Artykuł sponsorowany

Kominek w domu to marzenie wielu. Niestety, nie zawsze można sobie na niego pozwolić: czasami brakuje miejsca na instalację, czasem zaś dom jest już wykończony i remont wiązałby się po prostu z nadmiernym zamieszaniem i poważnym wydatkiem finansowym. W takiej sytuacji istnieje wygodna alternatywa – piece kominkowe, potocznie nazywane kozami. Nie sprawdzą się one co prawda jako jedyne źródło ciepła, natomiast w roli dodatkowego elementu, wprowadzającego do pomieszczenia „żywy ogień” będą doskonałe. Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za ich wyborem?

Piece kominkowe powinny być wybierane z uwzględnieniem istotnych parametrów, dotyczących kwestii technicznych, wymiarów czy konstrukcji, przekładającej się na komfort użytkowania.

Piece kominkowe i ich walory estetyczne

Piece kominkowe jako jedyne źródło ogrzewania? To zdecydowanie nie jest opcja wystarczająca. Ich mocną stroną jest natomiast wygląd. Wielość modeli: od tradycyjnych kaflowych, przez zdobione kutymi ornamentami, aż po całkiem nowoczesne wzornictwo można obejrzeć na przykład na stronie: keffner.pl/pl/c/Piece-kominkowe/7. Otwory wentylacyjne również ukrywa się, maskując je kratkami, takimi jak przedstawione tutaj: keffner.pl/pl/c/Kratki-kominkowe/20. Popularne kozy nie potrzebują dodatkowej obudowy, dlatego z łatwością zmieścimy jej w niedużej przestrzeni salonu czy sypialni. Piece kominkowe stalowe mają charakter bardziej nowoczesny, niekiedy niemal ascetyczny. Te żeliwne sprawdzą się we wnętrzach o tradycyjnym, rustykalnym charakterze.

Źródło ciepła

Jak grzeją piece kominkowe? Ciepło przez nie dostarczane rozprzestrzenia się zazwyczaj we wnętrzu, w którym koza jest ustawiona. W przypadku dużej mocy istnieje szansa, że zasięg dotyczyć będzie także pomieszczeń przyległych, nie spodziewajmy się jednak spektakularnego efektu. Sąsiednie pokoje mogą liczyć na ciepło na zasadzie zwykłej cyrkulacji powietrza, która nigdy nie jest na tyle dobra, by ogrzewanie całego domu było możliwe. Energia cieplna wytworzona w piecu kominkowym podczas spalania dociera do otoczenia z jednej strony przez ścianki urządzenia, oddająca ciepło częścią górną i przednią, z drugiej zaś przez konwekcję wokół tylnych i bocznych ścianek pieca.

Montaż

Piece kominkowe są gotowe do instalacji bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac budowlanych. Montaż jest dzięki temu tańszy, znacznie szybszy, a efekt końcowy łatwo osiągalny dzięki fabrycznej obudowie. Z obudową wkładu tworzoną na miejscu może być różnie.