Transmisja danych w technologii LTE szturmem podbiła rynek bezprzewodowego dostępu do Internetu. Oferuje wysokie prędkości transferu, dużo wyższe od dostępnych wcześniej standardów 3G. Jakość sygnału bezpośrednio zależy od odległości odbiornika od stacji bazowej.
LTE jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. Oznacza to, że nie potrzebuje nośnika w rodzaju kabli, aby transportować pakiety w ramach sieci Internet. Z tego powodu, jak każda inna metoda przesyłu informacji tego typu, jest podatna na zakłócenia wynikające z ukształtowania terenu czy pogody. Aby w jak największym stopniu zminimalizować straty, opracowuje się coraz skuteczniejsze metody wzmacniania sygnału. Zewnętrzna antena LTE jest jednym z takich narzędzi.
Kiedy zamontować zewnętrzną antenę LTE?
Zewnętrzna antena LTE nie jest konieczna do poprawnego transmitowania danych w tej technologii przez urządzenia mobilne. Jeżeli sygnał jest wystarczająco silny, nie ma potrzeby jej montowania. To, czy powinno się ją zainstalować, zależy od kilku czynników, wszystkie można w prosty sposób odnaleźć w panelu diagnostycznym modemu lub routera. Interesującei wskaźniki to:
- RSRP określa moc sygnału (im więcej tym lepiej), wartości mniejsze niż -91 dBm oznaczają konieczność zmiany położenia modemu/routera lub zastosowania zewnętrznej anteny,
- RSRQ określa jakość sygnału (im więcej tym lepiej), wartości mniejsze niż -16 dB oznaczają konieczność zmiany położenia modemu/routera lub zastosowania zewnętrznej anteny,
- SINR określa stosunek jakości sygnału do zakłóceń (im więcej tym lepiej), wartości mniejsze niż 12 dB oznaczają konieczność zmiany położenia modemu/routera lub zastosowania zewnętrznej anteny,
- RSSI określa siłę otrzymywanego sygnału razem z zakłóceniami (im więcej tym lepiej), wartości mniejsze niż -87 dBm oznaczają konieczność zmiany położenia modemu/routera lub zastosowania zewnętrznej anteny.
Montaż zewnętrznej anteny LTE krok po kroku
Pierwszym krokiem do poprawnego zamontowania zewnętrznej anteny LTE jest odnalezienie najbliższego nadajnika BTS (na przykład korzystając ze strony internetowej, na której znajduje się mapa z zaznaczonymi stacjami). Następnie należy wybrać odpowiednie miejsce, to znaczy takie, w którym pomiędzy anteną i stacją będzie jak najmniej barier zarówno naturalnych (jak drzewa), jak i stworzonych przez człowieka (np. budynków). Najczęstszym sposobem instalacji anteny jest przykręcenie jej do uchwytu za pomocą śrub. Z tego powodu niezbędnymi narzędziami będą klucze o odpowiedniej średnicy. Po założeniu anteny na stelaż nie powinno się dokręcać śrub do końca – pozwoli to na dokładniejsze ustawienie odbiornika. Jakość połączenia warto sprawdzać na bieżąco w interfejsie modemu po uprzednim połączeniu go przewodami z anteną. Na koniec, po uzyskaniu najlepszych możliwych rezultatów, wystarczy dokręcić śruby.
Czytaj także: Elektronarzędznia niezbędne w domu