Ogród zimowy, czyli miejsce o charakterze dekoracyjnym, jest idealne dla osób, które lubią wypoczywać blisko natury również zimą. Ze względu na swoje funkcje m.in. zabezpieczenie delikatnych roślin, nazywane są również oranżeriami. Jak wyglądają nowoczesne ogrody zimowe? Jak je wykonać na tarasie?
Ogród zimowy nie tylko zwiększa powierzchnię użytkową, ale i podnosi jego walory wizualne. Często wykorzystuje się go w nowoczesnych projektach, choć świetnie uzupełni również klasyczną architekturę.
Co to jest ogród zimowy?
Ogród zimowy to dodatkowe pomieszczenie usytuowane przy jednej ze ścian domu, najczęściej o całkowicie przeszklonej konstrukcji i podstawie z istniejącego już tarasu. Historia takich obiektów sięga XIV wieku, kiedy to zakładano ogródki przyklasztorne a później ogrody botaniczne, będące pierwowzorem dla późniejszych oranżerii. Współczesne ogrody zimowe umiejscowione na tarasie pełnią wiele funkcji m.in. są miejscem dostosowanym do uprawy delikatnych roślin lub tworzą dodatkową przestrzeń wypoczynkową.
ogród zimowy Sanremo marki Parlam
Zalety i wady ogrodu zimowego na tarasie
Wizja przydomowego, klimatycznego zakątka, pełnego bujnej roślinności przez cały rok jest bardzo kusząca. Zanim jednak zdecydujemy się na własny ogród zimowy zbudowany na tarasie, warto poznać mocne i słabe strony tego rozwiązania.
Zalety ogrodu zimowego na tarasie:
- Zwiększają powierzchnię użytkową budynku,
- nie wymagają dużej ilości miejsca, wystarczy wykorzystać powierzchnię tarasu,
- pełnią funkcję dodatkowego pomieszczenia wypoczynkowego lub miejsca dla gości,
- są dobrym izolatorem termicznym, ponieważ zmniejszają straty cieplne budynku,
- tworzą sprzyjający mikroklimat o odpowiedniej wilgotności,
- stanowią pewien rodzaj płynnego przejścia z wnętrza domu do ogrodu,
- tworzą przestrzeń blisko natury, często z atrakcyjnym widokiem na krajobraz przyrodniczy.
Wady ogrodów zimowych na tarasie:
- Koszty budowy i utrzymania – ogrody zimowe powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości
- właściwa pielęgnacja roślin uprawianych w ogrodzie zimowym wymaga czasu i nakładów finansowych na nawozy i inne akcesoria,
- konieczność ciągłej regulacji nasłonecznienia i temperatury, które muszą być zgodne z wymaganiami uprawianych roślin.
ogród zimowy Sun Room marki Palram
Jak zrobić ogród zimowy na tarasie?
Ogród zimowy to stosunkowo prosta konstrukcja, oparta na stabilnym szkielecie z profili i dużej powierzchni przeszklonej. Do budowy takiego miejsca używa się profili drewnianych, stalowych, aluminiowych albo z PCV, które różnią się od siebie wagą i sposobem impregnacji. Uzupełnieniem konstrukcji są szklane tafle lub płyty poliwęglanowe. Ważne jest, by przeszklenie było odporne na uszkodzenia, miało wysoki współczynnik pochłaniania promieni słonecznych, a jednocześnie tworzyło barierę dla ciepła z zewnątrz.
Popularnym, a jednocześnie wygodnym rozwiązaniem są gotowe prefabrykowane produkty. Ogrody zimowe z aluminium i poliwęglanu dobrze wkomponowują się w przydomową przestrzeń a ich zaletą jest łatwy i szybki montaż na tarasie. Cała konstrukcja zachowuje doskonałą odporność na wszelkie warunki atmosferyczne. Można zobaczyć więcej takich zdjęć ogrodów zimowych na Palram.pl.
W projektowaniu ogrodu zimowego ważną rolę odgrywa jego lokalizacja. Najlepiej wybrać stronę wschodnią lub zachodnią, gdzie duże nasłonecznienie panuje tylko przez część dnia. Lokalizacja południowa przez cały rok jest narażona na mocne promienie słoneczne, dlatego wymaga zastosowania dodatkowego zacienienia i wentylacji, chyba, że ma służyć wyłączne do celów wypoczynkowo-rekreacyjnych. W ogrodzie zimowym usytuowanym od strony północnej przeważać będzie cień.