Wiele osób nie zastanawia się, jakie gniazda elektryczne najlepiej sprawdzą się w domu i wybiera je bez zastanowienia, a to duży błąd. Kontakty w mieszkaniach narażone są na nieustanną eksploatację. Warto wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się w kuchni, salonie czy też łazience, a także wybrać odpowiednie zabezpieczenie gniazda przed dziećmi. Wybór właściwego asortymentu pozwoli uniknąć spięć i iskrzenia oraz wielu innych niebezpiecznych sytuacji.
Najpopularniejsze typy kontaktów
- Typu E – wyposażone w dwa otwory na przewód oraz znajdujący się pomiędzy nimi bolec.
- Typu C – wyposażone w dwa otwory na przewód i pozbawione bolca.
Gniazda elektryczne natynkowe i podtynkowe
Montaż kontaktów natynkowych jest szybki i prosty, ponieważ nie wymaga kucia. Dlatego takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się we wnętrzach, w których niemożliwe jest wykonywanie tego typu prac. Jednocześnie za wadę można uznać dużą obudowę, która musi pomieścić wszystkie kable.
Natomiast modele podtynkowe montuje się bezpośrednio w puszkach umieszczonych w ścianie i odpowiednio zabezpiecza przed iskrzeniem czy spięciem. Firma Karlik produkuje zarówno modele natynkowe, jak i podtynkowe w wielu różnych kolorach i wzorach, które można dopasować do każdego typu wnętrza.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu, w którym mieszkają małe dzieci?
Doskonale wiemy, że dzieci są ciekawe świata, a połyskujący bolec wystający z kontaktu może wydawać się fajną zabawką, dlatego też tak ważne jest zabezpieczenie gniazda elektrycznego przed dziećmi. Jest na to kilka sposobów. Firma Karlik produkuje modele wyposażone w przesłony torów prądowych. Zabezpieczenie to sprawia, że przesłona uchyla się jedynie pod wpływem dwóch bolców, więc dziecko nie ma możliwości włożenia do niego pojedynczej kredki czy długopisu, a co za tym idzie nie doprowadzi do spięcia.
Jeszcze lepszą formą zabezpieczenia są przesłony torów prądowych z kluczem uprawniającym produkowane przez firmę Karlik. Umieszczenie ich w pokoju dziecięcym sprawi, że nie dojdzie do spięcia,a dziecko będzie bezpieczne, nawet podczas próby równoczesnego umieszczenia metalowych przedmiotów w kontakcie.
Natomiast jeśli posiadasz w domu gniazdka elektryczne (kontakty) pozbawione przesłony torów prądowych, to możesz zabezpieczyć je również przy pomocy zaślepek, które wystarczy włożyć do kontaktu. Tego typu produkty często można znaleźć w sklepach elektrycznych.
Inne zagrożenia – iskrzenie i spięcia
Źle zamontowany kontakt może prowadzić do różnego rodzaju awarii, a nawet stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Iskrzenie w gnieździe elektrycznym nie jest normalne, dlatego też z pewnością wiąże się z jakąś usterką, np. doszło do zwarcia. Iskrzeniu zazwyczaj towarzyszy charakterystyczne trzeszczenie, które najczęściej jest sygnałem, że styki łączące kontakt i przewody nie są właściwie złączone. W takiej sytuacji należy wyciągnąć gniazdko i ponownie połączyć przewody. Najlepiej poprosić o pomoc elektryka, a przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wyłączyć korki.
Pojawienie się na kontakcie śladów spalenizny może również sygnalizować, że doszło do spięcia lub zwarcia. Często w takiej sytuacji pojawia się również iskrzenie w gniazdku elektrycznym, dlatego jedynym rozwiązaniem jest wymiana osprzętu na nowy.
Jeśli chcesz uniknąć iskrzenia i spięć, a także odpowiednio zabezpieczyć kontakt przed dziećmi, to koniecznie wybierz wysokiej jakości osprzęt. Doskonale sprawdzają się produkty firmy Karlik. Na stronie producenta z pewnością znajdziesz interesujące Cię kontakty i ramki.
UWAGA: Wszystkie prace na instalacji elektrycznej powinny być przeprowadzane przez wyszkolonego fachowca oraz przy wyłączonym dopływie prądu!