Są takie miejsca przez które przewija się mnóstwo osób. Należą do nich urzędy, banki, zakłady pracy, czy szkoły. We wszystkich konieczne jest zapewnienie swobody przemieszczania się, a także korzystania z sanitariatów. Potrzebna jest zatem toaleta do zadań specjalnych, która „obsłuży” wielu użytkowników jednocześnie. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak ją urządzić. Już teraz zdradzimy, że duże znaczenie będzie miało zastosowanie elementów odpornych na wandalizm i uszkodzenia mechaniczne, takich jak suszarki metalowe do rąk.
Jest wiele rozwiązań, które warto zastosować w toalecie o dużym natężeniu ruchu. Pierwszym, o którym warto wspomnieć jest wyspa łazienkowa. Im więcej w rzędzie znajduje się umywalek, tym lepiej, gdyż więcej osób może jednocześnie z tej strefy korzystać. Oczywiście aby było estetyczniej najlepiej zastosować baterie łazienkowe na fotokomórkę. Dzięki temu ograniczy się częstą konieczność czyszczenia armatury, zwłaszcza jeśli wybierze się ścienną, a nie montowaną w otworze umywalki. Ponadto strumień napowietrzony w takiej baterii, zapewniony przez perlator to dodatkowa oszczędność, a w przypadku korzystania z toalety przez co najmniej kilkadziesiąt osób na godzinę, ograniczenie marnotrawstwa wody może być spore. Takie baterie wyłączają się po określonym czasie, co także ogranicza nieracjonalne korzystanie.
Po drugie: wyposażenie zarówno w suszarki do rąk, pojemniki na ręczniki papierowe, jak i duże kosze z pokrywą
Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest wyposażenie strefy umywalkowej. Powinny się tu znaleźć zarówno suszarki metalowe do rąk, jak i pojemniki na ręczniki papierowe. Często nie ma technicznej możliwości montażu urządzenia na prąd przy każdym stanowisku i w takiej sytuacji doposażenie ich w pojemniki na ręczniki ogranicza kolejki do stanowisk, gdzie znajdują się suszarki metalowe do rąk. Oczywiście, kiedy chce się zamontować więcej niż jedną, warto zdecydować się na model kieszeniowej suszarki metalowej do rąk. Najlepiej wybierać takie, z filtrem HEPA, które neutralizują bakterie, wirusy i grzyby, co w toaletach o dużym natężeniu ruchu jest niezbędne. Ważne są także dozowniki do mydła. Tutaj także sprawdzą się modele bezdotykowe, które należy doposażać nie tylko w nowe wkłady, ale również baterie. Alternatywą mogą być dozowniki łokciowe, które także zapewniają większą sterylność. Nie można zapomnieć również o dużych koszach na śmieci z pokrywą i mechanizmem pedałowym.
Po trzecie: Systemy samospłukujące w toaletach lub dzielone spłuczki
W samych kabinach toaletowych warto zastosować toalety najnowszej generacji. Coraz większą popularność zyskują modele japońskie, które są ekologiczne, gdyż nie wymagają stosowania papieru toaletowego. Automatycznie opuszczana i podnoszona klapa, czy strumień napowietrzony z nakierowanym czujnikiem i neutralizatorem drobnoustrojów, a także możliwość posłuchania muzyki, to tylko niektóre dogodności, które w Kraju Kwitnącej Wiśni są normą, a w Europie jeszcze nowinką. Oczywiście sprawdzą się również mniej innowacyjne rozwiązania, takie jak dzielone spłuczki, które pozwalają przynajmniej na nieco większą oszczędność wody. Systemy samospłukujące pozwalają na dłużej utrzymać toaletę w czystości i ograniczyć stosowanie detergentów. Do toalet o dużym natężeniu ruchu są jak znalazł.
Po czwarte: elementy poprawiające komfort, czyli odświeżacze powietrza i muzyka
Mowa była już o „grających toaletach”, jednak nie wszędzie możliwe jest zastosowanie takich nowinek, a tam gdzie mamy do czynienia z w miarę standardowymi sedesami można również zapewnić ucztę dla melomanów. Wystarczy w toalecie zamontować głośniki, z których stale płynąć będzie muzyka. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Warto również zastosować odświeżacze powietrza, które co jakiś czas same się aktywują.
W toalecie o dużym natężeniu ruchu można zastosować wiele rozwiązań poprawiających ergonomię i komfort użytkowania. Wiele opiera się na nowych technologiach i jednocześnie pozwala na oszczędność wody i energooszczędność. Warto sięgać po rozwiązania innowacyjne i gwarantujące wygodę użytkownikom toalet publicznych.