Drzwi z przeszkleniami są obecnie bardzo popularne ze względu na liczne zalety aranżacyjne. Gładkie szkło stanowi ozdobę drzwi w dużym pokoju lub kuchni, a matowe szkło w drzwiach wewnętrznych zapewnia domownikom większą prywatność w łazienkach i sypialniach. Zobacz, jak czyścić różnego rodzaju przeszklenia w drzwiach.
Konserwacja nowoczesnych drzwi z przeszkleniami polega na oczyszczeniu powierzchni skrzydła drzwi – w tym elementów szklanych. Czasem różne rodzaje szkła wymagają różnych sposobów czyszczenia, dlatego nie zawsze wiemy, jak poradzić sobie z konkretnym materiałem. Zobacz, jak łatwo i skutecznie wyczyścić szyby w przeszklonych drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych.
Drzwi z przeszkleniami – różne środki na różne powierzchnie
Przeszklenia znajdujące się w drzwiach mogą być gładkie lub matowe. Tradycyjne, gładkie szkło nie sprawia problemów w trakcie porządków, bo czyści się je tak samo jak lustra i okna. Gotowe płyny do mycia szyb umieszczamy na szmatce (zamiast na szybie) i przecieramy nią powierzchnię.
Nieco trudniejsze bywa wyczyszczenie elementów zmatowionych, ze względu na ich chropowatą powierzchnię. Szyba poddana obróbce chemicznej lub mechanicznej inaczej reaguje na płyny do szyb, ponieważ nie potrzebuje ona nabłyszczania. Co przyda się do umycia tego rodzaju szkła w drzwiach wewnętrznych?
- Woda
- Płyn do mycia naczyń lub ocet
- Szmatka z mikrofibry lub gąbka
Dodaj do wody zwykły płyn do mycia naczyń lub ocet. Przetrzyj szybę na mokro okrężnymi ruchami – zadbaj przy tym, by woda nie przedostała się w szczeliny drzwi. Następnie przemyj powierzchnię zwykłą wodą i dokładnie osusz ją przy użyciu szmatki z mikrofibry. Woda, która pozostanie na zmatowionej szybie, może bowiem powodować trudne do usunięcia zacieki.
Tą metodą doskonale wyczyścisz także drzwi zewnętrzne przeszklone. Delikatne środki czyszczące sprawdzą się na nich doskonale i usuną również silniejsze zabrudzenia. Mało inwazyjnymi płynami możesz czyścić także szyby kolorowe i witraże.
Eleganckie, satynowe przeszklenia w kolekcji drzwi Dobre Dla Domu >>
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne przeszklone – błędy w czyszczeniu przeszkleń
Czasami warto uniknąć pewnych przyzwyczajeń podczas sprzątania, ponieważ mogą one utrudnić porządki. Gdy napotkasz większe zabrudzenia, nie stosuj silnej chemii zbyt często – może ona zniszczyć drzwi, a zwłaszcza szyby. Dodatkowo szorowanie – skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń z większości powierzchni – może zetrzeć matowe szkło.
By nie zniszczyć chropowatej szyby matowej, należy czyścić całą powierzchnię równomiernie, nawet gdy zabrudzenie jest małe i ma wyraźne kontury. Nacisk na tylko jedno miejsce zmieni strukturę powierzchni i spowoduje powstanie dużo trwalszej plamy.
Zarówno w przypadku szyb matowych, jak i gładkich, nie należy stosować roztworów, które silnie się pienią. Usunięcie dużej ilości piany może być kłopotliwe, a podczas tej przedłużającej się czynności woda ma szansę przedostać się w szczeliny drzwi.
Należy także uważać ze stosowaniem szorstkich gąbek i papierów ściernych do szorowania na mokro, które poleca się w przypadku silnych zabrudzeń matowych przeszkleń. Pamiętaj jednak, że ich ziarnistość musisz dopasować do chropowatości szyby, a więc przetestować je przed użyciem. Dodatkowo łatwo uszkodzić nimi drewno lub laminat, którym jest obramowana szyba.
Drzwi przeszklone – czyszczenie mniejszych szklanych elementów
Jak łatwo radzić sobie z czyszczeniem niewielkich przeszkleń na co dzień? Coraz częściej stosujemy wąskie płytki szkła, do których dostęp jest utrudniony, dlatego nie zostają na nich odciski dłoni. Na tych elementach osiada zwykły kurz i przecieranie ich na mokro nie jest konieczne. Skorzystaj z miękkiej końcówki odkurzacza i usuń pył z powierzchni i szczelin, a drzwi będą lśnić czystością.
Podczas czyszczenia drzwi na mokro możesz zabezpieczyć je przed zbytnim osiadaniem na nich kurzu. Wystarczy, że do roztworu wody z płynem lub octem dodasz kilka kropel gliceryny. Umyj tym środkiem całą powierzchnię skrzydła drzwi, a kurz będzie omijać ją z daleka.
Szukasz drzwi idealnych do aranżacji Twojego wnętrza? Sprawdź w kolekcji drzwi wewnętrznych Dobre Dla Domu.