Fot. Arsanit
Przeprowadzając porządki w domu i wokół niego przed rozwinięciem się sezonu, zadbamy o nasz komfort w chłodne dni. Im więcej uda się nam zrobić teraz, tym mniej uciążliwej pracy czeka nas przed przybyciem wiosny. Oto kilka sposobów na porządne przygotowanie domu na ostatnie miesiące roku.
Wnętrze jest najważniejsze
Czy w niektórych miejscach mieszkania jest wyjątkowo chłodno? Lepiej od razu sprawdzić szczelność drzwi i okien, których wnętrze doszczelnimy uszczelką typu P, oklejając nią oczyszczoną część ościeżnicy. Szpary między oknem a ościeżnicą wypełnijmy silikonem w kolorze framugi. Z kolei odstępy między drzwiami a progiem, przez które przechodzą przeciągi, zakryjemy nieinwazyjną listwą-szczotką z taśmą samoprzylepną. Powinniśmy także naprawić ubytki w ścianach (typu okruszeń, pęknięć i dziur), ponieważ później mogą je powiększyć drgania ścian, wywołane opadami deszczu i liści na dach. Płytkie defekty po zagruntowaniu uzupełnimy masą naprawczą, a po jej wyschnięciu możemy od razu malować. Kilkucentymetrowe ubytki obkuwamy i wypełniamy zaprawą cementową, nakładaną packami o grubości 5 mm. Na głębokości 3 mm zatapiamy w niej siatkę zbrojoną dla wzmocnienia naprawionego fragmentu. Żeby w domu było ciepło i przytulnie, trzeba również oczyścić kominek, co możemy zrobić rozpalając w nim na kilka godzin osuszone skórki ziemniaków. Ułatwi to skruszenie sadzy, którą zeskrobiemy drucianą szczotką po wygaśnięciu kominka.
Czas na prace na świeżym powietrzu
Porządki wokół domu zaczynamy od oględzin elewacji, szukając elementów ocieplenia osłabionych zaciekami. Będą one głównym punktem przenikania zimna, dlatego ich naprawa jest priorytetem. – Wilgotne ubytki osuszamy z zewnątrz nagrzewnicą elektryczną, następnie odmierzamy prostokąt do wykucia, nacinając warstwę osłabionego tynku. Jeśli styropian pod siatką zbrojną się kruszy, powinniśmy wymienić osłabioną część płyty, wycinając ¼ jej wielkości. – radzi technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej. Jeśli to możliwe, do pomalowania zaszpachlowanej powierzchni warto zastosować farbę o wysokiej odporności na opady atmosferyczne. Okna ochronimy przed opadami preparatem hydrofobowym do szyb w sprayu, który zminimalizuje ich zalanie, zabrudzenie i późniejsze przymarzanie. Wyposażenie ogrodowe powinniśmy przemyć myjką, a meble drewniane należy zakonserwować lakierobejcą. Następnie okrywamy je plandekami lub chowamy do budynku.
Chronimy rośliny przed chłodem
Pozostaje nam zadbać o ochronę zieleni w ogrodzie. Wygrabiony trawnik trzeba w sezonie kilkukrotnie skosić, dzięki czemu nie będzie pleśnieć podczas opadów. Przynajmniej raz odżywiamy go nawozem wielokwiatowym, żeby lepiej rozkwitł na wiosnę. Grządki pod warzywa wymagające organicznego nawozu, okrywamy kompostem lub obornikiem. Delikatniejsze rośliny liściaste trzeba nawodnić, ponieważ ich zamarznięte korzenie nie pobiorą wody z gleby. Przesadzamy rośliny dwuletnie w postaci dzwonków, bratków, czy stokrotek, aby zakorzeniły się przed zimną. Pędy ozdobnych bylin przycinamy tuż nad ziemią, a krzewy kształtujemy, wycinając z nich suche gałęzie. Gdy nocne temperatury zejdą poniżej 5oC, przechodzimy do ochrony wrażliwej zieleni, okrywając ją kilkucentymetrowymi kopczykami z kory, słomy lub iglastymi stroiszami. Pamiętajmy, że na jesień nie przycinamy gałęzi drzew, żeby nie pobudzić ich rozkwitu.
Poświęcając czas na jesienne porządki w domu i poza nim na początku sezonu, bez zmartwień przejdziemy przez zimne miesiące w roku, unikając problemów spowodowanych zmienną pogodą. Skrupulatnie dbając o stan naszej nieruchomości również dbamy też o jej całkowitą wartość.
Radosław Marciniec technolog z firmy Arsanit