Żeliwo to materiał coraz chętniej wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Piecyki wykonane z tego tworzywa stanowią nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale także oryginalny element wystroju pomieszczenia. Przedstawiamy najciekawsze aranżacje z żeliwnym kominkiem w roli głównej.

Żeliwo – co to takiego?

Żeliwo to stop żelaza z węglem oraz innymi składnikami takimi jak: krzem, mangan, siarka czy fosfor. Podstawowe zalety pieców żeliwnych to: długa żywotność, trwałość materiału, zdolność tłumienia drgań oraz stosunkowo niewielki koszt ich wytworzenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także materiał wrażliwy na nagłe zmiany temperatur. Piece żeliwne zapewniają maksymalne wykorzystanie ciepła oraz bezawaryjne działanie i bezpieczeństwo nawet przy bardzo wysokich temperaturach sięgających 800 °C.

Piec żeliwny: ciepło i modnie

Wybierając kominek, warto kierować się przede wszystkim jakością materiałów użytych do jego produkcji oraz charakterem wnętrza, w którym planujemy go zainstalować.

Wolnostojący piec żeliwny pozwala na błyskawiczny montaż w dowolnym miejscu (pod warunkiem, że zapewnione jest podłączenie do przewodów kominowych) i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia stropów. Oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, więc może stanowić dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, podnosząc jego temperaturę w zależności od mocy urządzenia jak i wielkości pomieszczenia. Nowoczesne piece żeliwne, dzięki wykorzystaniu najnowszych technik spalania drewna, emitują minimalne ilości szkodliwych substancji, przyczyniając się do zmniejszenia ich wpływu na środowisko.

Kominek żeliwny doskonale wpisze się w klimat pomieszczeń w stylu tradycyjnym i skandynawskim, a także angielskim, który charakteryzuje się przytulnością, ale jednocześnie elegancją, romansując z elementami pochodzącymi z różnych epok. Piec żeliwny świetnie będzie się czuł zarówno w towarzystwie białych ścian i minimalistycznych dodatków, jak i tapicerowanych, bogato zdobionych mebli oraz wzorów i ozdób w stylu wiktoriańskim.