Fot. Dekoral
Znudziła ci się aranżacja twojego mieszkania? Chcesz zamalować farbę tablicową lub zmienić kolor ścian z ciemnych i intensywnych na subtelne, pastelowe barwy? A może szukasz pomysłu, czym pokryć narażone na wilgoć ściany w kuchni czy łazience? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z najczęstszymi wyzwaniami podczas malowania.
Czym pomalować sufit?
Często traktujemy tę powierzchnię po macoszemu, a tymczasem to właśnie na suficie wpadające przez okno światło najbardziej uwidacznia wszystkie nierówności. Najlepsza w tym przypadku będzie farba matowa lub głęboko matowa. Nie zaleca się z kolei produktów o wykończeniu w połysku. Preparaty tego typu podkreślają niedoskonałości podłoża, a odbijające się światło powoduje duże refleksy.
Nie ma natomiast potrzeby stosować farb lateksowych z górnej półki czy tych o wysokiej klasie ścieralności – rzadko kiedy ta cecha się nam przyda. Zwróćmy jednak uwagę na kolor. Najpowszechniejszy, biały, pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie.
Jak zmienić kolor ściany z ciemnego na jasny?
Jeśli ściany mają jedynie kilka tonów ciemniejszą barwę niż planowana, wystarczy, że oczyścimy ścianę i pokryjemy ją dwiema warstwami farby. Wiele dostępnych na rynku farb ma tak wysoką siłę krycia, że trzykrotna aplikacja może nie być konieczna. Jeśli zaś mamy do zamalowania bardzo ciemny lub intensywny kolor, wówczas powinniśmy użyć Gruntu Lateksowego marki Dekoral lub Podkładu Uniwersalnego marki Dekoral Professional. Zastosowane wyroby, oprócz odcięcia koloru, dodatkowo wyrównają strukturę podłoża, poprawią chłonność i przyczepność farby nawierzchniowej. Tak przygotowaną ścianę malujemy dwiema lub trzema warstwami dowolnego koloru, nawet jasnego i pastelowego.
Jak pokryć farbę tablicową
Powierzchnię należy najpierw oczyścić, aby usunąć kurz, pozostałości kredy i tłuszcz. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych preparatów. Wystarczy gąbka namoczona w wodzie z detergentem. Jeżeli powłoka się łuszczy, usuńmy ją za pomocą skrobaka lub szpachli. Na koniec przeszlifujmy ścianę papierem ściernym. Pozwoli to zwiększyć przyczepność nowej farby. Tak przygotowaną powierzchnię należy zagruntować w celu związania i wyrównania chłonności podłoża. Dopiero wówczas możemy pokryć ścianę dowolnym kolorem.
Czym malować miejsca narażone na wilgoć?
Łazienki i kuchnie, ze względu na częsty kontakt z wodą, wymagają farb, które zapewnią ścianom właściwą ochronę przed wilgocią i rozwojem grzybów pleśniowych, jak np. Dekoral Łazienka & Kuchnia. W tego typu pomieszczeniach sprawdzą się również farby ceramiczne, takie jak Sigma Ceramic Clean marki Sigma Coatings czy Smart Paint marki Bondex. Parametry wytrzymałościowe tych wyrobów pozwalają na wielokrotne mycie powierzchni bez szkody dla powłoki malarskiej i dają odporność na detergenty, zachowując paroprzepuszczalność powłoki. W miejscach, w których ściana ma bezpośredni kontakt ze strumieniem wody, należy jednak używać wyrobów do tego przeznaczonych – zwykle ceramicznych okładzin ściennych (kafli) lub specjalnych tynków, szkła, kamienia czy betonu architektonicznego.
Jaka farba do nieogrzewanych wnętrz?
– Z zasady nie ma farb, których stosowanie byłoby odradzane w przypadku malowania nieogrzewanych pomieszczeń. Zwróćmy jednak uwagę, czy na ścianach nie pojawiają się zacieki spowodowane skraplaniem się pary wodnej – przestrzega Tomasz Lisik, specjalista ds. aplikacji z Akademii Technicznej PPG Deco. To szczególnie częsty problem w piwnicach czy garażach, które są narażone na zmiany temperatur i podwyższoną wilgotność powietrza. – W takich wnętrzach najlepiej stosować produkty paroprzepuszczalne, czyli te, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci. Takimi cechami charakteryzują się farby dwuzadaniowe do malowania ścian i sufitów (zewnętrzne i wewnętrzne), jak np. Dekoral Professional Polinit 3000 i Akrylit 3000 Siloxsan albo Farba Silikatowa do podłoży mineralnych – komentuje Tomasz Lisik.
Kiedy mamy do czynienia z pomieszczeniami rzadko używanymi i zawilgoconymi, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące podczas malowania. W niewykończonym, surowym wnętrzu i zamkniętym budynku podłoże musi mieć temperaturę minimum 5°C, a temperatura powietrza ma być przynajmniej dwukrotnie wyższa. Z kolei wilgotność ściany nie powinna przekraczać 3–5%, a powietrza ma oscylować wokół 40–80%. Pamiętajmy, że niskie temperatury i wysoka wilgotność powietrza spowalniają schnięcie farb.