Duży ogród lub sporych rozmiarów taras stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Jak sprawić, aby przestrzeń zmieniła się w wymarzone miejsce do relaksu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając meble ogrodowe i jak nadać ogrodowi przytulnego charakteru.

Wybierz miejsce, w którym staną meble ogrodowe

Zastanów się, w której części ogrodu lub tarasu postawisz meble. Weź pod uwagę rodzaj podłoża – czy będzie to kostka brukowa, płytki ceramiczne czy może trawa. Zastanów się też, czy będą stały pod zadaszeniem, czy może, niezależnie od pogody, będą stały pod gołym niebem. Oczywiste jest, że w drugim przypadku nie wybierzesz mebli tapicerowanych, a raczej drewniane i wiklinowe.

Określ też, jaką powierzchnię mogą zajmować meble – nawet jeśli posiadasz duży ogród lub taras, lepiej nie zagracać go nadmiarem mebli, zwłaszcza zbyt dużych rozmiarów. Z drugiej strony, przy sporej powierzchni, dwa małe fotele i niewielki stolik mogą po prostu zginąć.

Dopasuj funkcje mebli do trybu swojego życia

Zastanów się, czy często jadasz posiłki w ogrodzie, jak często przyjmujesz gości i grillujesz, czy może ogród przeznaczony jest wyłącznie do odpoczynku, czytania książek czy spokojnych rozmów w gronie najbliższych. Pomoże Ci to dopasować meble do trybu życia.

Jeśli zwykłeś jadać w ogrodzie razem z rodziną, prawdopodobnie wybierzesz duży stół (np. stół z obrotową tacą marki Miloo Home) i wygodne krzesła. Jeśli natomiast ogród to miejsce do swobodnych, niezobowiązujących spotkań, postawisz na miękką sofę (taką jak kanapa Ponte) i ławę czy hamaki.

Sunny outdoor terrace with rattan furnitures in big garden

Określ styl

Zanim ruszysz na zakupy, określ, w jakim stylu chciałbyś zaaranżować swój ogród. Zdecydowanie ułatwi Ci to wybór. Jeśli zdecydujesz się np. na elegancki, klasyczny styl, a po wyborze kanapy, foteli i stołu, wpadną Ci w oko krzesła w stylu industrialnym lub pop art, zastanów się 2 razy, zanim dokonasz zakupu.

Ważne jest, aby styl mebli ogrodowych był spójny i pasował do stylu całego ogrodu lub tarasu.

Zwróć uwagę na materiał i jakość mebli

Ponieważ meble ogrodowe wystawione są na działanie warunków atmosferycznych i stoją na zewnątrz niezależnie od pogody (zadaszone lub pod gołym niebem), ważne jest, aby były wykonane z materiałów wysokiej jakości. Pod względem trwałości bezsprzecznie wygrywa drewno (jest także surowcem najbardziej przyjaznym środowisku). Możesz zdecydować się także na meble z elementami stalowymi lub plastikowymi – zwracaj jednak uwagę na jakość wykonania i estetykę.

Meble tapicerowane powinny zostać ustawione pod zadaszeniem. Produkty pokryte tkaninami wysokiej jakości, mogą przetrwać długie lata (np. meble z kolekcji boho marki Miloo Home).

Nadaj meblom i przestrzeni indywidualny charakter – postaw na stylowe dodatki

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli chcesz, aby Twój ogród lub duży taras stał się przytulnym miejscem, idealnym do relaksu, postaw na dodatkowe elementy wyposażenia ogrodu. Oto kilka wskazówek:

  • Donice – roślinność tworzy klimat w ogrodach i na tarasach. Nie zawsze można ją jednak posadzić w ziemi. Na ratunek przychodzą donice ogrodowe. Oprócz tego, że pozwalają na dowolną aranżację zieleni, same w sobie mogą być niezwykle stylowym elementem wyposażenia.
  • Hamaki, leżaki i huśtawki – wykorzystaj możliwości, jakie daje duży ogród lub taras i postaw na dodatkowe miejsce do relaksu.
  • Lampy ogrodowe – światło w każdym ogrodzie pozwala nadać wyjątkowy klimat przestrzeni po zmroku. Postaw na stylowe, designerskie lampy, które dają ciepłe, relaksujące światło.
  • Parasole ogrodowe i altany – chronią zarówno przed deszczem, jak i nadmiernym nasłonecznieniem w gorące dni. Dużej przestrzeni nie zaszkodzi ani stylowy parasol, ani sporych rozmiarów altana (zwłaszcza ten element wyposażenia ogrodu pozwoli wydzielić przestrzeń przeznaczoną do relaksu).
  • Poduszki i koce – mogą być kropką nad i nadać ostateczny szlif przestrzeni. Ponadto poduszki i koce, jak mało co, kojarzą się z przytulnością i umożliwiają głęboki odpoczynek.