Żywica epoksydowa to nowoczesny i wszechstronny materiał, stosowany przy wykonywaniu posadzek z żywicy, wyrobie biżuterii, meblarstwie i wielu innych dziedzinach. Z racji na rosnącą popularność żywicy, coraz więcej osób szuka informacji, dotyczących tego, jak poprawnie się nią posługiwać. Nikt nie rodzi się ekspertem, ale na szczęście, można uczyć się na błędach, które popełnili już inni. Oto pięć najczęstszych błędów, które popełniają początkujący majsterkowicze podczas posługiwania się żywicą.
1. Nie czytasz instrukcji i nie podążasz za wskazówkami
Instrukcje każdy mówi, że czyta, ale w rzeczywistości różnie to bywa. Nie czyta się ulotek leków, nie czyta się instrukcji obsługi pilota do telewizora itd. Tacy już są ludzie – chcą już „przejść do działania” W końcu, jak ciężkie to może być? Tymczasem, posługiwanie się żywicą epoksydową jest łatwiejsze właśnie, gdy przeczytasz instrukcje. W zależności od producenta różne żywice epoksydowe mogą posiadać odmienne właściwości. Zatrzymaj się i przeczytaj instrukcje dołączoną do zestawu żywicy, zanim nawet otworzysz pojemnik. Skąd wiesz, czy twoja mieszanka żywicy ma być 1 do 1? Czy należy mieszać według masy, czy objętości? Ile czasu potrzeba na utwardzenie? Nie próbuj robić niczego „na oko” – zwłaszcza na początku. Po przeczytaniu wskazówek pamiętaj o ich przestrzeganiu. Każda żywica jest trochę inna i ma przygotowane specjalnie dla Ciebie instrukcje, by posadzka z żywicy epoksydowej lub inny projekt został wykonany prawidłowo. Poza tym, jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli, łatwiej będzie Ci zlokalizować przyczynę, jeżeli będziesz pewien, że zrobiłeś wszystko zgodnie z instrukcjami.
2. Nie mierzysz dokładnie proporcji
Żywica epoksydowa to dwuskładnikowy system polimerowy, który jak nazwa wskazuje… składa się z dwóch składników: żywicy i utwardzacza. Muszą one być ze sobą połączone w odpowiednich proporcjach! Jakie proporcje żywicy i utwardzacza są prawidłowe? Tę informację znajdziesz w instrukcji z racji na to, że żywice mogą się od siebie różnić w zależności od producenta. Złe proporcje utwardzacza i żywicy, mogą sprawić, że nawierzchnia z żywicy będzie schnąć nieprawidłowo, macerować się lub utwardzać się zbyt szybko. Jeżeli mieszasz wielkie ilości żywicy (w trakcie wykonywania posadzki z żywicy epoksydowej na dużej powierzchni), będziesz najprawdopodobniej stosował całą żywicę i utwardzacz wchodzący w skład zestawu. Jeżeli jednak wykonujesz drobne projekty, takie jak wyrób biżuterii, warto będzie wyposażyć się w kubeczek z miarką umożliwiający ci mieszanie składników w proporcjach zalecanych przez producenta.
3. Nieprawidłowo mieszasz
Ta pozornie prosta rzecz, jest najprawdopodobniej najczęstszym błędem robionym podczas posługiwania się dwuskładnikowym systemem polimerowym. Ten trywialny problem, często rodzi się z faktu, że obydwa składniki są bezbarwne i trudno gołym okiem ocenić, w jakim stopniu dwa przezroczyste płyny są już ze sobą zmieszane. Dlatego nie rób tego „na oko”. Żywicy z utwardzaczem nie wystarczy zamieszać jak herbatę z cukrem. Jeżeli mieszasz większe ilości żywicy, należy to wykonać przy pomocy odpowiedniego mieszadła – takiego, jakim miesza się farby do malowania ścian. W tym celu umieść część A i część B razem, a następnie zmiksuj je przez około 30 sekund. Na tym etapie nie powinieneś już widzieć mlecznych smug i zawirowań w żywicy, a jej kolor powinien wyglądać jednolicie. Co może pójść źle? Gęsta żywica wzdłuż boku kubka i naczynia miksującego może się nie zmieszać, więc bądź pewien, żeby poruszać mieszadłem tak, by miksować również żywicę znajdującą się przy ściankach wiaderka.
4. Wybrałeś nieodpowiedni rodzaj żywicy do Twojego projektu
Istnieje wiele odmian żywicznych systemów polimerowych. Dwoma głównymi są żywice epoksydowe i żywice poliuretanowe, ale te dwie kategorie mają swoje podkategorie, które w dodatku różnią się w zależności od ich producenta. Nie kupuj byle jakiej żywicy. Dowiedz się jaka żywica najlepiej pasuje do Twojego projektu. Co chcesz osiągnąć? Czy potrzebujesz żywicy do posadzki z żywicy epoksydowej? Zanim sam staniesz się wprawny i obeznany z gatunkami żywic, zadzwoń do Polskiego producenta żywicy epoksydowej i wytłumacz mu, do czego pragniesz użyć żywicy, a on poleci Ci najlepiej nadający się do tego produkt.
5. Zacząłeś od zbyt skomplikowanego projektu
Choć żywica to mnóstwo zabawy, wymaga ona jednak pewnych umiejętności. Podczas gdy niektórzy początkujący szybko stają się mistrzami, dla większości z nas, potrzeba czasu, aby rozwinąć umiejętności i dowiedzieć się, jak działa żywica. Wyobraź sobie zajęcia z łucznictwa. Czy spodziewałbyś się trafić w dziesiątkę za pierwszym razem, gdy wziąłeś łuk i strzały? Wiemy, że nie. Zacznij od drobnego projektu – takiego, którego ewentualna porażka nie będzie cię kosztować dużej ilości pieniędzy i straconego czasu. Dobrym projektem na początek może być prosta biżuteria lub proste podkładki pod kufle/szklanki wykonane z żywicy i ozdobnych elementów.
Jakie napotkaliście inne pułapki i problemy początkujących? Jakie były twoje początkowe błędy przy użyciu żywicy?