Ogrodnicy i miłośnicy ekologicznych rozwiązań są jednomyślni w stwierdzeniu, że deszczówka ze względu na swoje właściwości jest najlepszą wodą do podlewania roślin. Eksperci zachęcają do tego, by szczególnie w sezonie letnim, ale nie tylko, korzystać z darów natury. Jak pozyskać deszczówkę? Czy jest ona bezpieczna dla roślin znajdujących się w naszych ogrodach? Dlaczego inwestycja w zbiorniki na deszczówkę się opłaca? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Idealna woda do podlewania roślin?

Posiadacze dużych ogrodów wypełnionych ogromną ilością kolorowych kwiatów i zdobnych krzewów oraz drzewek doskonale wiedzą jak istotną kwestią w pielęgnacji roślin odgrywa regularne nawadnianie ich podłoża. Fakt wykorzystywania w tych celach deszczówki w dzisiejszych czasach już nikogo nie zaskakuje. Woda pozyskiwana w sposób naturalny jest zdrowa i odpowiednia do podlewania roślin, zgodnie z opinią specjalistów deszczówka przyczynia się do poprawy kondycji i wyglądu zielonych roślin. Co więcej sposób jej pozyskania wbrew pozorom nie sprawia większych trudności. Jedyne co należy zrobić to zaopatrzyć się w zbiorniki na deszczówkę. Tego typu produkty są co raz łatwiej dostępne i bardziej popularne.

zbiorniki na deszczówkę

Rosnąca popularność pojemników na deszczówkę

Obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i ogródków działkowych decyduje się na montaż instalacji przeznaczonej do gromadzenia wody deszczowej. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się specjalne zbiorniki na deszczówkę, które dzięki specyficznej konstrukcji i budowie napełniają się jedynie do pewnego poziomu. Przy zakupie dużą uwagę należy skupić przede wszystkim na ich pojemności oraz sposobie montażu. Proces użytkowania tego typu urządzeń jest banalnie prosty, bowiem zbiorniki na deszczówkę samoistnie wypełniają się wodą.

Wiele zastosowań wody deszczowej – oszczędność i ekologia w jednym

Woda znajdująca się w zbiornikach idealnie nadaje się do podlewania roślin i trawników, ale nie tylko. O czym wspominaliśmy na samym początku deszczówka jest wodą miękką, w związku z czym wiele osób korzysta z niej przy wykonywaniu domowych obowiązków takich jak pranie czy mycie podłóg. Oprócz tego deszczówka sprawdza się świetnie jako woda do spłukiwania toalet i pisuarów.

Jak się okazuje zastąpienie wody kranowej deszczówką jest praktycznym rozwiązaniem sprzyjającym nie tylko środowisku, ale też i naszym portfelom. Pozyskując „wodę z nieba” do podlewania roślin, zmniejsza się zużycie kranówki co z kolei przekłada się na obniżenie co miesięcznych rachunków.