonakrętki zresztą, bo niektóre modele ręcznych nitownic pozwalają też na pracę z wykorzystaniem nitów zrywalnych, choć takie narzędzia bywają droższe nawet o kilkadziesiąt złotych.

Nitownica akumulatorowa

Nitownice akumulatorowe charakteryzują się oczywiście tym, że są zasilane akumulatorem. A co z tego wynika? To, że nie jest tu potrzebny ciężki osprzęt czy kable, które mogłyby zawadzać nam podczas pracy. Takie narzędzie zapewnia więc tę samą swobodę pracy, jaką daje nitownica ręczna, przy czym ma większą siłę zacisku.

Trzeba tu jednak mieć na uwadze, że owa siła zacisku nie dorównuje tej, jaką może zapewnić nitownica pneumatyczna. Dlatego decydując się na korzystanie z narzędzia akumulatorowego, trzeba uważnie dobrać do niego nitonakrętki w odpowiednich rozmiarach.

Na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając nitownicę powinniśmy upewnić się, że szerokość i długość części roboczej będą dopasowane do zadań, do których zamierzamy tego narzędzia używać. Warto wcześniej wiedzieć, jakiej długości ramię będzie nam odpowiadać.

Istotne jest też osobiste sprawdzenie, czy narzędzie jest dobrze wyważone. Warto też poszukać takiego z gumową rękojeścią, która nie będzie nam się ślizgać w dłoni podczas pracy.