Dom – ostoja spokoju, miejsce, do którego zawsze chętnie wracamy, bo wszędzie może być pięknie, ale nie tak, jak w tym naszym rodzinnym miejscu. Tworzymy tu swój własny świat, który jest właśnie tak zaprojektowany, jak tylko chcemy.

Nie musimy iść na kompromis, mamy zawsze ostatnie zdanie. Dzięki temu każde wnętrze może być inne, na swój sposób charakterystyczne, z określoną dozą oryginalności. Mimo to panują niepisane zasady regulujące takie urządzenie każdego pomieszczenia, aby było ono maksymalnie funkcjonalne. O czym więc pamiętać?

Czy istnieje najważniejsze miejsce w domu?

Obiektywnie nie ma takiego, ale jak przyjrzymy się bliżej, to zobaczymy, że każdy domownik ma takie. Dla nastolatka będzie to jego pokój, dla osoby, która lubi gotować – niezależnie, czy będzie to mężczyzna, czy kobieta – kuchnia, dla tych, co lubią wieczorny relaks – łazienka, a jeszcze dla innych salon, bo tam można przyjmować gości. Niezależnie od tego, jakie są nasze zapatrywania i jakie wnętrza zasługują na nasze największe uznanie, warto pamiętać, że dom to całość, a ona powinna być spójna, bez faworyzowania poszczególnych części.

Salon – miejsce spotkań

Musi być w nim miejsce na wygodę dla każdego członka rodziny. To właśnie tu można się odprężyć po całym dniu trudów, zarówno pracowniczych, jak i szkolnych. Ciężko sobie wyobrazić, aby nie było tu przeróżnych sprzętów zapewniających rozrywkę, a dzisiaj ich dostępność jest tak ogromna, że można przebierać w szerokiej ofercie. Traktuje zresztą o tym artykuł: Sprzęt audio i RTV w różnych przedziałach cenowych – jak stworzyć wygodny salon? Zawarte w nim wskazówki pomogą stworzyć niezwykły klimat tego miejsca. Nieważne więc, czy spędzamy tu czas z rodziną, czy przyjmujemy gości, zawsze będzie tu miło.

Kuchnia – dla całej rodziny

Kojarzy się z pełnym pasji gotowaniem, buchającą parą, smakowitymi zapachami potraw… To dlatego to wnętrze dla wielu jest najważniejsze, bo żyje, nigdy nie jest bezbarwne, pozbawione działania. Żeby jednak tak było, musimy też pamiętać, aby przeznaczyć w nim miejsce nie tylko na przyrządzanie posiłków, ale i wspólne spożywanie tego, co udało się upichcić. Spokojnie, nawet w małej kuchni, można to pogodzić i znaleźć miejsce zarówno na gotowanie, jak i wspólne rodzinne biesiadowanie.

Łazienka – odprężająca samotnia

Najbardziej prywatne miejsce w każdym domu. Zaszywamy się tu nie tylko, aby skorzystać z prysznica lub kąpieli, ale także po to, by… pobyć samemu. Nikt nam tu nie przeszkadza, zostajemy z własnymi myślami, analizując dzień, który minął. Rozluźniając się, odświeżając przed snem. To jednak też miejsce porannej toalety, gdzie przygotowujemy się do kolejnego dnia pełnego wyzwań. Warto więc to uwzględnić, urządzając to pomieszczenie.

Sypialnia – zasłużony odpoczynek

To nie tylko miejsce, gdzie możemy zapaść w zasłużony sen. To również czas odprężenia, gdy przed odpoczynkiem czytamy książkę. Sypialnia powinna być w jak największym stopniu minimalistyczna, to znaczy nie może być przeładowana wieloma przedmiotami, jak niepotrzebne meble, które z powodzeniem mogą znaleźć się w innych pomieszczeniach. Tutaj powinna królować aranżacyjna oszczędność.

Każdy dom jest inny, ale te same kompozycyjne zasady wszędzie są identyczne, warto więc o nich pamiętać!